Bylo nás pět

Bylo nás pět https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35558/bmid_bylo-nas-pet-U1j-35558.png 4 3362 444

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií.... celý text

Christien
05.04.2021 2 z 5

Tak jo, většinou když se mi kniha nelíbí, tak se na recenzi vykašlu, ale k tomuhle se vyjádřit musím....

Tak zaprvé mi hrozně vadí, jak tam říkají, že jsou holky ,,blbé".... Oni sami jsou přitom úplní Einsteini a neustále se hádají o kravinách apod... Přijde mi to jako ve školce s tebou ,,ka" a s tebou ,,neka", každý den úplně jiný názor. S tím se pojí i neustálé opakování sloves. Jo, je to malý kluk, ale celou knihu mi drásalo nervy neustálé pravil, odpověděl, což se vyskytovalo na stránce minimálně 5x. A ještě ,,abysme", přičemž ten samý člověk řekne v následující větě ,,abychom", kdyby to říkali ti kluci, tak chápu, že takhle většina lidí mluví neformálně, ale řekl to ten učitel, který si očividně neumí ujasnit, jak bude mluvit. (Tohle už bylo asi přehnané, ale když už jsem se do toho pustila.)

Navíc si tam nadávají, ne vždy slušně, že?! Co mne měla tato kniha naučit? Podvádět a lhát rodičům? Nebo nevím, proč je zařazena do povinné četby, když se v ní vyskytují takové věci jako úplně samozřejmé a kdyby to četlo mladší dítě, co z toho nemá rozum, tak si nejspíš řekne, že je to v pořádku. Raději bych v ní uvítala nějaké foglarovky, které se odehrávají v relativně stejné době, ale mají v sobě ten ,,dobrý vzor". To že tam vystupují starší postavy než zde, může čtenářům, kteří ji stejně jako já čtou jen do školy značně ulehčit četbu a nemají častokrát chuť si otřískat hlavu o zeď. XD Přičemž foglarovky čte i dnes několik desítek mládeže dobrovolně. Včetně mne samotné.

Abych tak řekla nějaké plus, tak je to to, že kniha je poměrně krátká a nemusela jsem se s ní otravovat příliš dlouho. Kdyby byla delší asi by mě kleplo. Taky jeho nemoc ke konci knihy byla zajímavější, než celý zbytek knihy a bylo to, řekněme.... Lépe čitelné? Alespoň pro mne tedy, jelikož se díky jeho blouznění dělo něco jiného, než klukovské strkanice a hádky.

Nakonec bych se chtěla omluvit všem, kdo knihu mají rádi za tento kritický komentář od ,,puberťačky", která ještě nemá rozum, ale vzhledem k tomu, že právě my ji máme za ,,povinnost" číst, tak se k tomu potřebuji vyjádřit jako ,,cílovka". Protože pochybuji, že si ji přečtou děti ve věku chlapců v knize. Je to můj subjektivní názor a takhle ,,ostrou" recenzi píšu poprvé, tak prosím neukamenovat. XD Chtěla jsem si vyzkoušet, jaké je to, když knihy jen nevychvalujete do nebes a neuctíváte jejich autory jako své bůžky.

Jinak doufám, že Vám se kniha líbila a četli jste ji s chutí. Pokud jste ji nečetli, tak doufám, že jsem Vám ji přespříliš neznechutila a bude se Vám líbit. Příště snad u nějaké veselejší recenze. :)

mol378
29.03.2021 5 z 5

Kdo by tuhle knihu neměl rád? Čteno poprvé v dětství, pak jsme se u toho s kamarádkou královsky bavily hlasitým předčítáním na vysoké - to už člověk dokázal dobře odhalit skryté rysy rodičovských postav a na základě zkušenosti z vlastní rodiny je náležitě zkritizovat; dnes čteno pro vzpomínky na dětství a taky s pochopením právě pro ty rodiče kdysi kritizované. Nadčasové, pro všechny věkové kategorie, pro čtenáře, které těší kouzelný ojedinělý autorův jazyk a rádi na sebe nechají dýchnout atmosféru prvorepublikového maloměstečka.

kris.docekalova
21.03.2021 1 z 5

Knížka mě úplně nebavila. Přijde mi spíš opravdu pro malé děti - četla jsem ji kvůli povinné četbě na střední škole. Jako pozitivum beru znovu uvědomění, jak vidí svět děti. Je to roztomilé, ale spíš nezábavné čtení.

