Levá ruka boží

Levá ruka boží https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28857/bmid_leva-ruka-bozi-Liz-28857.jpg 4 721 103

Cale série

Cale je jedním z tisíců chlapců, kterých se zmocnili fanatičtí a krutí vykupitelé a v naprosté izolaci je připravují na válku proti rouhačským antagonistům. S neobyčejně zmužilým, ale zároveň velmi uzavřeným čtrnáctiletým hochem má podle všeho zvláštní plány jeden z nejvlivnějších vykupitelů – lord vojevůdce Bosco. Jednoho večera Cale náhodou spatří lorda dohlížitele Picarba, jak pitvá ještě živou dívku, a šokován jeho bestiálním počínáním jej zabije a zachrání jinou dívku jménem Riba.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Knižní klub

The Left Hand Of God , 2010

SamDarkness
06.04.2013 5 z 5

Obyčejně nemám ráda dětské hrdiny v hlavní roli knihy, ale tohle nebylo vůbec špatné. popravdě řečeno mne tato kniha bavila od začátku až do konce. Velmi dobře napsané, poutavý příběh ...

Evickar
12.03.2013 3 z 5

Za celou knihu jsem si nezvykla na hlavního hrdinu, který je pro mě moc mladý a má už tolik životních zkušeností, až je to reálně nemožné. Kniha je podle mě, jakožto milovníka fantasy, průměrná, možná maličko nadprůměrná. Příběh se mi líbí, kniha se pěkně četla, jen úděl hlavního hrdiny je až moc nadsazený.

Kerdix
06.03.2013 5 z 5

Zajímavá knížka.Na tohle téma já moc knížek neznám a tahle byla povedená.

aktak1203
31.01.2013 3 z 5

Kniha jde přečíst, ale té krutosti a násilý je všude tolik....

wally
03.01.2013 3 z 5

Ze začátku jsem se knihou strašně těžce prokousával a přiznám se, že jsem si nebyl jistý jestli ji dočtu do konce, ale vydržel jsem a v dalším ději musím přiznat, že jsem částečně změnil názor a docela se i bavil. Hlavně závěrečná bitva byla super! Na druhou stranu pochopím, když někomu kniha nesedne...je opravdu trošku zvláštní. A těšil jsem se na druhý díl....

Ohniva
03.01.2013 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a přála jsem mu tu krutost.. líbí se mi jak je bezcitný.. V druhém díle čtyři poslední věci už žádná láska jen krutá realita... uvidíme co přinese 3. díl..

Domča
22.11.2012 2 z 5

Dlouho jsem kolem ní chodila v knihkupectvých a prohlížala si ten líbivý papírek s nápisem: světový bestseller. Po čase jsem na ní narazila v podobě e-knihy a dala jsem se do čtení.

Začátek působil šedivě a depresivně, tak docela jsem nechápala, jakou úlohu mají "krutí a fanatičtí vykupitelé" a proč vězní mladé chlapce. Ale četla jsem dál...

...a nebylo to až tak úplně to, co jsem od nálepky: bestseller, čekala. Chvílemi jsem četla zaujatě, chvílemi jsem doufala, že na konci z toho vyleze něco kloudnýho, ale prostě jsem nepochopila, čeho chtěl auto docílit. Coby název, mělo by to nést hlavní myšlenku knihy. Velmi oblíbené je potom tento název "vysvětlit" až na samém konci, ne-li až v úplně poslední větě, jako to bylo myslím tady. Ale bylo to hrozný zklamání. Nadprůměrně drsný Kal (na němž se mi líbilo opravdu jenom to jméno) prostě neměl co nabídnout, co se týče rozvoje čtenářovi představivosti.

Pro mě úplně přes čáru bylo náboženství (dá-li se tomu tak říkat) v knize. Netuším, jestli si v textu autor realizoval nějaké zvrácené představy nebo prostě chtěl stůj co stůj říct, že jeho knižní svět je pěkně drsnej...

Ve finále si z knížky kromě několika nechutností nic neodnáším, snad jen slabé zklamání, které ale dokonale zastíno zklamání z druhého dílu. Rozhodně jsem ráda, že jsem si knihu nekoupila. Pokud máte potřebu přijít si na názor o knize přezevšechno sami, raději si jen půjčte. Opravdu...

Garik
03.11.2012 odpad!

Naozaj mohol túto sladučkú hlúposť snažiacu sa tváriť sťa riadna drsáreň, plnú do neba volajúcich a neustále na seba sa vŕšiacich nezmyslov, napísať ten dospelý a (údajne) literárne zrelý muž? Každopádne, toto dielko je pre mňa názorným príkladom toho, ako profesionálny marketing dokáže aj z hovna upliesť bič a ako ľahko sme reklamou ovplyvniteľní.

