Čaroděj a sklo

Čaroděj a sklo https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436943/bmid_carodej-a-sklo-rMl-436943.jpg 5 1313 156

3. vydání Magická směs fantasy a hororu, vizionářská série Stephena Kinga, která se nepodobá ničemu, co jste kdy četli Roland, poslední pistolník, a jeho družina těsně vyvázli z jednoho světa a vstoupili do dalšího. Právě zde svým druhům Roland vypráví dávný příběh jedné lásky a dobrodružství, ve kterém hraje hlavní roli pozoruhodná žena – Susan Delgadová. Čaroděj a sklo je strhující vyprávění plné šokujících obratů.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Wizard and Glass , 1997

WonderNika
29.05.2020

Tento diel ma zaujal najmä Rolandovými spomienkami. Po ich dočítaní ma ,,new-yorské" ka-tet už veľmi nezaujímalo, avšak v ďalšej knihe určite opäť naskočím na ich vlnu.

n.ezn.amy
12.05.2020 5 z 5

4. díl putování za Temnou věží je spíše o vzpomínkách Rolanda na své mládí, jeho pohnutky k jeho cestě a musím říct, že tenhle díl mě obrovsky bavil. Dozvíme se o Rolandovi a jeho lásce k Susan, na přátelství s Cutbertem a Alainem, ale hlavně jsou zde skvěle vypodobněni záporné postavy a to čarodějka Rhea a hlavně Eldred Jonas. Tento díl je další střípek v mozaice k pochopení jeho cesty.

salamandrina
06.05.2020 4 z 5

Další putování Rolanda k Temný věži za mnou. Úplně mě nechytla ta retrospektivní část, raději jsem na cestách s Jakem, Susannah a Eddiem. A Ouchem. Ježiš já chci psa jako Oucha! Ale byl to hezký útěk z reality.

gambinka87
28.04.2020 4 z 5

Další příběh z Rolandova života nás lehce odklání od příběhu Kátet a zdánlivě cesty k Temné věži, nechává nás ale nahlédnout do příčin Rolandova chování a pohnutek na své cestě. Oproti Pustiny se kniha dostává do volnějšího tempa, nehltá se tolik, takže jednu hvězdičku ubírám. I tak se mi ale poslech knihy s vypravěčem příbohu Liborem Teršem líbil. Ihned načítám další díl. Baže.

Set123
27.04.2020

Ooo, ano, tohle se mi líbí. Dle mého soukromého názoru jsou mytologie a historie světa jedněmi z nejdůležitějších prvků v literatuře a tady se nám to začíná rozjíždět.

Tedy, dobře, objektivně si připusťme, že rozjíždět evokuje rychlost a to není věc, kterou lze od této knihy očekávat. Ne, tato knihy je velice, ale velice pomalá. A je to špatně? Ne. Občas zpomalit není na škodu a když je to zpomalení v nádherné atmosféře, se strhujícím příběhem, je to dokonce osvěžující a příjemné.

Dvě třetiny této knihy, možná dokonce více, se odehrávají v Rolandově minulosti, která je… depresivní? Ano, myslím, že to je celkem dobré slovo. Panu Kingovi se zde podařilo vykreslit naprosto skvělou atmosféru, kterou bych popsal jako „ospalý venkov – western“ a do tohoto prostředí zasadil skvělé protagonisty (připouštím, že Susan mě občas malinko vytáčela, ale i tu mám rád) a stejně tak výborné antagonisty (Johnson, i Rhea jsou prostě skvělé postavy) a postavil je proti sobě v souboji, který má předem daný konec, stejně však nemůžete nedoufat, že se ta historie změní.

No prostě je to skvělé a právě u této knihy jsem se do Temné věže zamiloval. Maličký problém pro mou osobu je to, že se zde začínají propojovat i jiné knihy, které jsou v současnosti na trhu nedostatkovým zbožím. Nezbývá mi doufat, že Beta brzy znovu vydá Svědectví.

