Čachtická paní

Čachtická paní https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/313933/mid_cachticka-pani-m9m-313933.jpg 4 1917 287

Čachtická paní série

Příběh hraběnky Báthoryové. Příběh hraběnky Báthoryové, který tak pravdivě a věrně popsal Jožo Nižnánsky v románu Čachtická paní se odehrává na rozhraní 16. a 17. století a čerpá ze skutečných událostí. Děj je nabitý nejen zajímavými historickými a dobovými fakty, ale je především napínavým až detektivním čtením. Vyvrcholením děje je nekonečná až chorobná touha čachtické paní být za každou cenu krásnou. Tato touha byla příčinou zmaření životů mnoha nevinných a mladých dívek. Bylo jen otázkou času, kdy s e tento příběh stane námětem pro filmové zpracování. Této látky se chopil zkušený režisér Juraj Jakubisko ve filmu Báthory. Čtenář na 512 stranách prožije vedle napínavého dobrodružství i nezištnou lásku, nenávist, zradu, zklamání a závist.... celý text

Dobrodružné , Horory , Romány

Vydáno: , Petrklíč

rumund
22.03.2024 4 z 5

Tato kniha z mé knihovny, kolem které jsem roky chodil , se ukázala jako skvělá kniha. Vůbec bych to ani neodhadoval, jak mě román o hraběnce Báthoryové takto chytne. Celý obsáhlá kniha se krásně a plynule čte a čtenář doslova hltá hraběnčiny pomocníky i tvrdé zbojníky na opačné straně. Od spisovatele Joža Nižnánského si jistě ještě budu muset něco přečíst. Určitě aspoň volné pokračování čachtické paní a to Ženu dvou můžu.

Emik87
18.02.2024 5 z 5

Uf...toto opravdu silná káva. Když má někdo moc, prostě mu projde i toto. Příběh jako takový dobrý, ale víckrát ho asi číst nebudu.

PetaZ
07.01.2024 4 z 5

3.5 z 5.. Po prvotnim nadseni moje nalada pri cteni opadavala, protoze to bylo pak porad dokola, chytili, osvobodili, chytili, osvobodili atd..

Vivetkav
25.11.2023 4 z 5

No to byl krvavý masakr, velmi čtivá kniha, která mě vtáhla do děje od samého začátku.. žasnu nad krutostí lidí a nepřestávalo mě překvapovat jak podlý a lstivý mohli být .. mučení bylo, tak nelidské, že si to neumím představit ani v těch nejhorších představách

Dela111
23.11.2023 4 z 5

Nad příběhem Alžběty Nádasdy, rozené Báthory, se vznáší mnoho otazníků. Skutečně mučila a zabíjela služebné? A pokud ano, byla hnána zvráceností nebo trpěla duševní nemocí? Někteří historici považují celou kauzu za vykonstruovanou uherskými šlechtici, kteří se chtěli zmocnit Alžbětiných pozemků. V příběhu této hraběnky existuje řada mýtů a spekulací, její odsouzení vedlo k vytvoření legendy o krvavé hraběnce.

Asi nejznámějším románovým zpracováním života hraběnky Báthory je u nás kniha Čachtická paní. Jožo Nižnánsky zvolil verzi, kde je Alžběta ve své posedlosti mládím a krásou krutou vražedkyní. Sepsal obsáhlý, dějově bohatý příběh plný nejen krutosti a intrik, ale i přátelství a lásky, plný překvapivých zvratů. Pro čtenáře je také krev a zvrácenost mnohem chytlavější než kdyby psal o nějakém intrikaření šlechticů.
Poprvé jsem knihu četla velmi dávno a teď jsem do ní nahlédla v rámci úklidu ve své knihovně znovu. Tohle románové zpracování známého příběhu už patří mezi klasiku.
Všimla jsem si, že někteří čtenáři berou vše co je v knize jako fakt a neuvědomují si, že toto je román nikoli literatura faktu a události zde předkládané nemusí být pravdivé. Jako román je to ovšem bezesporu zajímavé a místy poutavé počtení. Bohužel to občas připomíná trochu červenou knihovnu, ale to může být i dobou, kdy to bylo napsáno, je to už dávno a tehdy se přece jen psalo jinak.
3,5*

KatyM.
10.11.2023 5 z 5

V rámci Čtenářské výzvy jsem si knihu vypůjčila v knihovně rodičů a opět po téměř 20 letech přečetla. Kniha mě stále bavila.

pakoshka
31.10.2023 4 z 5

Pohádečka kvůli výzvě.