Hoffman tu použil zaručený (a už toľko kopírovaný, až je to trápne) recept na úspech aj s jeho osvedčenými ingredienciami – temné, zvrhlé a odporné mocnosti Zla predstavuje akási nepodarená paródia na Cirkev s jej obludne znetvoreným učením. Pre lepší šmak ešte pridať opisy nejakého toho „stredovekého tmárstva“; ešte čerešničku – aspoň raz si otrieť hubu o pápeža – a je to! A vždy sa nájde vydavateľ, ktorý nezaváha z takéhoto blvajzu vyrobiť bestseller.

Tento „guláš“ charakterizuje naprosto nevyvážená všehochuť. Akoby Hoffman síce vedel, o čom to chce mať (o Thomasovi a jeho dobrodružstvách?), ale stále nemal jasno v tom, čo vlastne a pre koho to má byť. Svojím románom neustále kdesi balansuje. Na pomedzí historickej fantasy (bez mágie a niektorých ďalších atribútov) a postkatastrofickej SF (bez katastrofy a bez budúcnosti). Je to trochu thriller pre dospelých a o trochu viac dobrodružné čítanie pre deti a mládež. Občas možno ucítiť sotva patrný závan nepodarenej detektívky. V niektorých pasážach sa to tvári celkom vážne (a pôsobí príšerne naivne), v iných sa ma zmocňoval pocit, že musí ísť o (hrozne nepodarenú) paródiu. Niekde iba vsuvky, inde celé pasáže pôsobia, ako odniekiaľ odpísané, akoby povystrihované a čudesne pozliepané dohromady a zámerne spotvorené. A k tomu tá voľba mien a názvov! Nadto ešte všetko popretkávané občasnými a dosť úbohými pokusmi o suchý humor, požičanými pseudofilozofickými „múdrami“, plus originálne sa tváriacimi, no o to nedomrlejšími a trápnejšími, akože (a možno naozaj) vlastnými „myšlienkami“.
A toto všetko ešte pretreté sýtou ružovou!

Vôbec to celé pôsobí ako jeden obrovský pozliepaný plagiát. Na doplnenie základnej kostry akoby autor nemal dostatok fantázie a schopností. Akoby všetko jednoducho opísal z rôznych zdrojov a potom ešte svojským spôsobom sprznil.
Najvýraznejšie tu čnie popis ústupu vojska spasiteľov a následnej bitky v závere knihy. Je (ako píše ULA22) akoby vystrihnutý z knihy B. Cornwella „Azincourt“. Opísaný a upravený, pričom úprava nespočíva ani vo vylepšení, ani v snahe o to, aby podobnosť nebola taká okatá, ale v obyčajnom skrátení a zjednodušení. Áno, ja viem, Hoffman v Poďakovaní uvádza aj zdroje, z ktorých (údajne) čerpal inšpiráciu pre opis bitky. Fakt, že tie sú prakticky totožné so zdrojmi Cornwellovými, nie je sám o sebe nijak udivujúci, ale vzhľadom na pomer ich rozsiahlosti k rozsahu ich využitia v knihe mám podozrenie, že táto jeho „ďakovacia“ verzia ho proste vyšla lacnejšie, ako priznanie, že si jednoducho vypomohol Cornwellovým dielom (mimochodom, nezabudol poďakovať aj odborníčkam vydavateľa na autorské práva).

Pôvodne som chcel hodnotiť inak, ale posledne spomenuté ma už definitívne pohlo k tomu, aby som túto knihu označil ako odpad.

Záverom ešte čosi na margo úspešnosti tohto „bestselleru“.
Človek by čakal, že ak k nám už z anglo-saského literárneho vesmíru dorazí čosi s nálepkou bestselleru, možno od toho očakávať aspoň akú-takú kvalitu. Že na trhu, kde súperia tisíce (možno desaťtisíce?) spisovateľov, začínajúcich spisovateľov aj rádoby spisovateľov márne snívajúcich svoj sen, sa dokážu presadiť iba tí najlepší so svojimi najkvalitnejšími dielami. Chyba! Je to predovšetkým o peniazoch, kontaktoch a marketingu.

Týmto komentárom sa nechcem nijako dotknúť citov čitateľov, ktorí tu nešetrili hviezdičkami a chválospevmi. Tí ocenili príbeh, ktorý sa im teraz páčil, no verím, že časom (a skúsenosťou) dospejú k zmene náhľadu na túto Hoffmanovu „spatlaninu“.

nikkifinn
24.07.2012 5 z 5

Nejoblíbenější kniha vůbec, miluji Thomase Calea. Opravdu borec autor, strašně se mi to líbilo :)

WoodoX
18.06.2012 2 z 5

Sci-fi bestseller? Huh.

LordSnape
25.05.2012 3 z 5

Nic extra. Začátek odehrávající se ve svatyni mě nebavil a působil dosti depresivně, pak to celkem šlo, ale závěrečná bitva mě už zase nebavila a přišla mi celkem přehnaná. Konec je pak jeden velký autorův žert. Kniha má nicméně velké plus v tom, že se velmi dobře čte.