Pitbullka
29.03.2020 3 z 5

Ou, tak tohle mi příliš nesedlo. Dlouhé, rozvlečené Rolandovo vzpomínání. Příběh jako takový se téměř nikam neposunul. Tenhle díl šlo shrnout klidně na 200 stran.

Berg1
27.02.2020 4 z 5

Musím uznat, že už mě Temná věž dostala. Wizard and Glass je celkem netypický díl - prakticky celý se odehrává v době Rolandova mládí a kromě toho, že popisuje jeho osudovou lásku, tak zodpovídá i hodně otázek týkajících se jeho motivace. Ano, příběh popsaný v této knize by se vešel i na 100 stránek, ale asi by to nebylo ono. V dnešní uspěchané době je Kingův zdlouhavý styl vyprávění vlastně celkem osvěžující a já se už těším na další pokračování.

VikyKleinik
19.02.2020 1 z 5

Začatek knihy navazuje přesně tam, lde skončily Pustiny. Úsek s šíleným Blainem byl super, ale Čaroděj a Sklo je hlavně o Rolandově mládí. Ten příběh mi nepřišel natolik zábavný a mladistvá láska nikterak zvlášť půvabná. Celé to mladistvé dobrodružství v mých očích prosvětlovala jen ohavná čarodějnice Rhea a vztah Susan s její sviní tetou. Vůbec mě ale nezajímalo, jak to skončí a kdybych to měl číst a neposlouchal bych to v práci jako audioknihu, tak bych s tím asi přestal ztrácet čas a Temná Věž by tím pro mne skončila.

Martial
13.02.2020 5 z 5

Mooc hezké pokráčování a slušná vesternovka... :-) už beru další díl...

cube6
29.10.2019 5 z 5

4. díl je výborný. Baže, to tedy je. Začínáme přesně tam, kde Pustiny skončily, ale chvíli na to už nám Roland vypráví příběh o kterém víme už předem, že skončí tragicky, ale i tak je zajímavé se dozvědět zase něco více z tohoto světa, Rolandova mládí a seznámit se pořádně s jeho původní Kat-et a jeho první láskou Susan. Drtivá většina knihy je totiž Rolandův flashback do minulosti a ten, kdo chce hned vědět, co bude dál, tak si bude muset pár set stran počkat. Rozhodně to ale stojí za to, i když já osobně si více oblíbil Eddieho, Susannah, Jakea a Ocha, než Cuthberta a Alaina. Ovšem záporáci jsou perfektní. Prašivá čarodějka Rhea nebo Velcí lovci rakví v čele s Eldredem Jonasem. Citlivější povahy závěr obrečí, znalcům Kingovek neunikne odkaz na jeho román Svědectví a já musím pokračovat dál. Calla už mě volá, ale nejdřív ještě díl číslo 4,5 Závan klíčovou dírkou.
Sečteno a podtrženo: Další výborný díl výborné série, jen malinko slabší než Tři vyvolení nebo Pustiny. Alespoň z mého pohledu.

Hodnocení: 9,5/10

BStone
23.10.2019 4 z 5

V tomto díle Roland vypráví příběh ze svého mládí a čtenář se tak dočká romantické i epické ságy uprostřed vlastního příběhu. Dozvíme se mnohé o pistolníkovi a jeho světě a celý příběh tak nabírá grády...
"Tak tedy míjíme duchy, kteří nás později v životě pronásledují; poklidně sedí u cesty jako ubozí žebráci a my je zahlédneme jen koutkem oka, pokud vůbec. Pomyšlení, že tam čekají na nás, jen málokdy někomu bleskne hlavou. Přesto tam čekají, a když jsme prošli, posbírají své uzlíky vzpomínek a vydají se za námi, vlečou se v našich stopách a kousek po kousku nás dohánějí."

