Bylo nás pět

Bylo nás pět https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35558/bmid_bylo-nas-pet-U1j-35558.png 4 3363 444

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií.... celý text

tittanie
29.06.2023

Miluji tohle období a hlavně ten seriál, který byl podle této knihy natočen.
Líbí se mi atmosféra knihy.

Radimka
23.06.2023 4 z 5

Přečteno už hodně dávno. Několikrát jsem viděla seriál, i ten byl super. Rozkošná knížka o světě viděném dětskýma očima.

denoush
13.06.2023 2 z 5

Tuhle knihu jsem si vybral kvůli povinné četbě, ale nedočetl jsem jí. Chápu, že byl záměr psát jako malý kluk, ale po nějaké době čtení mi to přišlo nesmírně otravné. Avšak viděl jsem film, a ten se mi moc líbil, takže příběh fajn, jen je dle mého názoru špatně napsaný. Za mě by bylo mnohem lepší psát to normálně "dospělácky" a v přímých/nepřímých řečích používat tu dětskou mluvu. Ale, kdo jsem, abych učil mistra spisovatele psát :D

alef
05.06.2023 5 z 5

Nevíte náhodou, kdo vydloubal služce Kristýně rozinky z vánočky?
Nýčko se to dozvíte, kde je prauda o té vánočkové pohromě, a třebas taky, proč ten zrzavý kocour chodí po domě, a tak divně přitom něčím cvaká.

Péťa Bajza a jeho čtyři kamarádi jsou připravení podělit se s vámi o svá klučičí dobrodružství a zdárně přitom dětskýma očima dost detailně a bez příkras popsat celou tehdejší maloměstskou společnost, neujde tomu nikdo, soused, milí rodičové, lakomý strýc, moralista pan Fajt, ani velebníček (zvlášť, když má Čenda Jirsák tak skvělý koníček, jako sbírat hříchy ke zpovědi). :-)
Péťa je vzorný žák, pan učitel ho chválí, že se chová mravně, jeho vybrané mluvy si jistě všimnete, jelikož je na ni náležitě pyšný, on vůbec rád používá slova jako jelikož, poněvadž a tudíž, aby řádně vyšperkoval svá prohlášení.

K téhle partě kluků a jejich krásně dětsky bláznivým nápadům se ráda vracím, baví mě, jsou vtipné a z jejich vyprávění čiší taková ta naivní pohoda klučičích dobrodružných let, a víte co, je to milé, je to dojemné, je to takové prosté potěšení ze čtení ...

PavelDostál
04.06.2023

Bylo nás pět je dojemná přesto humorná kniha, která popisuje příběh skupiny přátel v malém moravském městečku. V příběhu najdeme dobové události. Autor využívá přístupný jazyk plný vtipu, který čtenáře snadno vtáhne do děje a pomáhá k zábavnosti a poutavosti knihy.

cérka
22.05.2023 5 z 5

Audiokniha

Načteno skvostně a nepřekonatelně Františkem Filipovským. Myslím, že tady by se už nikdo neměl pokoušet knihu načíst znovu, lépe už to nejde!

Klasika všech klasik, doporučená (za mého mládí povinná) četba. Myslím, že na základní škole mě kniha v žádném případě tak neoslovila jako teď. Vybrala jsem si ji do letošní výzvy (2023): kniha, kterou nebudete číst poprvé a byla to skvělá volba. Příhody malého Péti a jeho kamarádů mě často vrátily do dětství a rozezesmály nejen mě.
Doporučuji, super relax.

PS. část audioknihy jsem dostala jako dárek od Českého rozhlasu, druhou půlku jsem si musela opatřit. Jako dárek bych tedy očekávala knihu kompletní, nu což, třeba se jedná o nový trend ;)

HonzikCZ
23.04.2023 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, ale nebavila mě poslední část, kdy se hlavní hrdina Petr Bajza ocitl v Indii.

H67
09.04.2023 3 z 5

Přiznám se, že v dětství mě tato kniha minula a navíc jsem poznamenaný seriálem, který jsem viděl jako první. Nevím, do jaké míry to ovlivnilo mé hodnocení, ale popravdě jsem čekal trochu víc. První polovina knihy je čtivá a zábavná, o tom žádná. Ale druhá, "horečková" část mě popravdě vůbec nebavila a přál jsem si, aby už byl konec.

martinaandulka
02.04.2023 4 z 5

Audiokniha.
Vyprávění z pohledu malého kluka Péti z a 1 republiky,jeho dětské názory to je prostě nádhetné,ale co mi přišlo nezáživné a zdlouhavé bylo jak v horečce blouzní,to se mi i nelíbilo ani v seriálu.

