Žena v kleci

Žena v kleci https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/131155/bmid_zena-v-kleci-mHg-131155.jpg 4 3562 706

Případy oddělení Q série

Komisař Carl Mørck je po traumatické události, utrpěné během služby, přeložen do nově založeného oddělení Q, kde se má zabývat nevyřešenými případy z minulosti. Případ mladé političky Merete Lynggaardové, jež před pěti lety beze stop zmizela, v něm probudí detektivní instinkty, které považoval za dávno vyhaslé. V pátrání mu účinně pomáhá svérázný arabský přistěhovalec Asad, jehož přítomnost v díle je zdrojem multikulturního napětí i mnoha humorných situací. Čím hlouběji Carl Mørck do případu proniká, tím větší nachází nesrovnalosti. Je opravdu možné, že ta žena je stále ještě naživu, že ji někdo vězní a týrá na neznámém místě?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: ekniha , Host

Kvinden i buret , 2007

TheDoll
TheDoll
03.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Autorův styl psaní mě velmi baví. Postavy vykresluje dobře a má zajímavé nápady. Do děje jsem se dostala rychle.
Jediné, co můžu vytknout, je předvídatelnost děje. Možná se to týká jen mě a možná je to náhoda, ale tušila jsem, jak to dopadne...

SPOILER
Na druhou stranu - tlaková komora?! A tak šílená smrt, pokud by k ní došlo? Tak to mě velmi zaujalo, kreativní způsob.

Adinlea
Adinlea
31.01.2023 5 z 5

Zpocatku mi trvalo, nez jsem si zvykla na autoruv styl psani a vypraveni… Ale potom…
Neuveritelna kniha! Pribeh, ze ktereho opravdu mrazi… posledni tretinu knihy jsem doslova zhltla, neexistovala zizen, zachod, nic! :)
Jsem zvedava, co je vlastne Asad zac a kam se bude dej v dalsich knihach ubirat… Skoda, ze nemam po ruce hned dalsi dil, nic by me neodradilo cist dal :)

PaníLenka
PaníLenka
23.01.2023 5 z 5

Bezvadná detektivka. Napětí, velmi drsný příběh i humor, vše velmi dobře nadávkováno. Doporučuji a těším se na další díly!

marketa7
marketa7
23.01.2023 4 z 5

Mne oddělení Q bavilo.. Carl a Asad tvoří zajímavou lehce podivnou dvojici vyšetřovatelů, které nechybí urputnost a vtip. Viděla jsem i film, "vyzkoušela" i jiná jejich vyšetřování. Další severská detektivní série, u které si s chutí odpočinu. Doporučuji.

DomYell
DomYell
12.01.2023 5 z 5

Tohle se moc dobre cetlo. Hlavni postavy me bavi, dej ma nejakou logiku a postupny spad... a nektere kapitoly s zenou v "kleci" jsou vazne az nechutny, kdyz zacne fungovat predstavivost.

#asi by chtelo rict, ze knihy oddeleni Q na sebe nejak nenavazuji, takze je muzete cist na preskacku podle toho, jak se vam dostaji do ruky#

Kája95
Kája95
05.01.2023 4 z 5

Po dočtení knížky mám trochu rozporuplné pocity. Na jednu stranu humorné situace s Asadem a na straně druhé mrazivý příběh ženy v kleci, moc mi to nesedělo jakoby autor nevěděl jestli píše napínavý děsivý příběh nebo humornou příhodu od policie

JaniMa
JaniMa
03.01.2023 4 z 5

Nejprve jsem viděla film. Nezaujal, ale kniha byla fajnová. Bavilo mě porovnávat knižní a filmové zpracování a čekat, zda příběh vyústí ve stejné finále. Překlad mi přijde opravdu vydařený. Ráda si přečtu i další díly.

Sansli
Sansli
17.11.2022 5 z 5

Takhle kniha je pro mě taková srdcovka, protože to byla první severská krimi, která mi skutečně sedla. Je tam všechno - humor, napětí a skvělá dvojice vyšetřovatelů. Vše se navíc obejde bez hromady mrtvol nebo brutálních popisů (i tohle se tam samozřejmě občas najde, ale rozhodně jen v pár kapitolách) a to je pro mě opravdu velké plus. K tomu ty sarkastické poznámky Karla Morcka skoro ke všemu a ke každému a Asad se svým kafem a příslovími, koho by to nebavilo?:)
Už jsem příběh poslouchala 3x a nikdy jsem se ještě nenudila, i když jsem už zápletku znala - zásluhu na tom má hlavně úžasná audio interpretace Igora Bareše, jehož hlas vás vtáhne do příběhu a nepustí dokud nejste u poslední kapitoly. Za mě skvělá kniha, skvělý příběh a dál už nemám co dodat:)

