Čachtická paní

Čachtická paní https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32576/bmid_cachticka-pani-nhp-32576.jpeg 4 1917 287

Čachtická paní série

Krvavý román se odehrává na rozhraní 16. a 17. století a čerpá látku ze skutečných událostí. V té době vládla čachtická hraběnka Alžběta Báthoryová, o níž kolovaly zvěsti, že na svém hradě vraždí panny jen proto, aby se mohla koupat v jejich krvi a zachovat si tak mládí a krásu. 12. vydání, z toho v Tatranu 4. a v českém jazyce 2.... celý text

Pivka1
08.04.2021 5 z 5

Asi po čtyřiceti letech jsem knihu znovu otevřela a hned se začetla, že jsem neviděla, neslyšela. Moc hezký román, i když pravda, hodně krutý. Vrátila jsem se do mládí a nenudila jsem se ani minutku. Škoda, že už je konec.

Nicole_picole
28.03.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Sice 650 stran bylo i na mě moc, ale mělo to spád, pořád se tam něco dělo. Prostě skvělá kniha. Až mi nakonec bylo líto, že jsem ji dočetla.

Vesmich
15.03.2021 3 z 5

Plastický obraz života venkovského lidu v Horních Uhrách, jak ho tak mohl vidět, anebo chtít/moci prezentovat spisovatel v sedmdesátých letech minulého století. Přijde mi, že i tou dobou by to mohlo přijít čtenáři dlouhé. V některých momentech se děj vůbec nikam neposouvá a všechno to vzdychání a objímání, kupříkladu, by se dalo i zkrátit a stále by to mělo vypovídací hodnotu. Krev cáká, maso se škvaří, oběti úpí docela dost a znovu, kdyby se to celé neopakovalo, mohl být text kratší a čitelnější. Pro mě nejzajímavější byl ten folklór a uspořádání stavů. Postavení městských občanů a vesnických nevolníků, různé možnosti, které měl feudál k tomu, aby dostal, co chce. A také základní představení Uherska v rámci monarchie, které bylo úplně jiné, než postavení naše. Místy je to hodně napínavé, dobrodružné a úplně se mi chtělo některým osobám i nadržovat.

Rainbow_Owl
05.03.2021 5 z 5

Oddychový historický román, príjemná zmena.

Jara.v
05.03.2021 5 z 5

Jedním slovem „skvělé“. Knihu jsem četla už hodně dávno, ale stále si ji vybavuju a nemohla jsem se od ní odtrhnout.

morienhithwen
25.01.2021 5 z 5

Když se ke knize postavím jako k fikci, tak nemám skoro vůbec žádné námitky. Hrozně mě fascinuje, jak strašně dobře je to napsané: autor odvádí skvělou práci v rámci popisu vnitřních pochodů postav a osvětlování toho, proč která postava je taková, jaká je, a co z její minulosti a z okolností ji k tomu přivedlo, a zároveň skvěle střídá úhly pohledu, aby se čtenář vyznal ve složité spleti dějových odboček a množství postav, kterých se týkají. Opravdu jsem nečekala, že mne Čachtická paní bude takhle bavit. Ale jak říkám, musí to člověk brát jako čistou fikci a nikoliv jako snahu mrknout do minulosti.

NONA_11
24.01.2021 5 z 5

Nemám moc ráda silné knihy, ale tuto jsem přečetla jedním dechem za 2 dny. A to jsem ji četla v originále v roce 1983.
Tak mě vtáhla do děje, že jsem nemohla přestat číst, byla jsem zvědavá jak se to všechno vyvine.

kristyna6527
19.01.2021 4 z 5

Dobrá je, i když mám radši Jakubiskův pohled na věc :)))

hambra1
13.01.2021 5 z 5

Už je to nějaká doba, co jsem knihu četla. A byla skvělá. Dobře se četla, byla napínavá a postavu Andreje Drozda jsem milovala ... asi si ji přečtu znovu.

Kontryhelka
29.12.2020 5 z 5

Úžasná knížka, dost temná a ponurá, ale pěkně napsaná a velice hezky se mi četla. Zajímavé byly hlavní postavy kolem Čachtické paní. Všechno pěkně odsýpalo a spousta překvapujících okamžiků a přátelství, zrady a intriky.

Mars333
04.12.2020 4 z 5

Grófka Alžběta Báthoryčka je fénomenom, aj pre mňa. V mojich rukách ocitolo sa vydanie od Tatranu. Čítal som jaj po slovensky. Slovenčina je naozaj skvělom jazykom. A ja som sa prvý stretnutie sa slovenskom řečou užíval. Dokázal by som sa predstaviť, že dakto sa to skutečno mohlo odohrať (okrem romantickej línie). Čahtická pani, nie jedinou pútavou figúrou. Jožo Nižnánsky vie ako písať.

Eicherik
31.10.2020 4 z 5

Legendární "horor" našeho dětství. Jako dospělý bych román označil jako romantickou, historickou fikci. Pokud se k četbě této knihy odhodláte, pak doporučuji slovenské vydání, které umocní autentický prožitek.

DominaCZ
25.10.2020 5 z 5

SPOILERY!
V úvodu mne překvapilo, že tam, na Slovensku, má farář manželku...to vidím prvně.