Thekingofdisco
12.10.2019 4 z 5

Po natěšenosti z konce Pustin a po vytvoření vztahu k současnému Ka-tet přichází trochu šok, jelikož se většina knihy odehrává během Rolandova mládí.
Bez mučení přiznám, že mě kniha po asi v 1/3 přestala bavit.
Nějak jsme se ale pak donutil k dalšímu čtení a já byl spokojen. Po dočtení docela rád vzpomínám na chvíle prožité s Rolandem a jeho starým Ka-tet ve westernovém městečku.
Říkám díky.

Rihatama
27.07.2019 4 z 5

Tady si King, více než jinde, povětšinu času povídá sám se sebou. Své já, zdá se mi, zhmotnil v Rolandovi, své polozapomenuté tužby promítl do Susan. Možná by se tato část měla jmenovat spíše Píseň o Rolandovi a Susan... Několikrát nastavované romantické intermezzo nese nepopiratelný Kingův rukopis a tak jsem se zvědavě nechala na hřbetě koně nést pomalým, houpavým krokem mládím Rolandovy překvapivě citlivé dušičky v době starosvětské krasomluvy a čarodějnic. Taky mi došlo, že kdyby se King vrhl do žánru romantických dramat, bezesporu by záhy - opět - stanul na špici autorského peletonu. I tentokrát mě totiž King spolehlivě vtáhl do pokračování svého temného příběhu ve věku středosvětských pistolníků. A konečně se dovídám, odkud se bere Rolandova posedlost Temnou věží.

Faustka
07.06.2019 4 z 5

"Láska je láska, když choděj kluci s holkama" .. a tak nějak podobně. Jo, a jen pro pořádek. Pohltila mě Řidina a je to vážně síla! A než zakopnu o nějaký natuty značkový, červený (ještě k tomu) střevíce. ... To si teda počkám. Tak zatím, lidi. :-)

jaroiva
15.05.2019 3 z 5

Začátek mě bavil asi nejvíc. Hádanky a tak... Postupně se vrací příběh zpátky k nekonečnému putování, i když s občasnými zajímavými kousky. Už to ale nebylo tak nudné jako předešlé díly, jen strašně dlouhé.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

Butch-core
20.02.2019 4 z 5

Zde už se v rámci ságy "Temná věž" začíná naplno odvíjet velký příběh. Řekl bych, že pro dnešní dobu jsou jemu podobná vyprávění důležitá. Jde o romantický plamínek uprostřed temně roztříštěné praktické současnosti. Kým jiným je Roland než samostatně uvažujícím individuem majícím hodnoty a zásady jsoucí spásou i prokletím. Je bytostí přesvědčenou, že co je pro ni ryzí, to je neopustitelné, byť je to pro ni zároveň bolestivě a krutě fatální? Krása, nevyhnutelnost, běsy a povahová čistota, to jsou jmenovatele, na nichž stojí poutavé vyprávění z pistolníkova mládí, doplněné o dle mého skvělý, a především originální úvod s hádankami vášnivě pohlcující snad každého čtenáře, který čtvrtou knihu z vlastních pohnutek otevře.

hardrock
27.01.2019 5 z 5

Ine, ako 5* sa neda ;)

Karnager
20.01.2019 4 z 5

začátek téhle knihy byl pro mne vlastně koncem knihy předchozí. Samotná kniha čaroděj a sklo byl pro mně vlastně příběh o dívce, která seděla v okně.. a příběh to byl dobrý. HROMU STROM!

pavel.2
18.01.2019 4 z 5

Romantika mě tu tedy neoslovuje, ale když už se do Temné věže člověk začte, tak to zkousnu :-)

americká literatura Walter Padick

Stephen King
americká, 1947
1994  87%Řbitov zviřátek
2023  89%Pod kupolí
1993  90%Osvícení
2001  95%Zelená míle
2008  89%Svědectví

Kniha Čaroděj a sklo je v

Přečtených1 806x