Nesmírný ekniha

od:


KoupitKoupit eknihu

Šéfa oddělení Q Carla Mørcka vyruší z obvyklého ranního šlofíku v práci telefon. Neznámý kolega, policista z ostrova Bornholm, ho požádá o pomoc, ale Carl odmítne. O několik hodin později za to ponese následky a svou tvrdohlavou asistentku Rose tentokrát rozžhaví doběla. Oddělení Q se pod velkým tlakem vrací k sedmnáct let starému a mimořádně tragickému případu dopravní nehody, při níž byla mladá dívka vymrštěna vysoko do větví stromu. Střízlivě uvažující Carl tentokrát čelí velice záhadnému případu a jeho protivník, zkušený manipulátor se železnou vůlí, chrání sám sebe i své blízké všemi dostupnými prostředky a nedopustí, aby se mu kdokoliv postavil do cesty. V průběhu vyšetřování se Rose, Asad, Carl i nováček Gordon seznamují s prostředím alternativního přístupu k životu a osobitým způsobem se s ním vyrovnávají, zároveň však odhalují staré tajemství, které hrozí položit čtyřlístek z oddělení Q na lopatky. ----- Kdyby byl Nesmírný koktejlem, byl by to „Velký Jussi“. Silný koktejl ve vysoké sklenici s černým deštníčkem a plátkem citronu, profesionálně namíchaný ze strašlivých okolností a tajemných motivů. - Politiken Jussi Adler-Olsen opět potvrdil, že dokáže sestavit příběh ze součástek, které z něj dělají dobrý detektivní román. Zvolil správné tempo, pracuje s napětím, používá extrémně vypjaté scény, břitké repliky, stvořil zvláštní postavy a čtenářům důvěrně známého, ač napůl neschopného hlavního hrdinu, který oplývá bodrým humorem a vykazuje i přiměřenou dávku sociálního cítění, jež zahřeje u srdce, aniž působí násilně nebo polemicky. - Merete Reinholdtová, Berlingske...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294010/nesmirny-u6Z-294010.jpg 4.21298
Série:

Případy oddělení Q 6.


Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: (ekniha), Host
Originální název:

Den Granselose, 2014


více info...
Nahrávám...

Komentáře (287)

Kniha Nesmírný

DK197
25. července

AUDIOKNIHA: Šesté pokračování oddělené Q bylo takovým mixem mezi Vzkazem v láhvi a Složkou 64 - obsahem, či formou. A přestože to i tak zůstalo své, přiznám, že pro mě se jedná o slabší dílo. Při vyšetřování je čtenář vždy krok před hlavními hrdiny (možná celou míli), což tentokrát nudí. A záporák ani minulost tentokrát není tak lákavá a je jí málo. Jediné, co má grády a táhne čtenáře je konec. Opět napínavý a nakonec i překvapivý. (Ačkoli já tušení měla, ale autor mě slušně přinutil ho zahodit.) Jenže stačí to skrze délku knihy? Za mě ne a proto strhávám hvězdu oproti předešlým dílům a knihu řadím do průměru.

Navíc mi začíná vadit, jak autor nakládá s dlouhodobými zápletkami. Ohledně Carlova případu, minulosti Asada, podivnostech Rose. Máme šestý díl, všechny tyhle otázky vyvstaly během prvních dvou dílů a my stále nevíme téměř nic. K tomu se přidala záhadná smrt Carlova strýce. Díly plynou, otázky přibývají, odpovědi žádné. Nenatahuje to autor trochu moc? Navíc nechci sýčkovat, ale je ročník 1950, není nejmladší... Abychom se tedy s jeho přístupem odpovědí vůbec kdy dočkali.

Martiiiik
24. července

Dobrá kniha, četla se hezky :-) Téma je teď docela oblíbené, ikdyž je to dost děsivé.. Nakonec je vše jako obvykle úplně jinak, než to dost dlouho vypadalo :-) Jussi je prostě mistr spisovatel :-) Tak hurá na další knihu :-)


pipa36
03. července

Po delší době jsem se k této sérii vrátila - ve formě audioknihy s Igorem Barešem. Poslech mi ale trval dlouho - poslouchala jsem v autě při cestování za prací.
Carl se svým týmem vyšetřuje případ dopravní nehody na ostrově Bornholm, při níž oběť skončila vysoko ve větvích stromu a z různých indicií vyplývá, že se nejednalo o nehodu, ale o úmysl. Vyšetřování se rozjíždí "plným tempem" (s patřičnou Carlovou nechutí), a i když si to Carl nechce přiznat, nakonec v něm případ přece jen vzbudí zájem...
Oproti jiným dílům této série mi připadne tato kniha tak nějak jiná. Nevím, jestli to bylo velkým časovým odstupem od toho, co jsem četla předchozí díly nebo to tak opravdu je, každopádně i přes její odlišnost se mi kniha líbila. A i když Asad neutrousil snad ani jednu (?) poznámku s velbloudy, stejně to bylo vtipné a svižné.

