Čaroděj Krabat

Čaroděj Krabat https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/255233/bmid_carodej-krabat-Sui-255233.jpg 4 8 1

Literární zpracování lužickosrbských, v 17. století vzniklých a skutečnou osobností inspirovaných pověstí. Jejich hrdinou je chudý lužický chlapec, který se naučil kouzelnickému umění a užíval ho ve prospěch své země a jejího lidu.

Pro děti a mládež

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Mištr Krabat , 1954

Rilian
26.07.2017 3 z 5

Ačkoliv jsem dal pouze tři hvězdičky, dílo by si svým významem zasloužilo více. Na rozdíl od pozdějších zpracování této lužickosrbské legendy je příběh vystavěn poněkud jiným způsobem. Osou děje není Krabatův souboj s Mistrem ani jeho pobyt v čarodějném mlýně, nýbrž jeho pozdější život a skutky. Mistr je pouze okrajovou postavou, s nímž se Krabat vypořádá hned v úvodních kapitolách. Nepomůže mu k tomu ovšem jeho dívka nýbrž matka. Příběh se totiž neorientuje na vše přemáhající lásku, nýbrž na lásku k utlačovanému lidu. Děj má tedy hluboký sociální podtext (spojený s dobou vzniku). Kniha má ovšem mnohem více z charakteru klasické lidové pohádky než pozdější temnější verze.

lužicko-srbská literatura

Měrćin Nowak-Njechorński