Čachtická paní

Čachtická paní https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32576/bmid_cachticka-pani-nhp-32576.jpeg 4 1910 287

Čachtická paní série

Krvavý román se odehrává na rozhraní 16. a 17. století a čerpá látku ze skutečných událostí. V té době vládla čachtická hraběnka Alžběta Báthoryová, o níž kolovaly zvěsti, že na svém hradě vraždí panny jen proto, aby se mohla koupat v jejich krvi a zachovat si tak mládí a krásu. 12. vydání, z toho v Tatranu 4. a v českém jazyce 2.... celý text

hjindriska
20.09.2018

Dobrá, četla jsem ji několikrát.

Gweny
17.09.2018

Už několikrát jsem zkoušela se do knihy načíst, ale zatím se mi to nepovedlo. Snad se mi to někdy podaří.

Igor1311
09.09.2018 5 z 5

od nižnánskeho mám prečítané takmer všetko, ale toto a lásky žofie bosniakovej su jeho najlepšie knihy...krvavá grofka bola námetom už mnohým autorom, ale tak, ako ju zachytil a jej príbeh opísal jožo, sa nepodarilo asi nikomu

ladyannn
07.09.2018 5 z 5

Přečteny všechny díly od J.Nižňanského a paráda

Booky84
17.08.2018 5 z 5

Úžasná kniha, opakovaně se k ní ráda vracím.

SSTknihy
14.08.2018 4 z 5

Můj první horor. S očima navrch hlavy jsme při baterce pod peřinou hltali tajemný a děsivý příběh krvelačné šlechtičny z Čachtického hradu. Samozřejmě jsme věřili každému slovu a nějaká historická přesnost nás vůbec netrápila. Vždyť to je román a ne literatura faktu! Navíc velmi čtivě napsaný román, jehož více než 500 stran uběhne jako mávnutím proutku.

maryska09
10.08.2018 3 z 5

Zajímavá kniha o skutečné postavě. Nevím kolik je v ní pravdy a nakolik jde o fikci. Každopádně jde o poutavý příběh s dobře znázorněnymi poměry 17. století. Jen závěr je snad až příliš rozvláčně napsaný, se snahou co nejvíce šokovat a co nejvíc vytvořit šťastný konec. Proto dávám celkově nižší hodnocení

Květinka008
09.08.2018 4 z 5

Bravurně zpracovaný román, dějově hutný, leč nemohu posoudit historickou věrnost. Kniha však ve mně vzbudila zájem o postavu Alžběty Báthoryové a zejména reálného palatina Juraje Thurza (aneb skutečně byl tak váhavý?). Budoucí čtenář se nemusí bát přehnaných popisů ukrutností, ačkoliv úplně bez nich by to nešlo. Je zde plno krásných postav, které vyvažují to horší, a vše je protkané stále ohroženou láskou zbojníků a jejich děvčat. Žasnu, jak dokázal autor i Ficka popsat neutrálně, že nevyznívá jako gauner, ale spíše postavička pro svou chamtivost a zarputilost v šarvátkách komická...

Chajda69
08.08.2018 5 z 5

Velmi chytlavé, kniha má tempo, pořád se něco děje. Některé postavy jsou poměrně děsivé. Bavil jsem se výborně.

Monike
05.08.2018 5 z 5

Skvela cetba

xjitule
24.07.2018 5 z 5

Kniha skvěle napsaná. Má velice chytlavý děj, který donutí knihu přečíst do konce. Kniha, pověst a film o Čachtické paní má něco společného a to, že je jen na Vás, jestli je Čachtická paní nevinná nebo ne :)

ivzu77
22.07.2018 5 z 5

Ač si myslím, že jsem zdatná čtenářka, dala mi tato klasika slovenského literatury časové zabrat. Ale mám splněn další bod ČV a SR svym výběrem jsem byla spokojena.

ilona6064
25.06.2018 4 z 5

Objevila jsem knihu po letech v babiččině knihovně. Skvělý příběh, který se dobře čte. Neuvěřitelné, co dokáže způsobit touha po kráse a mladosti spolu s téměř neomezenou mocí. V mnohém i dnes je to stále aktuální.

zuzka894
04.06.2018 5 z 5

úžasná kniha. I když je to pořádná bichle, tak jsem ji měla rychle přečtenou. Hned od začátku jsem zapadla do děje. Stránky rychle ubíhaly. Děj neměl chybu.

Anie94
02.05.2018 2 z 5

Do knihy jsem se prostě nezačetla. Zbytečně moc postav, zbytečně moc dialogů. Jako historickou knihu to rozhodně nevidím, protože tam byla spousta historických nesrovnalostí.

Aptronym
26.04.2018 3 z 5

Cteno ve slovenstine v detstvi, ulovek z rodicovske knihovny. Co dodat...traumaticke vzpominky. S odstupem casu bych asi byla kriticka vuci historickym souvislostem, ale je to historicky roman a tak ma pravo na vlastni obarveni... Urcite nezapomenutelny.
Tehdy jsem to citila jako kritiku brutalni feudalni spolecnosti, dnes bych to analyzovala jako polemicke zamysleni nad povrchni posedlosti s mladosti, krasou...,kdypak se naucime dustojne starnout?

Szekynka
20.04.2018 4 z 5

Knihu jsem četla kdysi na gymnáziu jako povinnou četbu. V té době mi přidala trochu děsivá a krvavá. Ovšem zpětně vzato byla to kniha co má děj a zajímavou myšlenku.

TipsyChipsy
11.04.2018 5 z 5

Pan Nižnánsky se chopil skvěle tématu psát o této skutečně žijící bestii. Přimyslel si komplikovaný děj plný milostných vztahů, napětí, přetvářky, odvahy, zrady a dobrodržství. Zobrazil život a malá práva poddaných v Uhrách i svět vysoké šlechty. V celé knize nebyla ani jedna přímo popsaná scéna drastického mučení, natož samoúčelná. O těchto hrůzách se tam hlavně mluvilo. Myslím, že díky této knize se na Alžbětu nezapomene a bude pro čtenáře impulsem k přemýšlení, k čemu může dojít, když se spojí absolutní moc, bohatství a sadismus. Šlo o největší masovou vražedkyni všech dob a většinu života prožila v maďarském Šárváru, kde řádila mnohem víc než poté v Čachticích.

archandelka
08.04.2018 5 z 5

Z knihy jsem byla fakt velmi mile překvapena. Sice je to hodně předvídatelné, neustále všechno dopadá dobře, zlo je po zásluze potrestáno, kladné postavy jsou úplně kladné a záporné úplně záporné, ale četlo se to skvěle.

embi
06.04.2018 4 z 5

Tentokrát v rámci čtenářské výzvy, dříve čteno asi v patnácti. I po letech má kniha neskutečný náboj.