Candido aneb Sen sněný na Sicílii

Candido aneb Sen sněný na Sicílii https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503272/bmid_candido-aneb-sen-sneny-na-sicilii-xq1-503272.jpg 4 9 2

Román Candido (1977) se svým titulem prezentuje jako remake Voltairova románu z roku 1759 Candide aneb o optimismu. Leonardo Sciascia tu reprízuje slavnou Voltairovu postavu: prosťáčka Candida, „divocha“ plného idealistické důvěry v náš svět jako „nejlepší z možných světů“ – důvěry, jež se v konfrontaci se skutečností postupně rozkládá. Candido, Sicilan jako Sciascia, a tedy dítě velmi specifické kulturní zóny se specifickým morálním kodexem a specifickými vzorci chování, prochází v této travestii třemi desetiletími italského poválečného vývoje a zažívá podobně jako Voltairův hrdina nekonečnou sérii rozčarování. Vyústění této pouti však není tragické: Sciasciův Candido se v závěru románu distancuje od všech ideologických mýtů a napříště se hodlá nechat unášet iracionalitou životního pohybu – tím, čemu staří Řekové říkali bios a eros – a být ve svém metafyzickém sobectví prostě šťastný.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rubato

Candido, ovvero un sogno fatto in Sicilia , 1977

Myshkin
07.08.2023 5 z 5

Nadčasová kniha, která toho tolik říká o současnosti! I když předem víte (tak trochu i vinou anotace), jak se bude příběh vyvíjet, nic to neubírá na potěšení z četby, a to hlavně díky tomu, že Sciascia prostě nádherně píše, což vyniká i ve skvělém překladu pana Pelána. Někde jsem četl, že by nakladatelství Rubato chtělo vydat i další knihy Leonarda Sciasci, a já doufám, že se to stane.

los
25.01.2023 4 z 5

když nějakou knihu doporučí profesor Pelán (ba co víc - sám ji přeloží a doplní komentářem), tak je to sázka na jistotu: "Šášův" Candido je satirou na sicilskou morálku, v níž se střetává tradice s politickým poválečným vývojem, a ideový střet katolicismu s komunismem

doporučuju k četbě při znalosti Voltaira a nezapomeňte přitom obdělávat svou zahrádku!

italská literatura Sicílie poválečná doba

Leonardo Sciascia