Jak píše Vendy-jako děcko mne děsila. Teď po letech jsem se zarazila, jak moc JINÁ je.
Že je vlastně o vojsku a utečencích, o bitkách a o řevu paní na poddané, o lásce Eržiky, ve které se mele pubertální KDO JE TEDY JEJÍ MATKA? MILUJE JI ON TAKY, KDYŽ JÍ VRÁTIL KONÍČKA A VYSADIL JI DO SEDLA? Co teda Pavel, bude s Barborou nebo ne? Co Magda ve vězení, uteče s Kalinou? atd. atd. a to mě fakt nebavilo...
Já pořád čekala na tu atmo, kterou jsem znávala, ale ta se nedostavovala, spíš mě to vytáčelo.

Bylo to o všem jiným a jiných, než o paní a holkách, o kterých to mělo logicky bejt. To, že paní švihá pandury lískovkou, až padaj k zemi a řvou tam, mě fakt nezajímalo...nebo že Majorová ji nebo Ficka maže mastmi...že se starý babky služebnice předháněj, kdo poslouží dřív, to mě fakt neba.

Kniha ale i pobavila - třeba když ženy vypovídaly, že služky a ženy z okolí jí vodily děvčata - "přivedla i svou dceru i když věděla, že bude zavražděna". Tak určitě twl. :)
Anebo když popisuje, jak vznikla Eržika: kterak se paní válí na břehu, zamíří k ní rytíř -tajemný v černém , chvíli se přetahují, ona jej bije, on jásavě ryčí a je nadšen, poté se jí zmocní, z čehož je ona celá blahem bez sebe a oddá se mu a když poté získá Eržiku, miluje ho i po nějakých 16 letech později natolik, že by se vrhla po každým zakuklenci, co se jí vloupal do komnat ??? Vida, co dělá trocha nespoutanýho *uku :)

Za to mi uplně okatě vyvstávalo, jak špatný ty pomluvy byly - paní byla nemocná, ležela na lůžku, ale přitahla si holku a zuby jí rvala maso z ramenou a tváří - proboha...demence fakt. No jak říkám, opět zklamání a prozření. Jak píše Abako - zbojnická láska by se to mělo jmenovat, protože paní a holky tam byla opravdu jen okrajově.
(jo a má to fakt odporné kresby)

Vendyorit
20.10.2020 5 z 5

Knihu jsem četla ve svých 15 letech a tehdy jsem z ní byla naprosto nadšená. Jak bych ji vnímala a hodnotila dnes (po mnoha letech) zůstává otázkou.

Abako
18.10.2020 2 z 5

Trochu zklamání. Čekala jsem od toho asi víc než zbojnickou romantiku.

Danka1975
05.10.2020 4 z 5

Kniha, kterou jsem 'hltala" pod peřinou před. XXX lety????, a mamky komentář: ..."zhasni , zítra máš školu.." , moc nefungoval..(ale měla pochopení, je to knihomol :-)))))... S odstupem času je samo jiný pohled a vidět i možné historické důkazy atd.....!!!...ale hold klasika ????

Sidonka3
28.09.2020 4 z 5

Dobře napsaný román s drsnými, sugestivními scénami, který mi částečně pomohl pochopit jinak nepochopitelné jednání jedné zvrácené šlechtičny. I když jsou známá a podložená některá fakta, kdo ví, jaké byly skutečné motivace k jednání Alžběty Báthoryové. Jedno vím jistě. Do jejích služeb bych nešla ani za milión. Specifická a jedinečná postava, které mně bylo zároveň trochu líto. Poutavá, zajímavá a zároveň nepříjemná četba o Čachtické paní, legendární osobnosti z dávného 16. století.

Ava365
03.09.2020 5 z 5

Velmi pěkný historický román plný napětí a dobrodružství.

Marekh
24.08.2020 4 z 5

Knihu si v minulosti koupila mamka, a později jsem se rozhodl, že si knihu také přečtu. Kniha se mi líbila.

Jedná se o historicko-dobrodružný román, který byl napsán v roce 1932. Děj se odehrává na počátku 17. století v Uhrách na území dnešního Slovenska a to nejčastěji v okolí Čachtic. Některé situace se však řeší i v Prešpurku (Bratislavě) a na mnoha jiných místech. Celý příběh se odehrává zhruba v období jednoho roku. Román vychází z pověstí o Alžbětě Báthoryové, jakožto sadistické hraběnce koupající se pro zachování své vlastní krásy v krvi mladých dívek..

Je děsivé, že kniha je založena na skutečných událostech. V minulosti jsem viděl také film, který se mi líbil.

Hana86
20.07.2020 3 z 5

(SPOILER) Tuto knížku jsem četla v 15 letech a byla jsem z ní tehdy opravdu nadšená, pamatuji si, že mě děj pohltil a přečetla jsem ji jedním dechem.
Nyní jsem si ji po dalších 15 letech četla znovu a už tak nadšená nejsem. Knížka bezpochyby patří mezi slovenskou klasiku. Bohužel na mě po letech již neměla takový účinek jako kdysi.

Pozor spoiler:
Nemohu říct, že by mě čtení nebavilo, ale postavy jsou povětšinou čistě kladné nebo záporné. Zbojníci a jejich děvčata nesmrtelní, Ficko rovněž. Některé postavy několikrát uvězněny a zázračně vysvobozeny. Všichni se do sebe zamilují láskou jako trám na první pohled a překvapivě je to na mě až moc červená knihovna...
Co všechno Báthoryové projde mi přišlo po letech extrémně neuvěřitelné. Samozřejmě je třeba brát ohled na to, že dílo bylo vydáno před více než 80 lety, je to vidět i na stylu psaní. A jedná se o román a ne o pravdivý příběh, i když Báthoryová mohla beztrestně zabít služky, jistě se nekoupala v krvavé lázni atp...
Dávám z nostalgie 3 hvězdy a myslím, že se ke knížce již nevrátím...