sgjoli
sgjoli
06.11.2022 4 z 5

Zpočátku jsem měla trochu problém zorientovat se v postavách. Těch je tu totiž jak na orloji. Ale jak jsem si konečně ujasnila, kdo je kdo, začala jsem si tenhle příběh užívat.
Hlavní hrdina Carl je dost morousovitej patron, co se s ničím nemaže. Je hodně přímočarý, drsný, syrový a jeho kolegové se ho chtějí za každou cenu zbavit, ale Carl jim to fakt neulehčuje a pouští se cílevědomě do pátrání v přiděleném případu, zakousnutý jako buldok. To mne dost bavilo, že si Carl nenechá nic líbit. Stejně tak mne bavil jeho kolega Asad, najatý původně jako uklízečka, ale jak čtenář brzy zjišťuje, nemá Asad k akci daleko a osvědčuje se docela slušně i jako kolega vyšetřovatel.
Zápletka samotná mne bavila dost. Je to celé dobře vystavěné, docela logicky vysvětlené a hezky se to postupně rozmotává. Takže i v tomhle je tahle detektivka (thriller) postavená dobře.
Velké plus tomu dodává interpretace Igora Bareše, v jehož provedení jsem knihu poslouchala v audio verzi.
Celkově tak 4 hvězdy. Možná trochu slabší 4 hvězdy, to kvůli tomu začátku, který byl pro mne trochu zmatečný kvůli tomu množství postav. Ale myslím, že série má dost dobře nakročeno k tomu, abych si ji oblíbila. Určitě mám v plánu minimálně vyzkoušet další díl.

Dvorik
Dvorik
02.11.2022 3 z 5

Slyseno jako audiokniha v podani Igora Barese. Prednes super. Pribeh slaby prumer (oproti jinym elitam v krimi jako Nesbo, Ahnhem, Carrisi)

.berenika.
.berenika.
25.10.2022 4 z 5

- mé první čtení o oddělení Q, Carl je typický detektiv, který Vás i přes svůj laxní přístup zaujme
- pohodové detektivní počteníčko s mrazivou zápletkou a drsně popsanou realitou ženy v "kleci"
- Carl je vlastně dost sympaťák :)

Marci34
Marci34
13.10.2022 4 z 5

Tato kniha mě pohltila, sice si člověk musí zvyknout na jiný styl, ale napětí a nervozity jak to dopadne mi nedovolila knihu odložit

Estarossa
Estarossa
08.10.2022 5 z 5

Tak jsem se vrhl zase do další série. I zde se jedná o kvalitní příběh, kde jste zvědaví jak to celé dopadne. Největší pozitivum knihy je určitě hlavní dvojka detektivů. Jsem zvědav na další díly a jako většina taktéž doporučuji!

rekon
rekon
06.10.2022 4 z 5

Kniha mě příjemně překvapila, myslím, že jsem našla dalšího velmi dobrého autora detektivek. Děj má spád a C. Morck spolu s Asadem tvoří super dvojku.

SadUnicorn
SadUnicorn
22.09.2022 4 z 5

Po dlouhé sérii Dominika Dána byl návrat k severským detektivkám trochu šok. Najednou místo celé party vraždářů máme klasický prototyp severského detektiva - mrzout s pohnutou minulostí bez klasické rodiny a vlastně i přátel, který není ani v kolektivu ostatních detektivů příliš oblíbený pro své nekonvenční metody, jehož největší pomocí je sekretářka nebo pěkná kolegyně a který při každé příležitosti vzdoruje proti nařízením nadřízených. Velkou změnou oproti Joonovi Linnovi nebo Harry Holeovi nebo i francouzskému Martinovi Servazovi je zde kolega Asad, který dodal knize přesně ten správný drive, aby mě další severský detektiv bavil. V první knize narážíme na velmi neobvyklý případ únosu, ale co mě trochu mrzí je nedostatek tajemství kolem osoby únosce, který je čtenáři známý celou dobu a jde jen o to, jakým způsobem jej detektivové odhalí. A velkou roli zde hraje i náhoda. Na konci se dočkáme i nějaké akce a odhalení krutého mučení.
Kniha mě bavila a jediné, co mohu vytknout, je méně napětí a to, že čtenář pachatele zná, což ubírá na šoku z odhalení. Ale jinak skvěle napsáno a moc se mi líbí, jak spolu detektivní dvojice funguje. Bavily mě i kapitoly z pohledu Merete, které knihu příjemně ozvláštnily.

