Bylo nás pět

Bylo nás pět https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35558/bmid_bylo-nas-pet-U1j-35558.png 4 3362 443

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií.... celý text

janii0943
29.08.2022 5 z 5

Skvělá napsaná kniha mého dětství, tohle by měl přečíst každý.

Velmi ráda si ji přečtu znovu.

Hakate
28.08.2022 4 z 5

Další z knih, která byla součástí mého dětství a další z knih, která by měla projít rukou každému.

Belanna
28.08.2022 5 z 5

Za mého mládí se říkalo, že kdo tuto knížku nepřečte, má velkou díru ve vzdělání.
Ale ona opravdu za přečtení stojí.

Janizoun
12.08.2022 5 z 5

Má oblíbená knížka z dětství , tu jsem milovala :-)
A pak mi můj syn (dnes mu je téměř 28 let) řekl, "taková divná řeč a divná kniha to byla" :-) Bylo mu tenkrát deset a mně to bylo líto :-)

VěraČamková
02.07.2022 5 z 5

kniha která nikdy nezklame, ať čtu kdykoli

Vidlička
20.06.2022 5 z 5

"Moc-li pak stál ten pulóvr?"

Hláška za hláškou, nádherné dětství, nádherná knížka i seriál!

Apo73
12.06.2022 4 z 5

To mě v dětská bavilo hodně. Ti kluci mi byli samozřejmě něčím blízcí - snili o cestách do Indie, dokázali zlobit, toužit po cirkusu, ale také se čestně postavit za kamaráda, věděli, co se sluší a patří. A ještě byli soudržná parta, což jsem jim trochu záviděl - já nikdy nebyl partový typ. Když to pak namluvil František Filipovský jako audioknihu, přišlo mi to zbytečně dětinské, ale když pak Karel Smyczek natočil v 90. letech stejnojmenný seriál, myslím, že je to jeden z nejlepších dětských seriálů české tvorby vůbec. Takže klasika!

rafan65
11.06.2022 5 z 5

Taková česká klasika, kterou by měl znát každý. Je to hezká kniha, ale více dětská, s typicky klukovskými dobrodružstvími. Tato kniha je něco jako lék v těžkých životních situacích. Pohladí.

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Vzpomínka na dětství.

Butterfly340
25.05.2022 3 z 5

První část knihy hezká, bavilo mě to číst, poté nicméně přišly halucinace hlavního hrdiny a to už tak zábavné nebylo. Spíše mi to přišlo otravné a na můj vkus tam toho bylo ažaž.
Byla jsem ráda, když jsem knihu dočetla.

Hanncha
23.05.2022 5 z 5

To se mi tak krásně četlo.

Magdalena5
16.05.2022 5 z 5

Interpretace pana Filipovského nepřekonatelná a film páně Smyczka též.

Radějka
04.05.2022 3 z 5

Jazyk díla mi v první polovině nevadil a jistým způsobem mi připadal vtipný a originální. Později mi ale už knížku začínal zprotivovat :D Jinak jsem ale ráda za přečtení a je mi velmi smutno z nešťastného konce autora.

Pítrs85
04.05.2022 4 z 5

Čtyři hvězdy, ale s frfláním, že ty poslední kapitoly, kdy je Péťa Bajza nemocný a zdají se mu sny o Indii, už tolik nebavily. Jenže to čtení předtím... už dlouho jsem se u knížky takhle od srdce nezasmál, jazyk, kterým tu Poláček ke čtenáři promlouvá, to jedno velký pohlazení, asi takové jako když jste malí, máte spálu a u vaší postele sedí maminka a hladí vás po čele... nebo tak nějak :-) Knížka, kterou by měl přečíst asi fakt každý bibliofil. A chválím i její seriálovou podobu, která atmosféru z knížky vystihuje naprosto dokonale.

