Čarodějův učeň

Čarodějův učeň https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21234/bmid_carodejuv-ucen-uor-21234.jpg 5 548 132

Na tomto příběhu pracoval Otfried Preussler deset let. Tento někdy temný a strašidelný příběh je určen spíš větším dětem. Inspirací mu byla stará lužickosrbská pověst o chlapci Krabatovi. Čarodějův učeň, který poznává temné stránky černé magie a bojuje proti svému mistrovi, je přiběhem, který stojí za přečtení.

Fantasy Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Argo

Krabat , 1971

Gomedha
08.02.2022 5 z 5

Působivá kniha, která zasáhne čtenáře bez rozdílu věku. Příběh chudého Krabata, kterého nuzné živobytí přinutí uprostřed kruté zimy vyhledat příbytek v osamělém mlýně a následně vstoupit do černé školy, v níž číhá brzká smrt a z níž není prakticky úniku. Příběh o síle přátelství, magie a lásky, která může, ale i nemusí přemoci nástrahy zla. Příběh odehrávající se v raně novověké Lužici vychází z původních lužických pověstí, jež ale Otfried Preussler přetavil v silný, působivý a čtivý příběh, z něhož mrazí. Jakkoliv je animované zpracování knihy Karlem Zemanem mistrovské a mám ho ve velké oblibě, na knihu nic nemá. Doporučuji i její audio formu namluvenou Lukášem Hlavicou, která vás spolehlivě přiková k židli a kterou prostě musíte vyslechnout až do konce.

zazvorek
19.01.2022 5 z 5

Jsem naprosto lapena temným příběhem z Černého mlýna.
Zemanův film jsem viděla kdysi v dětství, jednou taky příznačně při exkurzi do Lužice. A líbilo, ne že ne. Ale kniha je silnější. Zařazení mezi pohádky bych brala s velkou rezervou, nejen pro ponurost a drastičnost příběhu, ale i pro historické pozadí, které dítě sotva vstřebá (asi tak úplně nepochopí, kdo a proč tu s kým válčí). Horory mě nebaví, protože se u nich nebojím. To už mě víc drásala tahle "pohádka"...
Ten příběh zkrátka vyvěrá odkudsi z pradávných časů (a je jedno, zda má původ ve staré Indii nebo "jen" v Lužici 17. století), mistrně v sobě vstřebává skryté strachy, temné síly, smrt, boj o moc, psychologické hry, lásku, přátelství, sílu vůle, odhodlání, ale i koloběh roku a folklor. A je to vážně silné.

Lucopatka
18.01.2022 5 z 5

Jedna z mála knížek, které bych mohla číst pořád dokola a nikdy mne neomrzí. NIKDY.
A film Karla Zemana mne v tom jen utvrzuje.

leleia
16.01.2022 5 z 5

Film jsem viděla před roky, knihu jsem měla v ruce poprvé. Nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Kdo má rád příběhy s magií a tajemstvím, by si ji měl určitě přečíst.

Morganalefay
15.01.2022 5 z 5

Magická a tajuplná kniha, která mě provází celým životem, oslovila mé děti a jsem ráda, že je atraktivní i pro má vnoučata. Moc bych si přála, aby k nim skrze hororové kulisy tohoto příběhu, všechny ty lebky, havrany a magické formule, které je teď samozřejmě baví nejvíc, proniklo i hluboké poslání této nadčasové pohádky - že za kouzla se dráze platí a když dokážeme zlomit čarovnou moc a podaří se nám z černého mlýna uniknout, musíme počítat s tím, že nám už žádná kouzla život neusnadní. Tato kniha má navíc nádherné ilustrace, které v nás navodí atmosféru slavného filmu o Krabatovi od Karla Zemana.

tomas2002
05.12.2021

Zimní večer jsem si ukrátil kulturní vložkou a krátkým čtením mimo můj obvyklý žánr a nutno podotknout, že rozhodně nelituji.
Příjemná pohádková atmosféra proložená s mnohdy silně hororovými prvky. (Představte si: To si takhle čtete příběh mlýnského chasníka, který dře od nevidím do nevidím a najednou při úklidu zjistí, že to, co se mele v jedné části mlýna nápadně připomíná kosti a to, co se rozsypalo nejsou oblázky ale zuby...)

Naprosto skvělá knížka. Preusslera obvykle nemusím, jeho knížky mi přijdou lehce naivní (což nejspíš k pohádkám patří), ale tady nemohu nic vytýkat. Skvělá práce s atmosférou a netradiční zakončení - inu, tohle chci mít v knihovně.