VěraČamková
28.10.2023 3 z 5

Knihu jsem četla před mnoha a mnoha lety a oprášila ji jen kvůli čtenářské výzvě. Příběh je psaný poutavě a uvěřitelně.

Jája92
25.10.2023 4 z 5

Stejně jako mnoho jiných čtenářů mě k přečtení knihy přiměla letošní výzva, i když jsem o knize věděla dlouhá léta.
Příběh Alžběty B. tzv. Čachtické paní byl autorem sepsán velice čtivou formou. Postupně nás seznámí se samotnou paní, jejím oddaným služebníkem Fickem a nejvěrnějšími služkami, které neváhaly vykonat pro svou paní cokoliv, ačkoliv se to vymyká lidskému chápaní.
Kniha má hned několik hlavních postav, z nichž každá z nich má co do činění z Čachtickou paní. Také se zde vyskytuje velké množství vedlejších postav, musím se přiznat, že ke konci knihy jsem se v nich už poněkud ztrácela.
Autor však velmi sugestivně popsal charaktery každé z postav a události, které se mohly odehrát před dávnými časy.

Zemlja
24.09.2023 4 z 5

Napínavý, drsný příběh. Poutavé čtení, zajímavé líčení událostí, šťavnaté a uvěřitelné postavy.

capricorn__
22.09.2023 5 z 5

Přečteno kvůli čtenářské výzvě, každopádně jsem rád, že jsem se ke knize dostal... O Alžbětě Báthoryové jsem toho věděl málo, proto pro mě byla většina informacích nová. Byl jsem příjemně překvapen autorovým stylem psaní, který i do této temné části historie byl schopen vložit humor a odlehčení. Moc se mi líbilo, jakým způsobem popsal čtenářům postavy, které byly velmi uvěřitelné a lidské. Kniha je velmi napínavá, skoro jsem ji nemohl odložit.

Ayla767
13.09.2023 5 z 5

Knihu Čachtická paní jsem četla několikrát již dávno. Je to psáno většinou na základě skutečných událostí. " Legenda má mnoho tváří "
Líbí se mi také film Bathory , který natočil Juraj Jakubisko.

KlaraD851
27.08.2023 5 z 5

Četla jsem jako teenager, podruhé kolem 25-ti, teď ve věku 40+. V každé životní etapě mě šokovalo, oslovilo, zaujalo něco jiného. Stojí za přečtení.

medlovice
04.05.2023 5 z 5

Bylo mi tak dvacet a tuto knihu jsem přečetla několikrát.Vžila jsem se do té doby dokonale. Na internetu jsem používala nick bathory. Poslouchala metalové Bathory a Xiii století a toužíla navštívit Čachtice. Po mnoha letech mě kniha pořád baví, od autora jsem přečtla i jiné, metal pořád poslouchám a Čachtice navštívila také. To jediné mě zklamalo, zakonzervovaná zřícenina a žádný genius loci...

tamara1351
20.04.2023 3 z 5

Čteno podruhé v rámci výzvy.Já se vážně nemohla začíst a prokousávala se tím horko těžko.Ve 14 letech jsem ale byla nadšená.Našla jsem ji na půdě.Celou knihu si babička složila a vystříhala z novin,kde Čachtická paní vycházela na pokračování .Dnes ale hodnotím přísněji,v mnoha ohledech mi to přišlo naivní a o mnohé náhody tu není nouze.Občas jako v Pytlákově schovance :))

Aligator805
14.03.2023 5 z 5

Velmi čtivé. Mělo to vše co má. Láska, zlo, napětí a dobrý konec.

zsykorova
16.02.2023 5 z 5

Opravdu skvěle napsáno. Zanechalo to ve mně hodně pocitů a jen tak to z hlavy nedostanu.

flare
05.02.2023 5 z 5

Ctive a krute...

jana0724
27.01.2023

Velmi zajímavá a čtivá kniha.Cetla jsem ji již před mnoha lety a nyní kvůli ČV.

Monike
25.01.2023 5 z 5

Knihu jsem četla kdysi v rámci povinné četby ve škole a díky CV jsem se k ní vrátila. :-)