Canterburské povídky

Canterburské povídky náleží již více než šest set let ke světové literární klasice. Hlavním důvodem, proč jsou stále živou četbou, je skutečnost, že Geoffrey Chaucer, královský panoš, celní úředník, příležitostný diplomat a básník, nenapsal intelektuální dílo z uzavřeného dvorského prostředí, typické pro tehdejší literaturu, ale plnokrevné příběhy o životě ve všech jeho podobách; jeho povídky jsou strhujícím obrazem velké země na sklonku středověku a jejích obyvatel, urozených i neurozených, movitých i chudých, laskavých i vypočítavých, inteligentních i přihlouplých, tedy lidí se všemi jejich přednostmi a nectnostmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/43_/43100/canterburske-povidky-7Hb-43100.jpg 3.9191

The Canterbury Tales (1476)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Academia

Kniha Canterburské povídky

Naias
05.04.2018

Človeku sa priam žiada napísať komentár vo veršoch a navyše po česky. Nanešťastie som sa narodila bez básnického čreva, takže si musím vystačiť s prózou.
To stredoveké básnenie (doslova) o cnostiach až nadprirodzených (tiež niekedy doslova) ma príliš neuchvátilo. Ale opis života, mravov a charakterov ľudí žijúcich v oných časoch bol zaujímavý, hoci samozrejme nie prekvapujúci. Kradlo sa, klamalo a podvádzalo v staroveku, v stredoveku aj v novoveku. Autor však všetko podáva s ľahkosťou a vtipom, nevyhýba sa ani sebairónii. Veľmi sa mi páčila aj bájka, zvlášť sebakritika kohúta a líšky.
A ten poznámkový aparát je vážne dobrý, sám osebe stojí za prečítanie. Rozšírila som si i znalosti o angličtine, napríklad čo znamená, ak má mlynár zlatý palec. Niet nad pridanú hodnotu.
Pokiaľ ide o slovenské vydanie pre mládež, je také oderotizované, až niektoré poviedky prišli o pointu, alebo dokonca samy sebe protirečia.

Alienor
30.12.2017

Niet nad to, mať po dočítaní knihy na tvári spokojný úsmev a v myšlienkach sa snažiť dohadovať s postavami vo veršoch. :)
Pri čítaní som porovnávala dve vydania, české z Academie z roku 2010 a slovenské z roku 1969, prerozprávané do prózy a upravené pre mladého čitateľa od 11 rokov. Úprava hlavne tých rozmarnejších poviedok bola vcelku humorná, pretože sa odstránil akýkoľvek náznak erotiky a postihnuté poviedky tak vyznievajú mierne rozpačito. Najviac som sa zabávala pri úseku, keď žena, ktorá je strážená svojím starým a slepým mužom, užíva si s milencom na hruškovom strome, ale v prerozprávaní si obaja užívajú akurát tie hrušky.
Poviedky sú dosť rozličné, sú tam legendy o svätých, rytierske príbehy, pár prisprostlých veselých rozprávaní a dokonca aj zvieracia bájka. Škoda len, že táto kniha je iba výber, lebo úplné znenie Poviedok u nás nikdy nevyšlo. Viac ako na niektorých poviedkach som sa ale bavila na spojovacom texte, na predstavení pútnikov a ich prológoch pred poviedkami, verše tomu ešte dodali švih.
V rozprávaniach sa dosť veľa odkazuje na antickú mytológiu a Bibliu, ale netreba sa toho obávať, klasický český preklad má výborný poznámkový aparát.

Sarah01
18.08.2017

K těmto povídkám jsem se dostala přes Čtenářskou výzvu...jinak by mne asi nenapadlo je v nejbližší době číst. Zajímavá sonda do života různých skupin lidí ve středověku, některé povídky mi připadaly vtipné a poučné, jiné mi nic neříkaly.

upol
30.03.2016

Četla jsem v originále (musela jsem) a některé povídky byly fajn. V češtině už ale číst nebudu - není to kniha, ke které bych se znovu vracela.

maple34
20.10.2015

Nadčasovost, skvěle přeloženo, vtipné, trefné, ohromující kvalita popisu jednotlivých charakterů

Aingeal
03.04.2015

Některé povídky jsou brilantní a vtipné, u některých jsem se málem ukousala nudou a rozvleklostí. Ale stojí za to to zkusit a minimálně pár si jich určitě oblíbíte :).

Aaron Lewis
14.08.2014

Několik povídek, z nichž se mi líbily pouze dvě, ta první a dvou rytířích a ještě jedna s tím kouzelníkem…

Středověký humor se mi nelíbí, nepřipadá mi vůbec vtipný, ale hrubý a krutý a jednoduchý!

Vera Silent
05.06.2014

Celkove je to vtipne a podarene alegoricke dilko, ale samozrejme ne nad kazdou radkou se kona ctenarsky orgasmus. Nektere uvody pred pribehy se mi trochu tahly, ale samotne pribehy jsou vetsinou skutecne povedene, vtipne a trosku prisprostle. Nabizi se tu srovnani s Dekameronem, i kdyz ten mi mnohdy prisel jako jeste silnejsi kava. Co se tyka pani z Bathu, je az prekvapive, jak je na tu dobu emancipovana a divoka potvurka :)

Verrrunka
07.04.2014

Byly tam i slabší kousky, ale celkově mě to prostě bavilo.

Poutnice
30.09.2013

někdy je srovnávána s Boccaciovým Dekameronem - tím nápadem vyprávění příběhů. Četla jsem obě a obě se mi líbily. Každá má svoje kouzlo, svůj základní příběh, silnější i slabší povídky.

Hendrychova.K
23.08.2011

Příjemná kniha, která pobaví. Některé povídky jsou opravdu skvělé, některé slabší.

Mel

Povídky na mě působily jako jakési svědectví tehdejší doby. Většina vypovídá o mravech nebo ideálech. Asi bych knihu do ruky znovu nevzala, ale určitě mi příjemně zkrátila pobyt v nemocnici.

14. století Anglie anglická literatura

Geoffrey Chaucer