Veveruška320
29.11.2021 4 z 5

Bylo to pěkné čtení,zase s dcerou zařazeno do čtenářského deníku.Viděla jsem kreslenou pohádku od K.Zemana, i hranou verzi,tak už máme splněnou i knihu.Jako dítě jsem pohádku zbožňovala,ale teď jako starší obdivuji více knihu.

Danielka959
29.11.2021

Viděla jsem kreslenou pohádku, zfilmovanou pohádkovou verzi a teď jsem přečetla i knížku.Jsem ráda,že mám vše splněno.Kdybych měla posoudit,co bylo hezčí,tak kreslená pohádka,ale knížka je mnohem podrobnější:o))

Elea
18.11.2021 5 z 5

Krásná, trochu děsivá pohádka s přiměřeně sympatickým hrdinou, na zimní večery lze jen doporučit.

Čtenář112
08.11.2021 5 z 5

Potřeboval jsem klasiku, něco oddychového a zde jsem to našel.

666Jitka
22.09.2021 5 z 5

Tato vynikající hororově laděná pohádka byla mou oblíbenou již od útlého dětství. Její animované zpracování z roku 1977 v režii Karla Zemana na mě velice silně zapůsobilo a mám ho ráda dodnes, o čemž svědčí také jedno z mých tetování :-) Tentokrát jsem poslouchala jako dramatizaci v rámci Strašidelného léta na Českém Rozhlasu Dvojce.

m_martina
12.09.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem četla už před lety a nyní jsem se k ní vrátila. A líbila se mi stejně jako tenkrát. Zase jsem ji četla se zatajeným dechem a nedokázala ji odložit. Doporučuji!

SlamLenka
11.09.2021 4 z 5

Bavilo mě to moc, a kdybych to četla jako dítě, asi bych si tu tajemnou atmosféru užila ještě o kus víc, nejspíš bych se i trochu bála. Takhle jsem si přečetla napínavou pohádku, při níž bylo snadné hrdinovi fandit, jen jsem s napětím očekávala, jak Krabat obstojí. =)

Luigi1
07.09.2021 5 z 5

Tato hororová pohádka ukazuje život učňů kouzelnického úmění.V tomto příběhu vyniká čarodějův učeň Krabat.Mně se tato pohádka moc líbila jak čtená tak ta filmová.Tento učeň začal zbrojit proti svému čarodějskému mistrovi,jak svojí osobou ale i své učňovské kolegy, u všech nenašel pochopení-strach z mistra.

HerrPilot
05.09.2021 5 z 5

Na spoustě pohádek mi vadí jejich přespřílišná imbecilita. Vezměme kupříkladu Disneyovky (nejen) z posledních pár let – hopsající tučňáci/jiná zvířata, písničky o tom, jak se v životě všechno podaří, a k tomu všemu výprava krajně nebezpečná pro diváky s cukrovkou. Trochu podobným případem pak jsou pohádky české, plné jakoby-chytrých a rádobykrásných princezen (nevztahuje se na Libušku), kterým zdatně sekundují princové s charismatem stále více připomínajícím okostýmovaná záchodová prkénka, disponující stále hloupějšími scénáři.

A za tohohle stavu naprosté unavenosti pohádkovým žánrem mi do života vtrhl Čarodějův učeň. Vyprávění, kde se za chyby neplatí ničím menším, než životem. Kde hrdina není hláškující imbecil. Kde umírají i nevinní. Příběh, který nepotřebuje zámek a bambilión dvořan, ale jeden mlýn a méně než 15 lidí. Kde zlo není představováno vytlemeným raráškem, ale manipulátorem, který se neštítí ničeho. Příběh, ve kterém nejsou hrdinové ušetřeni takřka ničeho. Do toho je třeba přimíchat poetické popisy krajiny a jednotlivých ročních období, lidovou slovesnost, tíživou atmosféru a myšlenky, které jdou za hranici otřepaných knižně-instagramově-facebookových citátů. Tahle knížka na me zkrátka zapůsobila jako naprosté zjevení.

Drobným mínusem bych ohodnotil fakt, že milostná linka Krabata byla tak trochu odfláknuta, stejně jako konec. Přesto zbytek knížky je vyvážený lépe, než buddhistický mnich, a tak těch 5* prostě dát musím.