Rihatama
Rihatama
10.09.2022 4 z 5

Knihu jsem zakoupila už v roce 2014, ne však sobě, ale svému muži, který se právě pracovně přemístil do Dánska. Pamatuji si, jak mi předčítal vtipné hlášky těžící z povahy kodaňského detektiva Carla Morcka a exotiky asistenta/řidiče/uklízeče Hafeze el-Assada. A rovněž ze stylu Olsenova odlehčeného psaní. Uznávám, že sama jsem ke knize hledala dlouhou cestu, jenže v mezičase byly vybrané případy zfilmovány a my je nemohli neshlédnout. Mám ráda dánský/severský styl a když jsem viděla dánské filmové studio Zentropa, tak se k oblibě přidal ještě obdiv. Nahlédla jsem i do filmových sklepních kanceláří Morcka a Assada. A víte co? Neměly strop :-). Bylo to něco jako vyrábět taneční botičky v ševcovně na kraji malé vsi. Film ale není kniha, tedy povětšinou, a tady to platí také. Např. Assad v Olsenově popisu vypadá o hodně jinak, než jeho filmová postava. Carl je nicméně velmi přesvědčivý. Kniha je taky o poznání vtipnější a méně ponurá, než tradičně noirovým způsobem natočený krimi film.

Adler-Olsen si pro úvodní případ série vybral atraktivní téma politiky, jakkoli právě v Dánsku mi politici přijdou mnohem politicky korektnější a transparentnější, než kdekoli jinde ve světě. Ono se toho vůbec v Dánsku moc neděje, o to dramatičtější filmy (Borgen) se točí a píšou se téměř jenom samé detektivky. Autoři, diváci i čtenáři tak mohou alespoň virtuálně potěšit svou temnou stránku duše. Z mého pohledu přitom musí být hrozně obtížné uspět na trhu s thrillery a detektivkmai, když je nejen v zemi, ale v celém severním regionu píšou téměř všichni. Olsen nenabízí z mého pohledu příliš sofistikovaný příběh a taky si nedal moc velkou práci s vykreslením charakterů hlavních postav. Aspoň se snaží být zajímavý, vtipný a čtenáře zmátnout celou řadou více či méně souvisejících stop. Nejzajímavější je tady role oběti, jejíž osud se před očima diváka rozvíjí v průběhu celého vyšetřování. A protože jsem film viděla už před řadou let (mimochodem líbil se mi o něco víc než kniha), tak jsem byla opravdu zvědavá, jak rychle se Morckovi podaří záhadu zmizelé političky Merete vyřešit.

85098211
85098211
08.09.2022 5 z 5

Trvalo několik let, během kterých jsem se přemlouvala, že bych měla přece jenom tuto sérii vyzkoušet a přesvědčit se, zda by se mi přece jen (náhodou) mohla líbit? :-) A nyní, kdy jsem se konečně k první knize dostala, jsem byla doslova nadšená! A zpětně opravdu nechápu, proč jsem tak dlouho otálela? ;-) Kniha čtenáře hezky vtáhne do děje už od prvních řádků a přestože autor střídá dvě dějové linky (z roku 2002, kdy došlo k nevyřešenému případu zmizení mladé političky, a ze současnosti, kterou obstarává rok 2007), dá se ve všem dobře orientovat. Nevím sice, jak to měli ostatní, ale já jsem si Carla Mørcka oblíbila hned na první dobrou, i když on u svých kolegů zrovna moc neboduje. A jeho (zpočátku víceméně nedobrovolný) parťák Assad taky vůbec nebyl marný :-). Kromě toho je případ, kterého se Carl po tak dlouhé době ujme, opravdu zajímavý a neskutečně napínavý. Pokud jde o motiv, tak ten mne nepřekvapil, protože určité náznaky tu byly ;-). Ovšem Merete, která se tenkrát stala obětí, mi bylo opravdu líto, přestože zase až tak úplně nevinná nebyla... Na závěr už snad ani není co dodat, kniha má spád, jen těžko se od ní odchází, proto si vysoké hodnocení určitě zaslouží. A samozřejmě také velké doporučení milovníkům opravdu dobrých, solidních thrillerů ;-).

AndelkaZoubek
AndelkaZoubek
05.09.2022 5 z 5

Velmi povedená detektivka, neotřelá, originálně pojatá. Dobrý výběr postav, respektive dobře propracovaná charakteristika jednotlivých osobností. Poslední cca hodina a půl poslechu (knihu jsem zvolila v audio verzi) velmi napínavá, gradující. Zároveň text neobsahuje téměř žádné popisy, jde se rovnou "k věci". Brzy se ráda pustím do dalšího dílu :).

jes09
jes09
03.09.2022 4 z 5

Nenáročné čtení, každopádně příběh měl spád i přes to, že čtenář odhadne pachatele.

Flafinka
Flafinka
02.09.2022 5 z 5

Nestava se mi casto, ze bych brzy prisla na to, kdo je vrah, tady mi to prislo jasne. ALE! Dvojice Carl a Asad ma naboj, k tomu sem tam vyborny vtipek a napeti postupne pribyva do poslednich stranek. Je to spis prumerna detektivka, ale zaroven je to nadprumerny thriller ;)