Žena v kleci

Žena v kleci https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/131155/bmid_zena-v-kleci-mHg-131155.jpg 4 3574 710

Případy oddělení Q série

Komisař Carl Mørck je po traumatické události, utrpěné během služby, přeložen do nově založeného oddělení Q, kde se má zabývat nevyřešenými případy z minulosti. Případ mladé političky Merete Lynggaardové, jež před pěti lety beze stop zmizela, v něm probudí detektivní instinkty, které považoval za dávno vyhaslé. V pátrání mu účinně pomáhá svérázný arabský přistěhovalec Asad, jehož přítomnost v díle je zdrojem multikulturního napětí i mnoha humorných situací. Čím hlouběji Carl Mørck do případu proniká, tím větší nachází nesrovnalosti. Je opravdu možné, že ta žena je stále ještě naživu, že ji někdo vězní a týrá na neznámém místě?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Kvinden i buret , 2007

tatjana1737
24.02.2021 4 z 5

(SPOILER) !!! POZOR SPOILERY !!!

Nejprve jsem četla třetí díl. Pak jsem viděla první, druhý a čtvrtý film. Přečetla jsem pátou knihu a konstatovala, že asi nemá cenu číst předchozí díly, když jsem viděla adaptaci. Nakonec jsem ráda, že jsem poslechla doporučení uživatelky @DK197 a dala knihám šanci. Protože po přečtení mám dojem, že ve filmu, který jsem viděla, sice vystupují postavy, které se jmenují jako ty v knize (a v případě Asada i jinak vypadají, ale zrovna u něj mi to nevadilo ;-)), ale jinak je to úplně jiný příběh. Filmová Merete na mě působila jako lehkovážná líbezná tvářička a tak trochu rozhoďnožka, zatímco ta knižní je výrazně kladnější postavou (obětování osobního života pro mladšího bratra, tvrdá dřina v zaměstnání, obdivuhodná snaha o zachování zdravého rozumu a přežití za tak šílených podmínek, nemluvě o tom, že i nehoda byla způsobena jinak než ve filmu, kde se pak holčička se zasněným výrazem prochází mezi padajícími vločkami). Filmy taktéž vůbec nepostihují chemii mezi hlavními postavami ani nezachycují úvahy hlavního hrdiny, ostatně i linka případu s pistolí na hřebíky se v nich vůbec nevyskytuje. Tohle vše jsou ovšem prvky, které čtenáře u série drží, i když třeba kvalita jednotlivých dílů či jejich uvěřitelnost mohou kolísat. V knihách se mi líbí i autorův nenásilný přítomný humor.

Jedna hvězda dolů za to, že zápletka je pořád přece jen docela nepravděpodobná (kdo by měl doma zázemí na to, něco takového provést?) a záporáci silně vyšinutí (uznávám, že jsem nebyla v podobné situaci, ale utěšuji se, že zdravý člověk tak silné zášti nepodlehne a neobětuje jí všechno). Současně mě mrzí to, že "Daniel" nakonec vyletěl do vzduchu a nebyl hnán k odpovědnosti, stejně jako že jsem se nedozvěděla, jak a zda se z toho Merete nakonec vylízala. Nicméně v ranku severských detektivek, které jsem měla možnost číst nebo vidět v seriálové / filmové podobě je Jussi Adler-Olsen pro mě zjevením v tom, že se obejde bez vyložených hnusáren, a pokud o něčem ošklivém píše, dokáže to podat tak, že čtenář nemá potřebu jít se vyblinkat a osprchovat se, aby to ze sebe smyl.

e.s.e.t.
17.02.2021 4 z 5

Navím jestli je to tím, že jsem už “postižená” čtením severských detektivek, a nebo to bylo tak průhledné, ale přibližně od půlky jsem věděla, kdo je pachatelem. A to mě velice mrzelo.
S chutí si totiž užívám, hlavně v detektivkách, ten slavný WTF moment :)
Jinak se kniha četla lehce, hlavní postavy mi byly celkem sympatické a rozhodně v této serii budu pokračovat.

Vevericka.eva
10.02.2021 4 z 5

V celku dobrá detektivka. Střídání dvou časových linek až nakonec splynou v jedno. Konec mi do ponurosti příběhu úplně neseděl.

ladyba
09.02.2021 4 z 5

Mám ráda napínavé příběhy, které čtete jedním dechem od začátku až do konce. Příběhy s Carlem Morckem mě zatím nezklamaly.

misantroop
06.02.2021 5 z 5

První případ Oddělení Q a moje druhé setkání s Carlem Mørckem a Asadem. Protože mám podobné myšlenkové nastavení jako Carl, tak dělám věci zásadně jinak, než mi ostatní říkají. Z toho důvodu jsem se velmi dlouho vyhýbal severským krimi románům. Do tohoto vlaku jsem ale nastoupil v zastávce Adler Olsen a musím říct, že mě to pohltilo.
Žena v kleci je velmi čtivá kniha a poradil jsem si s ní za tři dny. Jako první v sérii ještě nenabízí tak vybroušené charakteristiky hlavních aktérů ale o životní situaci Carla se dozvíme dost. Případ sám mě bavil a vyšetřování jsem si užil. Více nebudu prozrazovat. A teď hned na další díl.

karelk
21.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Napínavé to bylo, takže jsem knížku zhltnul za necelé dva dny. Z trojice seveřanů (Larsson, Nesbo, Adler-Olsen) mi v přečtených chyběl právě Adler-Olsen, a nejspíš neprávem jsem ho opomíjel.

