Čapajev

Čapajev https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190464/bmid_capajev-190464.jpg 3 7 3

Furmanov byl přidělen Čapajevově 25. divisi jako Politický komisař a jeho kniha vznikla r. 1921 literárním zpracováním vlastních deníkových záznamů. V době nejostřejší zahraniční intervence proti Sovětům vyrůstají ze selských a dělnických řadových vojáků noví velitelé. Legendárním se stal Čapajev. Jeho pohrdání životem se mění působením socialistické myšlenky v uvědomělý heroismus. Zároveň s Čapajevem se přetváří i celá jeho divise v dokonalou jednotku Rudé armády.... celý text

JankoStirbey
14.12.2020 3 z 5

Knihu by som bral ako "dokument" doby, v ktorej sa dej odohráva, pohľad na občiansku vojnu, ktorá zúrila v Rusku. Postava Čapajeva mi občas pripadala komicky, no je to dané aj vtedajšou spoločenskou situáciou.

jprst
10.07.2017 3 z 5

Z některých pasáží knihy vystupuje až nekritický obdiv autora k Čapajevovi, ale i tak je toto dílo pro zájemce o toto období historie dobrým doplňkem informací získaných z jiných pramenů.

vitavita
11.03.2012 2 z 5

Stejnojmenný film se mi líbil trochu víc. I když některé pasáže jsou psány s vtipem a nadhledem.

ruská literatura

Dmitrij Andrejevič Furmanov