Car je mrtev, ať žije carevna! / Převraty na ruském dvoře v 18. století

Car je mrtev, ať žije carevna! / Převraty na ruském dvoře v 18. století https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236809/bmid_car-je-mrtev-at-zije-carevna-prevra-L1X-236809.jpg 5 7 2

Dramatické období změn na trůně v Rusku v letech 1682-1801 charakterizujeme jako palácové převraty. Autor analyzuje jejich přípravy, průběh a důsledky, stejně jako velkolepé kariéry mnoha osobností, které riskovaly vše, aby se chopily nejvyšší moci, ale i těch, které o ni přišly. Dále porovnává způsoby, jak se carové a carevny dostávali na trůn. Nevěnuje se pouze "velkým" palácovým převratům, ale také těm "malým", které vyhnaly různé regenty, favority či vedoucí hodnostáře, a zkoumá vedle vlády žen, dynastických souvislostí, otázky legitimity, podílu cizinců na vládě i intriky u dvora. Autor vychází z předpokladu, že politické dějiny coby metodologický přístup musí zapojit i perspektivu sociálních a kulturních dějin každodennosti, které mohou významně obohatit interpretaci při výzkumu dějin panovníků, dynastií, nejvyšších dvořanů, dvorských kamaril, diplomacie či ozbrojených složek.... celý text

JeKa
01.05.2015 5 z 5

Rozhodne jedna z nejctivejsich knih od docenta Stellnera. Hltala jsem ji jak nejnapinavejsi roman. Vrele doporucuju!

puml
08.04.2015 5 z 5

Výbroná historická studie převratů na ruském dvoře během 18. století. Čtivý styl a události popisované velmi svěžím způsobem. Četlo se to jako román. Jen těch postav stále přibývá a mnohdy text působí jako encyklopedie "Kdo byl kdo na ruském dvoře". Osobně mě nejvíc zaujaly autorovi vložky do textu, kdy jakoby mimo rámec příběhu předložil nějakou "krutou a divokou" historku, fámu, či jen citát, které vyborně vykreslily dobovou psychologii a způsoby ruské společnosti.