Čaroděj ze země Oz

Čaroděj ze země Oz https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89266/bmid_carodej-ze-zeme-oz-S8g-89266.jpg 4 199 34

Země Oz série

Malou Dorotku jednoho dne odnese tornádo i s domem jejího strýčka a tety, kteří ji vychovávají, do podivné kouzelné země. Najde zde věrné a neobvyklé přátele - Plecháče, Hastroše a Zbabělého lva a setká se i s tajemným čarodějem ze země OZ. Ten přátele pověří náročným úkolem oplátkou za to, že Dorotce pomůže najít cestu zpět do jejího domova v Kansasu, Hastrošovi slíbí mozek, po kterém moc touží, Plecháčovi srdce a lvovi že přičaruje odvahu, kterou by rád měl. Věci však nemusí být přesně tak, jak se někdy zdají......... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež , Pohádky

Vydáno: , Aventinum

The Wonderful Wizard of Oz , 1900

Annkag
17.05.2018 4 z 5

Čarodej ze zěmě Oz je tak krásne napísaná knižka s tolkými absdrakciami,poučeniami,bytostami nad ktorými sa nám hlava točí...
Putovanie do Smaragdového mesta po žltej cestičke a hladanie čarodeja ktorý jediný má tú moc dostat Dorotku spat do Kansasu.
A nech sa na mna nikto nehnevá-pre mna je Toto top najlepšia postavička.

ansgar
23.11.2017 5 z 5

Četl jsem knihu až v dospělosti a několikrát, téměř dokonalá. Jemná, napinava, poučná...

GreenMagritte
13.02.2017 5 z 5

Překrásná kniha pro děti i dospělé. Velmi citlivá a přitom tak originální.

L.F. Baum v předmluvě ke knize hovoří o tom, že „přišel totiž čas nových „divuplných příběhů“ bez stereotypních představitelů nadpřirozena, jako jsou trpaslíci a víly, z nichž vyloučeny hrůzostrašné a krvavé příhody, které si autoři vymýšleli jako prostředek k navození strachu, aby mohli dát morální poučení.“ A takový příběh L.F.Baum skutečně stvořil, je hravý a plný fantazie, přitom však není prázdný ani jednoduchý. Dorotka i její přátelé procházejí útrapami, ale díky společnému kamarádství jsou schopni je překonat. Tváří tvář nástrahám prokazují, že mají láskyplné srdce, odvážnou povahu i duchaplnost. A právě akcent na vztah k domovu a bližním, lásku, nebojácnost a rozum činí příběh neobvykle odlišným od klasických pohádek, které jsou víceméně černobílé. Vždyť samotná postava Oze je netradiční, v průběhu příběhu se totiž projevuje jako lhář a podvodník, očima dospělého čtenáře de facto jako demagog. Manipuluje se svým lidem, není schopen dostát svým slibům ani podniknout akci, aby se zbavil břemena, které na něm spočívá. Věřím, že i díky tomu se děti budou ptát a pohádka v nich zanechá silnější dojem než některé šablonovité pohádky bez špetky fantazie.

denib
09.02.2017 4 z 5

Hledání domova, rozumu, srdce a odvahy ... hezká myšlenka. Říkala jsem si, že si tuhle americkou klasiku musím přečíst, i když už dávno nejsem dítě. A nelituji. Některé historky jsou pravdu legrační, když si je člověk představí. Ale také myslím, že to přece jen mohlo být napsáno lépe - občas to trochu skřípalo. Nicméně je to dobrá dětská kniha.

angloumene
12.11.2016 4 z 5

Příjemná pohádka o tom, že ne vždy musíte být tajemný superhrdina k tomu, abyste mohli činit dobro a pomáhat ostatním. Stejně tak i o tom, že i úplně obyčejné věci mohou dokázat neuvěřitelné.

majík1
05.07.2016 5 z 5

Tato kniha se moc líbila mému synovi mě až tak moc ne

vlkcz
25.05.2016 4 z 5

Na americkou pohádku dost dobré. A vlastně nejen americkou.

natalli26
15.01.2016 4 z 5

U nás bohužel česky vyšel jen tento díl. V anglickém originále je však knih celkem 14, z toho dvě vydané posmrtně a to ani nepočítám hromadu knih ze světa Oz, které napsali jiní autoři - je jich nejmíň 40.

nemer
05.01.2016 5 z 5

Tuto krásnou pohádku jsem zaznamenala před mnoha a mnoha lety, leč její obsah jsem mezitím úplně zapomněla, neboť od časů mého dětství uplynulo snad už tisíc let :) A musím přiznat, že zvlášť po těch letech to bylo čtení přímo dojemné. Kdo by si nezamiloval Hastroše, Plechového drvoštěpa, Zbabělého lva (i ostatní postavičky) a nebál se o jejich další osud? Asi se teď na nějaký čas dám na pohádky :)

Karcoolka2210
13.09.2014 5 z 5

Dávam 5. Príbeh je to magický. Film som nikdy nevidela celý, takže porovnávať nemôžem, ale kniha sa naozaj páčila. Odporúčam a nie len deťom :) AJ

vipera
13.03.2014 4 z 5

Překrásná novodobá pohádka o nevšedních dobrodružstvích a hlavně o přátelství.

mh.mail
03.07.2013 4 z 5

Byl jsem se s dcerou podívat na film „Mocný vládce Oz“ a tam jsem si uvědomil, že jsem tuhle klasickou pohádku amerických dětí nikdy nečetl. K tomuto příběhu se odkazují i jiní autoři, např. Stephen King v knize „To“. Tak jsem si ji pořídil a přečetl. Je to docela zajímavá pohádka, která děti učí, že každý v sobě může najít schopnosti, o kterých nemá původně ani tušení, a že každý může být užitečný.

Verrrunka
23.12.2011 3 z 5

Knihu jsem četla jako ebook v angličtině. Příběh mě nijak zvlášť nezaujal, znám i lepší knížky pro děti. Ale pokud by si někdo potřebovat doplnit četbu v angličtině, tak toto dílo mi přišlo celkem nenáročné. Doporučovala bych si ji najít na wikipedii, velmi mě překvapilo, kde všude se vyskytují odkazy na tuhle knížku.

Jakub Lysek
23.09.2011 4 z 5

velice vtipné v angličtině:o)