Doubravka1975
05.04.2022 5 z 5

Trochu mě zaráží hodnocení knihy a některé komentáře. Asi by mělo být povinně v anotaci, že svou poslední knihu autor napsal před svým transportem do koncentračního tábora a věděl co ho tam čeká..... a vydání knihy se nedožil.
Půlka knihy je věnovaná vzpomínce na dětství a druhá, kdy malý Petr Bajza má spálu a v horečkách blouzní a cestuje do Indie je podle mě únik z kruté reality, která ho čekala. Skoro poslední věta mluví za vše : "Ale já brzy okřeju a zesílím a pak se každému postavím"
Poslouchám sem tam i audio skvěle namluvené Františkem Filipovským. V knížce je na konci vynikající doslov F. Filipovského k vydání z roku 1954
Knížka, kde my kluci co spolu chodíme a mluvíme je vynikající, k tomu staročeština, hovorové výrazy....
Knížku doporučuji, ale pro lepší pochopení je asi potřeba něco vědět o vzniku knihy a o autorovi

padola
04.04.2022 5 z 5

Četla jsem v dětství jako povinnou četbu a tehdy mě opravdu nebavila. Teď se mi dostala do ruky (resp. do ucha) v pozdějším věku, kdy mám zkušenosti s malými dětmi - a naprosto jsem se do ní zamilovala. Geniální počin. Krásný popis světa očima dítěte, který se snaží chovat a mluvit jako dospělák. Hlášky, že jsem se smála nahlas. Hodně mi to připomnělo mluvu mého dědy.

Jazyk luxusní. Jsem překvapená, kolik čtenářů nerozumnělo slovům. Dnešní mladí lidé často místo češtiny mluví takovou spatlanou čecho-angličtinou, že člověk neví, jestli se má smát nebo mu má být za ty děti trapně - ale že je to až tak zlé, to bych nečekala.

Poslouchala jsem zpracování Českého rozhlasu, kouzelně načteno Davidem Novotným.

Amneris
28.03.2022 3 z 5

Knížku jsem si vybrala do čtenářské výzvy, protože jsem si ji chtěla už dlouho přečíst. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na jazyk a styl psaní, vyprávění z pohledu Petra Bajzy bylo vlastně fajn. Jinak musím říct, že televizní zpracování seriálu Bylo nás pět bylo mnohem zábavnější a taky mi tam víc seděl i styl vyprávění než v knize. Podruhé bych už knihu nečetla; první půlka knihy byla celkem fajn, druhá půlka kdy je Petr nemocný a vypráví o Indii mě opravdu nebavila.

skippingrope
18.03.2022 3 z 5

Kniha se mi vcelku líbila, ale bohužel jsem měla poměrně špatné vydání. Kniha se mi četla opravdu těžko, kvůli velmi malým písmenkům a skoro neexistujícím odstavcům. Proto jsem po pár desítkách stránkách zvolila audioknihu od českého rozhlasu a kdybych to neudělala, asi bych knihu ani nedočetla. Mám ji jako povinnou četbu a děj opravdu není náročný, přeci jen je to psáno z pohledu dítěte. Sice autor použil sem tam nějaké slovo, které se v dnešní češtině již běžně neužívá, ale nebylo to tak časté, takže mi to nevadilo.
Kdybych to tedy měla shrnout, tak tuto knihu mohu doporučit, je to takový lepší střed pro mě. Ale asi už se k ní znovu nevrátím a raději si pustím seriálové zpracování, které je (jen tak mimochodem) opravdu vtipné a milé.

MadlenkaM
22.02.2022 3 z 5

Hodně se mi líbila první polovina knihy. Ale ta druhá, kdy byl Petr nemocný, ta mě příšerně nudila. Měla jsem co dělat, abych to dočetla do konce. Škoda, moc se mi v té první polovině líbilo, že jsem se mohla vrátit v čase zpět a prožívat, jaké to bylo dřív.

1Booklover
29.01.2022 2 z 5

Asi budu patřit k menšině, ale bohužel me kniha moc nezaujala. Snažila jsem se ji číst již dvakrát ale dej mě ani jednou nijak nezaujal. Hlavně prvních 130 stran jsem se musela do čtení hodně nutit.
Kniha mě začala ovšem docela bavit ve chvíli, kdy byl Petr nemocný a začal se zde odehrávat poměrně zajímavý děj.
Je to jedna z mála knih, kdy je za mě mnohem lepší filmové zpracování.