Čand@
20.03.2023 4 z 5

S Čeňkem Jirsákem se nebavím, protože je takový, a když je on takový, tak já jsem taky takový.
Žiadne ďalšie vysvetlenie nedostanete predtým ani potom. Je to predsa úplne jasné! Milujem túto detskú logiku :-)

darbujan8924
17.03.2023 5 z 5

Jak stárnu, tak se rád vracím ke knížkám svého dětství.
Dokonce si vzpomínám jak jsem z této knížky měl na ZŠ referát
Tuto klasiku tady rozepisovat určitě nemusím.
A kdo to nečetl, tak vřele doporučuji !!

n.ezn.amy
06.03.2023 4 z 5

Kdo by neznal klasický příběh Petra Bajzy, který společně se svými kamarády Antonínem Bejvalem, Édou Kemlinkem, Čeňkem Jirsákem a hlavně Zilvarem z chudobince prožívá svá dětská dobrodružství na malém městě. Jeho tatínek vlastní krámek se zbožím, Petr zbožňuje svoje maminku a tajně miluje jejich služebnou Rampepurdu. Krásně vykreslený život na malém městě za první republiky se všemi jeho radostmi a strastmi.

soupik2012
02.03.2023 3 z 5

V dětství mě tato kniha docela záhadně minula a tak jsem si chtěla vyplnit mezeru. Ale teď se mi bude hodně těžko hodnotit. Z počátku jsem byla nadšená. Bavilo mě, že příběh vypráví malý kluk, který má zcela pochopitelně docela jiný pohled na svět než mají dospělí. Jednotlivé epizody v sobě mají nezaměnitelné kouzlo té doby a laskavý humor, který mám moc ráda. Bohužel závěrečné a poměrně dlouhé blouznění v horečce můj celkový dojem hodně moc pokazil. Bylo to jako z příhod Macha s Šebestovou a to se do této reálně myšlené knihy ani trochu nehodilo. Blouznění samotné by mi snad ani nevadilo, ale prožívat v horečnatém blouznění hezký příběh? Ne to nejsem ochotna akceptovat. Audiokniha je vydařená a opravdu velice dobře ji načetl pan Jan Zadražil.

Ella161
08.02.2023 5 z 5

Já to miluju, čtení jsem si moc užila! Doporučuji!

Ann.e
05.02.2023 4 z 5

Mnoho příhod mě bavilo (např. když Péťa opravil chyby v dopise pana Svobody), jazykově vlastně dokonalé (protože autor ví, co dělá) a obrovská poklona panu Poláčkovi, že něco takového dokázal napsat za války, když v podstatě čekal na transport.
Druhá část ve snech mi připadala jako fajn osvěžení, ale po pár desítkách stran už jsem si přála návrat do reality. :)

_Knihomolka_
29.01.2023 3 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že mě bude bavit kniha, která je vyprávěna z pohledu malého chlapce a ještě k tomu v jeho vlastní řeči. Ale ano, tato na mě dojem udělala. Děj hezky a klidně plynul, s hlavními hrdiny jsem se vrátila zpět do dětství a Péťa mi nejednou připomněl mého mladšího sourozence :). No co více si přát?

sabina5156
26.12.2022 5 z 5

Četla jsem s bratrem jako malá, střídali jsme se u čtení a velmi nás bavilo. Později jsme viděli i seriál, který na nás udělal stejný dojem. Laskavé a hezké, určitě bych četla i pouštěla dětem i v dnešní době.

georginaa
21.12.2022 5 z 5

Četla jsem jako holka a kamarádství a lumpárny byly podobné. S odstupem času to ale nemá takové kouzlo, když jsem shlédla film, tak mě více bavil než samotná kniha. Je vidět, že v každém období života to člověk vidí úplně z jiného pohledu.

kralicekP.
19.12.2022

(SPOILER) Knížka je o Petrovi Bajzovi a jeho kamarádech. Prožívají mnoho dobrodružství. Má slona Jumba. Jeho kamarád si ve snu vzal indickou princeznu. Knížka je strašná kravina

jan.para
20.11.2022 3 z 5

Milé vypravování a krásná čeština. I když to nepíšu moc často, tak seriál byl mnohem lepší než samotná kniha.