Velký inkvizitor

Velký inkvizitor https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258954/bmid_candide-2-velky-inkvizitor-258954.jpg 5 31 8

Candide série

Druhá kniha z komiksové trilogie vycházející z Voltairova románu Candide. Válečné bojiště prvního dílu zbavilo Candida mnoha iluzí. V druhé části trilogie se opětovně setká s profesorem Panglosem a dopije do dna šálek hořké reality. Nýdrlandské pěstírny ušlechtilého konopí stočí běh Candidova osudu na obchodní loď, která ovšem ztroskotá u pobřeží Port Ugalu. Pevnina hrdinovi nabídne mnohem záludnější nesnáze. Všudypřítomné blaho Velkého Inkvizitora, šibenice, revoluce a nevěstince se pokusí rozptýlit poslední kapky naděje. Je možné uprchnout? A pokud ano, pak kam a komu ještě možno věřit? Candidovi nečekaně pomohou dvě pozoruhodné ženy slečna Kunigunda a divoká Octobriana.... celý text

Komiksy , Literatura česká

Vydáno: , BB art

Norri
17.07.2020 5 z 5

Tento komentář je společný pro všechny tři díly.
Předtím, než jsem se pustil do Jerieho trilogie, jsem si dal Candida jako rozhlasovou hru. To proto, abych mohl porovnat Jerieho scénář s předlohou a mohl si více užít jeho autorský přínos. Dopředu jsem věděl, že Karel Jerie zasadil svou adaptaci do bizarního světa, který je kombinací fantasy, středověku, steampunku a sci-fi. Nevěděl jsem ale, jaké jsou jeho změny v ději. Nyní po dočtení musím uznat, že se toho zhostil skvěle. Některé části předlohy změnil a některé pasáže doplnil, ale žádná ze změn neměla negativní dopad na celkové vyznění. Jerie navíc vyšperkoval svou adaptaci nepřeberným množstvím vtípků a popkulturních odkazů. A to jak čistě textových, tak i obrazových. Najdeme zde například odkazy na Švejka a na Hvězdné války, ale také na Saudkova Arnala a snad i na Cimrmana. Najdeme zde ale také politickou satiru a kritiku současného světa a Jerieho zapojení "Peacemakera" do děje je skvělé. V kresbě, nebo spíše malbě, se Jerie také vyřádil a do Candida vmaloval všechna svá oblíbená témata, jako jsou houby, dinosauři, sci-fi lodě a nebo také chapadla hrnoucí se z toaletní mísy. Měl jsem trošku strach, aby se mi při čtení nerozpadla vazba knih, ale přežila to a to je důležité. Je dobře, že Candide vyšel ve velkém formátu a v pevných deskách. Suma sumárum - maximální spokojenost a prosil bych více takových komiksů od domácích autorů.

jarynek
16.04.2018 5 z 5

Stejně jako u prvního dílu musím ocenit odvahu pustit se do takové předlohy a především pak skutečnost, jak to autor skvěle zvládnul. Příběh nepostrádá vtip, ale i kupu nadčasových tezí, poukazujících na určitá klišé v chování lidstva v průběhu historie (především v otázce války, revoluce, …). Kresba šmrncnutá Kájou Saudkem a steampunkem pak podtrhuje čtenářovu radost z knihy. A třetí díl se blíží. Hurá

Kapis
26.07.2016 5 z 5

Jenom na nejlepším ze všech možných světů, kde vše je správně zařízeno a nemůže to být uspořádáno lépe a jinak, může fungovat bizarní spojení dinosaurů, sudlic a cepů, hořících hříšníků, spravedlivě čtvrcených a napíchnutých na kůlech, s raketovými motory a křižníky. Další várka velmi volné adaptace skvělého Voltairova románu se Jeriemu náramně vyvedla. Z původního díla mi v hlavě uvízlo třeba jak Panglos popisuje únik z oprátky a přitom nazývá inkvizici "slovutnou a ctihodnou", jak je zkrátka nejlépe na tomto světě zařízena - tak třeba ne úplně doslova, ale toto se tam povedlo dostat. Kresba zcela úchvatná, radost se tím kochat. Na jedné stránce, při bitvě hampýznic;) s policií mě okamžitě přes oči udeřily Saudkovy ženské z "Arnala", takové ty kozaté s afrem. Už se mi nechtělo z postele k jednomu z úhelných kamenů komiksu u nás - "3xKája Saudek", ale myslím, že tam jsou dokonce ve stejných pozicích. Na vnitřní straně desek s náčrty pak je to, ke cti autora, zmíněno. Takových vychytáveček tam je více a za mně rozhodně jeden z nejvýraznějších českých počinů posledních let. Tak a hlavně, ať nám BBArt vydá i poslední díl!

borknagar
22.06.2016 5 z 5

Skvělé pokračování Candida a jeho dobrodružství. Opět plno akce, humoru, krve i spoře oděných žen. Příběh pádí kupředu a je jen škoda, že má album jen 64 stran, zvládl bych i třikrát tolik a nenudil bych se. Kresba snad ještě hezčí než posledně, perfektní práce. Velký formát potěší. Teď už jen počkat na poslední díl, který jak tuším, určitě nezklame....

Hadati
21.05.2016 4 z 5

Příběh našeho hrdiny Candida pokračuje, kdy putuje do svobodomyslného Netherlandu a odtud do Port Ugalu, kde opět uplatní svou naivitu tím, že tentokrát vstoupí do odboje proti místní inkvizici v boji za lepší svět. Děj knihy je o něco málo lepší než v prvním díle, ale důvodem, proč si tento komiks přečíst, je opět parodie na náš svět. V jedné recenzi jsem četl, že je to humor obdobný humoru Terryho Pratchetta. Za sebe mohu říct, že obdobný je v tom, že si komiks dělá srandu z mnoha věcí a paroduje, co ho zrovna napadne, kdy téměř na každé straně je něco k pousmání. Styl humoru je však odlišný.

memphisz
26.04.2016 4 z 5

Lepší a zajímavější než první díl. Kresba/malba super a Jerie tu dosahuje kvalit evropského komiksu a svou fantazií se blíží i světovému formátu. Zápletka bavila. Škoda, že jsou ty "knihy" tak krátké.

spdb
21.03.2016 4 z 5

Snad ještě lepší než první díl. Trochu skryté reklamy, odkazy na klasiku i komiksovou. Prsatice, trocha soudobé politiky.
Bavil jsem se, už se těším na další díl.

martinstefko
05.11.2015 4 z 5

"Candide" je úderný a hlavně zábavný. Jo, a také je český. Ony zde opravdu vznikají dobré věci. Více: http://www.comics-blog.cz/2015/11/1031-candide-kniha-druha-velky.html

česká literatura revoluce komiksy české komiksy

Karel Jerie
česká, 1977