Technickými mínusy argáckého vydání jsou občasné překlepy, či nedotažené barvy názvů kapitol/číslování stránek, to jsou však věci malého charakteru. Naproti tomu se mi velmi nelíbily ilustrace, pocházející z filmu Karla Zemana, ale to je můj problém, že se mi ten výtvarný styl zkrátka nelíbí/nepasuje mi k tématice.

Sečteno a podtrženo- takhle skvělou pohádku (pro dospělé) jsem dlouho nečetl, a tak mohu směle doporučit dál.

kristijan
25.08.2021 5 z 5

Náhodou jsem si to nedávno koupil jako audioknihu, a i když jsem věděl, že je to nějaká fantasy klasika, nic moc jsem od toho nečekal. Úplně mě ale dostalo, jak je to dobré. Audiokniha je v podstatě dokonalá, Lukáš Hlavica celý příběh jakoby šeptá a má to opravdu neskutečnou atmosféru. Tak akorát strašidelné, napínavé a okouzlující od začátku až do konce. Jsem v pokušení si jít okamžitě koupit i knihu a celé si to přečíst znovu sám. Nepamatuju si, kdy jsem byl z nějakého jiného příběhu takhle nadšený. Doporučuju.

Mystifica
05.07.2021 3 z 5

Lužickosrbský Faustův příbuzný, čarodějův učeň Krabat. Kniha je psaná velmi jednoduchým jazykem, který děti přijmou jako temnější pohádku, dospělí jako zpodobnění nástrah, které na dospívající můžou číhat.

Roseblood
03.07.2021 5 z 5

Knížka, která mě před takovou dobou okouzlila, spala dlouhých dvacet let, než jsem se k ní vrátila.
Nikdy na ní nesedl prach, měla jsem ji ukrytou jako poklad.
Miluju ten příběh a čtení jsem si užila na maximum. Čas ji v mých očích nijak nezměnil, líbí se mi pořád a snad ještě o chloupek víc.
Ale moje cesta ke knize vedla přes mojí další obrovskou lásku a to je filmová podoba od pana Zemana.
Mohla jsem se dívat pořád dokola a nikdy jsem neměla dost.
Pamatuju si, jak se naši báli, že je příběh chvílemi příliš strašidelný a já byla opravdu malá ale nenechala jsem se přemluvit a chtěla jsem se dívat zas a znova. Kdykoliv ho dávali v televizi, hned jsem nadšeně sledovala, později jsem ho měla na VHSce a to už mě nemohli vůbec odtrhnout.
Ráda bych taky zmínila, že film má nádhernou hudbu, která úžasně podtrhuje děj.
Co se týče knihy, příběh je poutavý a čte se sám. Moc se mi líbilo prostředí mlýna na Černé Vodě. Postavy jsem měla vždycky ráda a vlastně se tady objevila první záporná postava, která mě fascinovala. No když nad tím přemýšlím, o chlup než mistra jsem v knize měla ráda postavu Kmotříčka i když se tam občas jen mihne.

A co že vás v knize čeká? Boj Dobra a Zla, magie, volání moci, mladý žebravý kluk padne do tenat temné síly. Ale je tady taky důraz na přátelství a čistou lásku, která překoná všechny hrůzy. A nenechte se mýlit, tohle není bezstarostná pohádka, jsou tady pořádně hororové prvky a příběh je temný.

A co Vám povím na závěr? Jenom jediné - přečtěte si to ️ protože věřím, že si knížku oblíbíte stejně jako já

Zuzvil
18.06.2021 4 z 5

4,5 * Filmové zpracování od pana Zemana jsem viděla mockrát a vždy jsem se toho hrozně bála a zároveň jej měla moc ráda a musela se dívat znovu. Až teď jsem se dostala ke knižnímu originálu (kde jsou ale také ilustrace z této filmové podoby), takže úúúžasná kombinace. Je to sice dětská knížka, ale s velkým přesahem, mít správné kamarády a pevnou vůli je opravdu velmi důležité. Knížka se čte velmi dobře. Temným silám se můžeme kdokoliv kdykoliv přiblížit také, ale je potřeba mít sílu a odvahu to změnit - zlomit. K přečtení určitě doporučuji a především toto vydání od Arga z roku 2003.

IreneP
12.06.2021 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a ta kouzlo a tajemno knihy ještě podtrhla. Příběh je temný a strašidelný a byla jsem zvědavá, jestli skončí dobře nebo špatně. Krabatovi jsem fandila od první chvíle. Ještě se chci podívat na film od B. Zemana, má prý také skvělou atmosféru.