Čapí hnízdo

Čapí hnízdo https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152911/bmid_capi-hnizdo-cHb-152911.JPG 3 10 3

Román s psychologickými prvky se odvíjí ve venkovském prostředí východního Slovenska na začátku padesátých let. Do rodné vsi se po výkonu vojenské služby vrací citově zklamaný mladý muž. Jeho cesta k vnitřní vyrovnanosti jejitřena i veřejnými událostmi, když krátce po jeho návratu dochází k založení družstva a hrdina se ocitá uprostřed svárů a utrží i nejeden šrám v šarvátkách rozdělené vesnice. Druhé vydání. Cena knihy v čase vydání: 28.- Kčs.... celý text

Alix
05.03.2023 3 z 5

Komunistický převrat v roce 1948, následná násilná kolektivizace venkova a zakládání družstev. Spisovatel se snažil na problém podívat z obou stran a osobně se dost divím, že mu knihu povolili vydat.

Marekh
06.07.2018 3 z 5

Tato kniha pojednává o zakládání JZD (Jednotné zemědělské družstvo) ve východním Slovensku. Vytvořily se 2 tábory - ti, kteří uvítali myšlenku JZD, a naopak ti, kteří o ní nechtěli ani slyšet, poněvadž jejich majetek by se stal společným majetkem všech.

Z mého pohledu JZD přinášelo řadu výhod, ulehčení práce, z druhého hlediska příznivci JZD možná nevysvětlili lidem dostatečně, jaké výhody to obnáší a rovněž neměli lidi násilně nutit, aby vstoupili do družstva. Podle mého názoru jim měli nechat svobodnou vůli. Pokud lidé nechtěli vstoupit do družstva, tak následně pak vznikly různá nedorozumění a rozpory, dokonce i mezi manžely.

Myslím si, že tuto knihu v dnešní době, zejména u mladé generace, asi málokdo bude číst, poněvadž toto téma asi málokoho dnes osloví. Moje mamka si tuto knihu koupila v minulosti, takže jsem se rozhodl před několika lety, že si knihu přečtu. Kniha se četla dobře, rozšířil jsem si obzory na tuto problematiku.

WEIL
31.08.2011 3 z 5

Kniha o hledání nějaké perspektivy, o vztahu mezi mužem a ženou.

Slovensko, Slovenská republika venkov JZD

Jan Kozák