Čajkovskij

Životopisná kniha Čajkovskij, psaná živou až reportážní formou, nás provádí Ruskem 19. století. Setkáme se nejen s Čajkovským, ale i s řadou dalších významných osobností ruské kultury, s celkovým kulturním klimatem společnosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31515/cajkovskij-31515.jpg 4.46

Čajkovskij (1936)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Humanitarian Technologies

Damato
30.10.2016

Čajkovského jsem milovala od svých dětských let, možná i proto moje první "dlouhohrající" LP deska byl jeho klavírní koncert B-moll a možná i díky tomuhle koncertu jsem se naučila - no spíš protrpěla -na LŠU hru na klavír. Ale teprve teď jsem se ke knížce o něm dostala a přečetla jsem jí s velkým zájmem, protože jsem vůbec netušila, že celý život bojoval s depresemi a přesto dokázal napsat tak nádhernou muziku. Nám stačí jedna mírná podzimní depka a jsme vyřazeni z provozu a nic nás nebaví , svět vidíme v těch nejšílenějších odstínech a Čajkovských dokázal to, co dokázal. Kdo zná jeho díla ( ať už koncerty, nebo např. zhudebněného Oněgina ) musí uznat, že tohle je prostě umělec s velkým U

Merlinit
29.05.2016

Kniha nesporně zajímavá. Občas jsem se pozastavovala nad sděleným faktem a jeho popřením v jednom odstavci (Byl sice mezi přáteli, avšak hluboce nešťastný, nikdo z nich mu nerozuměl(..........) Tady byl mezi svými, obklopen přáteli, kteří mu rozuměli.), přikládám to nejspíš příliš doslovnému, až otrockému překladu. Z díla rovněž poněkud příliš vyčnívá ruská duše se vším svým bolným krasosmutněním. Komu to nevadí, ten si dobře počte.

Mikiem
26.01.2015

Bylo to zajímavé čtení.

Paganfairy
04.09.2014

Kniha se soustřeďuje na život Petra Iljiče Čajkovského, na jeho tvorbu, jeho rodinu a ostatní vztahy - se ženami, s přáteli, s ostatními hudebními skladateli. Příběh je to čtivý, ale jelikož Čajkovskij trpěl po celý život depresemi, občas se stále opakovala ta samá slova, ty samé odstavce a příběh se stával mírně stereotypní. Nicméně to na kvalitě knihy nic nemění. Výborné čtení pro lidi toužící po vědění z oblasti hudby.