HerrPilot
07.03.2021 4 z 5

Po dlouhé době, kdy jsem tuto knížku odmítal, snad z důvodu, že jich tam je pět, nebo tak něco, jsem se s ní pustil do křížku.
A vůbec to nebylo špatné čtení. Právě naopak to bylo hrozně príma a takový... hřejivý. Poláček povykresloval skoro celý tehdejší Rychnov, a to jenom na pár stranách.
Trošku me zamrzela změna tónu celé knížky, to když Bajza Petr dostal spálu. Zdá se mi ale, že v kontextu situace, ve které autor knihu psal, jsou věty jako „I hrozně jsem tesknil po Indii, kde jest všecko krásné, nejkrásnější ze všeho na světě“ daleko hlubší, než ty z první poloviny...

Ještě bych se rád pozastavil nad výkřiky některých zdejších komentujících, kterým vadí, že autor používá cizí slova... Patrně některým dnešním čtenářům kapku lenivějí mozky, jelikož význam většiny, ne-li všech cizích ( rozuměj: zastaralých) slov, použitých v knize, je velice snadno odvoditelný od kontextu a situací, v jakých jsou použita. Chce to jen na pár vteřin zauvažovat. Absence téhle činnosti se patrně projevila i na překvapivě nízkém celkovém hodnocení knihy. Škoda...

Sečteno a podtrženo – dát 5* nemohu, a to kvůli indické sekvenci, ale i silné a mravné 4* jsou solidní. Autorovi děkuji za příjemné chvíle na jejich stranách a obohacení mého slovníku o „nýčko.“ Nýčko si musím sehnat nějakou další „poláčkárnu.“

esma
04.03.2021 4 z 5

V rámci povinné četby jsem sdílela tuto knížku se svou vnučkou. Naše digitalizovaná holka byla ale někde jinde, knížku nemohla dočíst, klučičí příběhy ji nic neříkaly, nerozuměla mnoha slovům. Tak jsem ji raději převyprávěla o čem ta knížka je, jak tehdy vypadal svět dětí, svět dospělých, mravy té doby, a hlavně pohnutý osud spisovatele, který nás dospělé vždy rozesmutní. A tak se jí nakonec příběh líbil a já jsem ráda, protože si to těch pěti rošťáků zasloužilo.

LEGACY
03.03.2021 4 z 5

Myslím, že na knížku Bylo nás pět se občas neprávem zapomíná, avšak tohle je literární smetánka nejen pro vaše ratolesti, ale zejména pro nás dospělé. Dědeček rád říkal, že je nejhorší když kráva zapomene, že byla teletem, a zde je toho důkaz. Mně hlavou projeli všechny vzpomínky z mého mládí, které zde byly v krásném zrcadlení. Na dny, kdy jsme prozkoumávali okolí, tvořili klučičí party, ve kterých se bojovalo na smrt, ale i třeba na to jak moc jsme se hrozili vysvědčení. Pro mě tohle dílo nepředstavuje úplný vrchol české literární truhlice, ale jestli budu o Bajzovi a Zelvarovi číst svým potomkům? ... Určitě ano, poněvadž chci aby z nich vyrostla dítka a né kvítka .... pane Fajst.

Sidonka3
18.02.2021

Já nevím, co k tomu napsat jiného, než řada lidí přede mnou. Opravdu, kdo by alespoň trochu neznal nostalgický a poněkud zidealizovaný svět pěti kluků z městečka, dobře popisující chlapecké příběhy, přijatelné rošťárny a dobu autorova dětství? Knížka, která ve většině čtenářů vzbuzuje půvabný úsměv na rtech s nezapomenutelnými, dnes již zlidovělými hláškami. Za mě osobně vyhrává výrok otce: "Tak proč máš teda nateklou hubu, když si byl v houslích?" Je úžasné, že takhle pozitivní knížku napsal spisovatel v naprosto těžkých a nepozitivních časech. Kéž bych podobného, inspirativního nadhledu byla i já v těžkých chvílích schopná. Vzpomínat na to úsměvné a lepší, co mě v životě potkalo a předávat pozitivitu a humor dalším lidem za všech okolností... Nezmůžu se než na banální, ale o to upřímnější: Klobouk dolů za Váš postoj, nesmrtelný pane Poláčku.

i.stefany
07.02.2021 5 z 5

Kdo by neznal Péťu Bajzu, Zilvara z Chudobince, Rampepurdu a další postavy... Krásné, vlídné a s laskavým humorem vyprávěné historky a dobrodružství party mladých kamarádů za první republiky. Poslouchala jsem jako rozhlasové vydání, pan Filipovský načetl výborně, viděla jsem seriál, Zilvar je totiž skoro soused a kamarád a to jsem si nemohla nechat ujít. Všechna vydání se moc povedla.