Vývoj děje byl od 25 % knihy poměrně jasný. Musím říct, že mi nedělalo dobře líčení autonehody, nebo Meretina utrpení, ale Nesbo je v tomhle ještě krvežíznivější.
Celkově mi přišlo, že jde o typickou severskou detektivku, včetně typických prvků a klišé. Rád si přečtu další díly, knížka se mi líbila, ale 5* to není.

Katchun
10.01.2021 5 z 5

Psáno tak dobře, že jsem se skvěle vcítila do děje. Jako kdyby se to všechno odehrávalo kolem mě. Jedině, co mohu trochu vytknout, je konec, který se mi zdál mírně přitažený za vlasy.

Hakate
07.01.2021 5 z 5

První odložený případ Carla a Asada, výborný začátek serie, skvělá zápletka, postupné rozlétání případu, i odhalování osobních vztahů hlavních hrdinů. Díky skvělému stylu psaní se rychle stanete součástí týmu Q.

Mike99
04.01.2021 5 z 5

Znám filmy o oddělení Q, ale kniha je prostě kniha, a to u tohoto autora skutečně platí. Úžasný styl (překlad), velice rychle vtažen do děje. Komisař Carl Mørck ženatý, v rozluce, bydlí s nevlastním synem, po "nepovedené" akci je pro kolegy nesnesitelný, jeho bývalí kolegové dopadli hůře, Anker je mrtev a Hardy ochrnut v ústavu. Dostane k ruce pomocníka, Asada, vzrůstem malého Syřana (?), praktikujícího muslima, s nejasnou minulostí, také ženatý, má dcery. Má sice problémy s významy některých slov, ale je vnímavý, dobře uvažující.
Příběh ve dvou časových rovinách, které se sbíhají. Pomalu jsou odlupovány jednotlivé vrstvy případu, pachatel i motiv jsou víceméně zřejmé od začátku. Napínavé, pro mne nepředstavitelné žít 5 let v takových podmínkách.

Monya.grch
03.01.2021 4 z 5

Knihu jsem četla díky čtenářské výzvě a ačkoliv na severské detektivky vůbec nejsem, kniha se mi líbila. Napínavé od začátku až do konce, Merete jsem držela pěsti, aby to dobře dopadlo.

Shimy
02.01.2021 4 z 5

Už jsem dopředu viděla všechny čtyři zfilmované díly, jelikož další už točit nechtějí, takže jsem věděla, do čeho jdu a moc jsem se těšila se. Carl jako detektiv se mi hrozně líbil a Asad, i když je v knížce úplně jiný, než ve filmu, tak jsou taky super obě jeho verze. Ze začátku byla kniha docela náročná a bylo těžké se ve všem zorientovat, takže jsem ji na chvíli odložila, ale pak jsem se k ní vrátila a šlo o vážně skvělou zápletku a konec byl hodně napínavý. Už mám koupenou celou řadu, takže se těším, až se pustím do dalšího dílu!

katst
31.12.2020 5 z 5

Kniha je velmi čtivá. Napínavá od začátku do konce, s neotřelou a povedenou zápletkou.
Všechny postavy z oddělení Q jsou zajímavé a sympatické.
Velmi oceňuji s jakou lehkostí dokáže autor do děje zakomponovat vtipné hlášky a nadsázku, přestože jde o neveselé krimi případy.
Nechápu, že mi minisérie dosud unikala.

Mirin1349
31.12.2020 4 z 5

Vynikající začátek série, který dává pevné základy pro budoucí díly. Sice jsem Ženu v kleci četla až jako druhou, ale nevadilo mi to ani v nejmenším. Napínavé od začátku do konce, nepředvídatelné, moc jsem si to s oddělením Q užila.

Evča123441
31.12.2020 5 z 5

Pěkné,sice jsem celkem brzo předvídala pachatele,ale nijak mi to neubralo na napětí.
Ráda si přečtu další knihy tohoto autora.

Monas123
30.12.2020 4 z 5

Napínavé od začátku do konce. Skvěle napsané.

Linnhe
30.12.2020 4 z 5

Kniha mě naprosto pohltila, přečetla jsem jí skoro na jeden zátah :-) Po dlouhé době jsem zas četla dlouho do noci, abych zjistila jak to skončí :-) Určitě to není moje poslední kniha s oddělením Q. :-)

jejda.majda
28.12.2020 5 z 5

Juchu! Konečně zase jedna detektivka, která mě úplně pohltila. Poslední dobou jsem se do žádné detektivky nemohla pořádně začíst - buď byly moc jednoduché a předvídatelné nebo mě nebavil děj či hlavní detektiv. Žena v kleci mě ale bavila úplně po všech stránkách. Velmi zajímavá zápletka, zábavný detektiv a hlavně to bylo hodně napínavé a chytře vymyšlené. Baví mě, když se detektivka netočí jenom kolem jednoho specifického případu, ale když jsou k tomu poodhaleny i osobní životy postav. Určitě si přečtu ještě další díly série! Díky, Čtenářská výzvo, že jsem objevila tohle detektivní oddělení.

trischee
20.12.2020 5 z 5

Kniha se mi dobře četla, líbil se mi autorův styl psaní, takže už se chystám na další případy oddělení Q

luckomar
14.12.2020 3 z 5

Měla jsem problém se začíst, ale jinak fajn ;)

Ava365
13.12.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, ale stejně se ve většině severských detektivek opakují jistá klišé, která jim ubírají na věrohodnosti, uvěřitelnosti a alespoň v mém případě i na hodnocení :)