Eilem
18.04.2012 3 z 5

Podľa mňa kniha mala ovela lepšiu relklamu a načasovanie ako príbeh, tým však netvrdám , že nestojí za prečitanie. Ja osobne som čakal troška viac ale v tomto žánri je nadstavená latka príliš vysoko.Ale ako som povedal samotnému Hoffmanovi to vadiť nemusé lebo predajnosť vďaka načasovaniu má celkom vysokú a po dkončení trilógie určite nebude sklamaný. Sklamaný by nemali byť ani čitatelia , ktorý však nebudú očakávať príliš veľa. Moje hodnotenie : 65 %

Denaille
13.02.2012 5 z 5

Čekala jsem něco úplně jiného. Možná už jsem tak ovlivněná YA literaturou, že mě trochu drsnější příběh trochu překvapí. Opravdu jsem si myslela, že jde o fantasy s nějakým andělem v rukou Božích, jak si to jde vyřídit s těmi zlými chudáky, kteří mu přijdou do cesty. Šmitec a konec.
Rozhodně jsem se při čtení bavila. Hned od začátku mě to chytlo a musím říct, že je to docela doba, co mě kniha tahle zaujala a přitom to není nic úžasného. Velmi příjemně se to čte.
Cala jsem si zamilovala, je to po dlouhé době první knižní hrdina, který si našel cestičku do mojí pomyslené hrdinské top ten. Možná pár dní strávím tím, že budu mlátit hlavou do zdi a možná se taky stanu Levou rukou boží. :D

St. Jimmy
10.01.2012 4 z 5

I když jsem se zezačátku trochu ztrácel, musím uznat, že vykupitelská svatyně byla vylíčena velmi zajímavě. Opravdu jsem věřil, že takhle nějak to mohlo být. Útěk byl popsán opravdu živě a měl náboj. Narozdíl od recenzí si nemyslím, že by kniha nějak upadala s příchodem do Memphisu, kde se podle mě odehrála spousta zajímavých, napínavých a zásadních událostí. Konec první části trilogie jsem přečetl jedním dechem, ani ne kvůli závěrečné bitvě, ale spíš kvůli tomu, co následovalo po ní.

Za sebe říkám, že je to dobrá kniha, dobře se čte, postavy jsou živé a vyvíjejí se (zvlášť u Cala je ten vývoj patrný). Dále se mi hodně líbila postava IdrisPukka a Cala, který rozhodně není typickým dokonalým hrdinou. Občas se mi to zdálo trochu zmatené, ale to je asi jediná věc, kterou bych mohl vytknout – absence velkolepého zakončení mi příliš nevadila a navíc je to trilogie, kde se něco podobného dá čekat.

Destil
17.12.2011 3 z 5

Ze začátku to byla bomba. Vykupitelská svatyně a život tam byl skvěle vykreslený. Ůtěk taky stál za to, ale potom knížka začala ztrácet na dechu. Cale byl až moc neporazitelný. Konec mě trochu zklamal, celou dobu to bylo racionální a na konci to zklouzlo do duchovna.

tsal
10.12.2011 3 z 5

Při prvním čtení jsem byla knihou nadšená, při druhém mi přišla jako průměr tří hvězdiček. Těžko říct, ke kterému názoru bych se tedy měla přiklonit. Pokud ale máte čas a rozmýšlíte se co číst, tak by vás kniha nemusela zklamat.

maciii
27.10.2011 5 z 5

Fiktivní historický román vycházející z evropského středověku a velmi detailně zaměřený na chlapce Thomase Cala, který je jedním z mých nejoblíbenějších knižních hrdinů, a to díky své nevyzpytatelnosti vůči ostatním postavám v příběhu, tak k samotnému čtenáři. Děj má šílený spád, spoustu překvapivých zvratů a nemá téměř žádná slepá místa. Temný a depresivní příběh postrádá jakákoliv předvídatelná patetická klišé, dialogy jsou zajímavé, často velmi stručné a přesto jasně vykreslují charaktery všech hrdinů. Druhý díl je v tomto podle mého názoru ještě mnohem dále.

Ariesan
28.08.2011 5 z 5

Jedna z knih, která mě nutila číst neustále další stránky. opravdu výborné počtení :-)

KateCullen
25.05.2011 5 z 5

Skvělá kniha, která mě chytla a nepustila. Když jsem došla až na konec, začala jsem nadávat, proč ještě nevyšel druhý díl :)

Lorett
09.03.2011

úžasná kniha, kterou jsem četla jedním dechem. Hlavní postava, Cale, je nevšední hrdina, pokud to tak můžu říct, jehož příběh mě nesmírně oslovil. Nemůžu se dočkat na druhý díl!