borupet
28. června

Pecka! Po pro mě nezáživném Marcovi zase super díl. Měla jsem obavy, šestisetstránková bichle, ale moc mě to bavilo.... Zajímavý námět, alternativní způsoby života, celkem dost rozepsáno, ale nenudilo. Nečekané rozuzlení. A Asadovy hlášky jako třešnička na dortu. Za mě výborné. Těším se na další díl.

zimka.r
21. května

Opět super díl! Moc mne baví Asadovi přeřeky....když někoho zavře do "cvočkárny" apod. :D

Pulp_catastroph
10. dubna

Adler nezklame, jen se v jeho knihách často opakuje motiv uvězněné osoby, požár, Assada s Karlem zase na konci málem zabili a nedozvěděli jsme se jak to dopadlo s Karlovým obviněním, jinak se mi to moc líbilo, posloucháno jako audiokniha.

jitka1585
18. března

Pro mě hodně povedený díl. Moc se mi kromě případů a vyšetřování líbilo popisování života v sektě.Moc zajímavé byl i zážitek vyšetřovatelů s hypnózou.V tomto dile jsem měla strach o Asada,když svoji odvahou zachránil kolegů.Četlo se mi dobře,díl měl spád.

tatjana1737
15. března

(+ SPOILER) !!! POZOR SPOILERY !!!

Opět se mi to četlo velmi dobře, opět děj plynul příjemným tempem a opět to nebyl žádný hnusný krvák a i ta vražda tentokrát byla taková nějaká "komornější". Konečně jsem pochopila, kde ve filmu vzali sebevraždu policisty kvůli vyšetřovanému případu, jehož rozlousknutí věnoval osobní život. Oddělení Q postupovalo obvyklým pozvolným tempem, prověřovalo každou stopu, šetřilo sebemenší zmínku a nepodstatný detail. (V tomhle ohledu si říkám, že jsou ty knížky opravdu fikce, že každé jiné "standardní" policejní oddělení by nemělo tak štědrý rozpočet, mraky času a volné ruce.) Díky tomu se ovšem čtenář dozvěděl velkou nápovědu týkající se vraha hned na začátku, a ačkoli hrdinové do indicií několikrát šlápli, vždy je nechali stát ladem a věnovali se něčemu jinému (už jen ta písnička a Hardyho telefonát!!). Autor se pokoušel svést tipování pachatele na slepou kolej vylíčením Pirjo a její žárlivosti, aby pak ke konci obrátil a ukázal na někoho jiného. Ale pokud je čtenář stižen paranoiou a přemýšlí nad každou zmínkou, dokáže vraha odhadnout poměrně rychle, i když mu třeba chybí vražedný vůz a deska.

Celá zápletka kolem Habersaata mi přišla trochu přitažená za vlasy, a pokud bych ji přijala za svou, o to víc by mě bolel jeho promarněný život, když pro řešení by se stačilo jen rozhlédnout kolem sebe... Děj točící se kolem alternativních hnutí mě tentokrát moc nevzal, i když uznávám, že myšlenka společného jmenovatele všech náboženství byla zajímavá. (Jen se zrovna Adler-Olsen u mě asi nestrefil do té správné struny.) Pořád také nevím, co si myslet o Atuovi / Frankovi - celou dobu je vlastně jen líčen očima jiných postav. Zprvu působí jako typický sektářský vůdce, později se mění hlavně v charismatického svůdce žen, na něhož (a na jehož orgasmy) nejsou s to zapomenout, chvíli je docela i sympatický, ke konci sympatie opět ztrácí, a když už čtenář doufá, že se o něm dozví víc, mizí šmahem ze scény. Nález dopisu pod kamenem vyloženě zabolel - toto v knihách nesnáším i miluji. Jak málo by stačilo, aby k ničemu z toho nedošlo? Celá kniha se tak pro mě stala vlastně takovou historií jedné zmařené velké letní lásky.

Všichni padouši a zainteresované osoby opět umírají (!!!), tohle schéma mi u autora začíná už silně vadit. (Nemluvě o mučení hlavních hrdinů, které v různých variacích figuruje na konci téměř každého dílu - zavírání do klece, údery tupými předměty do temene, svázání a téměř upálení v garáži, dýchánek s čajem a formaldehydem, ...) Budu ale číst dál, protože kromě toho, že mě zajímají osudy Rose, jsem opravdu zvědavá, jak to bylo s tou vraždou Carlova strýce a co je Carl vlastně zač. Doposud jsem si tuto otázku kladla zejména u Asada (nebo bychom měli říct: u Saida??), ale v tomto díle došlo k určitému posunu a vzniklé hypotézy mě dráždí. Pořád jsem chtěla doufat, že Carl do všeho kolem Ankerovy smrti zapletený není, ale stačila jedna malá hypnóza a sympatie vůči hlavnímu hrdinovi se začínají otřásat. Jen doufám, že tentokrát další návnada přijde v následujícím díle a ne ob několik knih, jak to Jussi zlomyslně dělá.

1 ...