DomYell
31.01.2021 3 z 5

Poprve, kdyz jsem to kdysi cetl, mi to pripadalo horsi, nez serial.... Posledne, mi to pripadalo lepsi, nez serial.... Asi nejvice zalezi, kdy clovek videl ten serial naposled, aby nemel pocit zklamani, ze kniha neni stejna, jako tv verze. S doprovodnym prectenim (pripomenutim) smutneho konce Karla Polacka kniha nabira hlubsi rozmer a z oddechovky bych to preradil na zpoved a psychologicky vytlak pameti z dob, kdy autor mel stastnejsi cast zivota jiz za sebou a vyhlidky na budoucnost mizive

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Knihy pana Poláčka jsou pěkné a čtivé. Filmová zpracování jsou vynikající a humorné, byť jsou napsány v době, kdy mnohým zrovna do smíchu moc nebylo.

Ctukudychodim
14.01.2021 5 z 5

Klasika, ktera nezestarne. Kdyz vite, za jakych okolnosti ji autor psal, tak i pet hvezdicek je malo.

hambra1
13.01.2021 5 z 5

Tuhle klasiku můžu. Skvěle jsem se bavila :)

lily_maleckova
06.01.2021 4 z 5

Parádní klasika! :) mám k ní citovou vazbu, protože se jsem jako malá viděla televizní seriál a opravdu se mi moc líbil, takže mi čtení knihy připomínalo dětství.

rencovav
15.12.2020 5 z 5

Vážně jsem překvapená, že jsem se k téhle klasice dostala až teď. Vždyť přece Poláček! Péťa Bajza a jeho kamarádi. Vlastně se musím přiznat, že jsem ani neviděla všechny díly seriálu, který je jinak naprosto skvělý. Takže pro mě byla druhá část knihy dost velkým překvapením, vůbec jsem netušila, že bude snový námět takhle rozvíjen.
A proč pět hvězdiček? Je to opravdu milé čtení, se všemi gramatickými neduhy a jazykovými perličkami. Idealizovaný svět a takový trochu smutný, byť pravda neurčitý konec, který možná ukazuje na to, v jaké době autor knihu o dětství napsal. Myslím, že kdybych to četla dřív, asi bych nedokázala docenit všechny ty jazykové hříčky a dětské mudrcování, takže jo, vlastně je fajn, že na knihu došlo až teď. To se vr, že byste si ji měli přečíst taky. ^^

ChrisBlack
28.11.2020 3 z 5

Příběh, který doprovázel mé dětství, ačkoliv jen v seriálové formě. Knihu jsem si přečetl až teď v rámci maturitní četby. Je to čtivě a poutavě napsané, akorát mi ze začátku poněkud činila obtíže nespisovná čeština, ale po pár stránkách jsem se s tím sžil. Je to nenáročné a odpočinkové čtení, ke kterému se hodlám vracet už minimálně z nostalgie.

rumund
13.11.2020 4 z 5

Pěkná a zábavná kniha, známá ze seriálu

Hobo
30.10.2020 5 z 5

Už jen to množství vydání svědčí o pozici této knihy v české literatuře. A k tomu všichni známe filmové zpracování, nemluvě o nepřekonatelném podání Františka Filipovského. Všechny formáty jsem si prožil, prokoukal a proposlouchal a znovu a znovu mě neskonale baví.

Danielka959
26.10.2020 3 z 5

Pěkné,ale ta "tzv staročeština"mě trápila.

Cortegos
26.10.2020 3 z 5

Pohodové zábavné čtení, i když chápu, že někoho může nudit. Bylo hezké pozorovat příběh obyčejného kluka z města, skrze jeho dětské chápání světa a jeho dětské vyjadřování, které často vykouzlilo úsměv na tváři.

klaraj093
22.10.2020 4 z 5

To je skvělé! Miluju tu dobu.. Příběh je fantastický..