Čaroděj

Čaroděj https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/4499/bmid_carodej-zQX-4499.jpg 4 130 27

Krátká próza z konce třicátých let, jež završuje ruské období Nabokovovy tvůrčí dráhy a řadu let byla pokládána za nenávratně ztracenou, si získala věhlas především jako text vzniklý z impulsu, jímž jeho autorem „poprvé chvějivě projelo“ téma pozdější slavné Lolity. Bezejmenný hrdina Čaroděje, vydaného poprvé z Nabokovovy pozůstalosti až v polovině osmdesátých let, sdílí osudovou obsesi svého následovníka Humberta Humberta a podobným způsobem se i zmocňuje předmětu své touhy; na omezené ploše povídky jej však na rozdíl od široce se rozbíhající látky románu Nabokov vede přímočařejším způsobem od prvního okouzlení dětským půvabem jeho oběti až k vyvrcholení jeho promyšleného ďábelského plánu... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Paseka

Волшебник (Volšebnik) , 1939

Palivo
08.02.2017 4 z 5

Jestli se nepletu, je to moje první setkání s Nabokovem a došlo k němu poté co jsem zjistil, že Čaroděj je Lolita na 100 stránkách. Tak by to mělo být vždycky, napsat krátkou verzi pro lenochy, prodavače O2 a autoklempíře, a dlouhou pro nudný lidi.

Děj tedy jako Lolita, s tím rozdílem, že tahle nymfička byla ještě mladší, což mi v gatích a hlavě nadělalo docela paseku. Naštěstí jsem při čtení neměl erekci, takže jsem normální člověk. Především proto, že jsem si hlavního hrdinu představoval jako Billa Cosbyho. Co se týče slohu tak se to chvílemi četlo dost nesnesitelně, ale naštěstí to rychle doběhlo do finále.

8/10

Fafyna
13.12.2016 4 z 5

Dobrá kniha, děsivý příběh.

AllyKumari
09.07.2016 3 z 5

Můj problém s touto knihou (i s Lolitou) je v tom, že autorovi nelze upírat literární kvality a odvahu pustit se do takového tématu, ale úchylnost hlavního "hrdiny" je prostě tak odporná, že z toho člověk má tak akorát nepříjemný pocit - a to není něco, kvůli čemu ráda čtu.

ziriant
15.11.2015 3 z 5

Jestliže Lolita je sen, tohle je jeho filtrát, který prošel skrz vědomí do reality. Ano, zcela nezávisle na chronologii. Ale právě proto, že Čaroděj tu byl dříve než Lolita, lze mu tuto nedokonalost odpustit, poněvadž bez Čaroděje by Lolity nebylo. A představivost autora pro představivost čtenáře, proces, který ukazuje, že není nutné psát tak, jak člověk mluví, ale je dokonce možné snít a snad i mluvit tak, jak lze psát... Škoda jen narychlo utnutého závěru. Ač to možná nešlo jinak.

Šárka_D
28.03.2014 2 z 5

Čaroděj mě nebavil, asi i proto, že jsem dřív četla Lolitu, a stejné téma mi v Čaroději připadalo jen načrtnuté, nerozvedené, povrchní.

Kachora
21.03.2013 3 z 5

Kraťoučká předverze Lolity. Kvůli rozsahu ne příliš hluboká, ale i tak pro mě zajímavá (ač jsem ji četla až po Lolitě).

holubTN
30.11.-0001 5 z 5

Dnes som sa vrátil k Čarodejovi - komu sa páčila Lolita, tak toto je jej predchodca - dej sa odohráva na inom mieste, s trochu inými postavami a s iným rozuzlením - ale zápletka tá istá a zistíte aj to, prečo mal Humbert Humbert žezlo lásky a čo by sa stalo, keby Dolores mala 12 rokov...

ruská literatura

Vladimir Nabokov