Bylo nás pět

Bylo nás pět https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283240/bylo-nas-pet-JbN-283240.jpg 4 3362 444

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií.... celý text

martineden
17.10.2020 5 z 5

Bravo, pane Poláčku! Škoda, že jste se nedožil toho, jak úspěšná tato knížka je. Ale možná byste se smál tomu, že na Databázi máte míň procent než nějací Prvoci...

Mkrh
26.09.2020 2 z 5

Z dětství si pamatuji seriál, který jsem miloval. Zpočátku se knížka vyvíjela jako jeho trošku horší verze (Poláčkův styl mi prostě tolik nesedí), ačkoli mě pořád dost bavila. Druhá půlka byla ale, až na pár úsměvných hlášek nudná, zdlouhavá a zbytečná. Chvilkami jsem měl pocit, že prostě autor potřeboval vyplnit prostor... :/

Gweny
07.09.2020 4 z 5

Seriál mého dětství. A teprve nyní jsem si přečetla knihu. Vím, že jsem ji zkoušela číst kdysi k maturitě, ale vydání z r. 1954 se mi tehdy nečetlo vůbec lehko, takže jsem ji po pár stránkách odložila na neurčito.
A teď, i když i tak bylo obtížné najít v použitém jazyce a termínech mě neznámých zalíbení, povedlo se a já knihu slupla za dva večery. A musím říci, že jsem si ji užila. Peťova hatmatilka a některé průpovídky mě vážně bavily. Jednotlivé příběhy na sebe sice moc nenavazovaly, ale zato byly plné dětského hašteření a fantazie a vymýšlení všelijakých lumpáren. Tak nějak jsem se přenesla zpět do svého dětství a vlastně se mi zase připomnělo, že i děti mají své starosti, které jsou mnohdy mnohem závažnější, než starosti dospělých. :-)

inachisio
29.08.2020 4 z 5

Styl psaní byl fakt skvělý a příběh úsměvný. Pěkná klasika.

Ava365
09.08.2020 5 z 5

Úsměvná klasika :)

Luigi1
22.06.2020 5 z 5

Málem bych zapomněl na klasiku od Karla Poláčka"Bylo nás pět".Při této knize jsem se moc bavil i smál.Zajímavý je sloh který Poláčk použil,je to úplně totožné s tehdejší realitou,opět jsem se místama nacházel na stejné vlně jako Petr Bajza.Jeho vyprávění a sloh ,nechtěl bych mladým křivdit,ale se asi líbit nebude a nepochpí,že si děti dovedly hrát bez mobilů a počítačů,to byla náherná doba,škoda,že se nevrátí,to bylo DĚTSVÍ.

Marty13
15.06.2020 2 z 5

Od knihy jsem čekal více. Přišla mi, že ji naprosto chyběl nějaký ,,šmrnc” a nutkání si přečíst další kapitolu.

martin09
13.06.2020 3 z 5

Vlastně bych si tuto knihu nikdy nepřečetl, kdyby to nebylo prototypové dílo k maturitě, které by si chtěl skoro každý vytáhnout pro svůj velmi jednoduchý děj.
První část, ve které autor popisuje klukoviny a dobrodružství dětí z první republiky, se mi líbila mnohem více než „snová“ druhá část, která se odehrává v Indii. Trochu mi přišlo, že autor nevěděl, jak má román zakončit, tak tam zasadil náhlou nemoc hlavního hrdiny a výpravu do Indie ve snu.
Druhá část dost možná metaforicky popisuje pocity Karla Poláčka před transportem do Osvětimi. Jeho život také visel na vlásku (stejně jako Petrův), tak raději odcházel do snového světa (v realitě vzpomínal na dětství). Příběh nakonec skončil dobře. Škoda, že se to stejné nedá říct o osudu Karla Poláčka...

Zdeniczka
12.06.2020 4 z 5

Další z pokladů v knihovně rodičů. Ani nevím, kolikrát jsem ji jako dítě četla, tahle kniha mě prostě bavila. Nenechala jsem si ujít ani filmové zpracování. Zilvar z chudobince je první, co se mi vybaví, asi už jen díky tomu slovnímu spojení. :) No a rampepurda rampepurďácká, to je další, na co si hned vzpomenu. Rampepurda je přezdívka i pro naši dceru Mínu. Už se těším, až si knihu přečte sama, aby věděla, kdo že to ta rampepurda byla. :D

m_martina
27.05.2020 4 z 5

Kniha je docela dobrá, až na indickou část. Ta se v naší rodině nelíbila nikomu.

Nočnípták
13.05.2020 5 z 5

Právě jsem zjistila, že jsem ještě nenapsala komentář na moji oblíbenou knihu. Nevím kolikrát jsem ji už přečetla, ale vždy mám ze čtení radost. Jako kdybych ji četla poprvé.
Ještě větší radost mám z toho, že se líbí i našemu desetiletému vnukovi. Ke čtení si ji vybral sám a já myslela, že to vzdá. Přece jen to není současná čeština. Hodně archaických a nezvyklých slov a obratů.
Tak mne to docela udivuje, když je tady tolik komentářů mladých čtenářů, že se jim kniha nelíbila,nebo nedočetli.
Mám radost. Z vnuka, z Karla Poláčka, z Péti Bajzy. 5*mě zase nestačí.

PanTydlitát
01.05.2020 5 z 5

Klasika, která neomrzí.

pige
20.04.2020 3 z 5

Milé příhody malých školáků.
Pěkný pohled do minulosti, do jednotřídky a dobová na řemesla.

Jako čtenáře mě irituje nespisovná čeština. Oceňuji dialektismy, ale "abyste" apod. mi bodá do očí. Proto jsem se s četbou hodně natrápila.

Celou knihu shodila druhá polovina příběhu, která se odehrává v Indii.
Na mě to působilo, jako kdyby autor už nevěděl, o čem má psát.
Za mě velká škoda, žee neudržel linii klukovských lotrovin.

meluzena
16.04.2020 5 z 5

Pohodové staromilské čtení o klukovinách neposedného Péti Bajzy a jeho kamarádů (kterých bylo většinou pět). Text je vyprávěn samotným Péťou, směsicí staré češtiny a nespisovných výrazů a celé to působí velice svěže a autenticky („ta bude kulit vočadla“, „To se vr!“ a další perly).
Zhruba v půlce nabere kniha nečekaný směr, opustí dosud hravý modus a věnuje se Péťově spále, resp. jeho blouznivým snům v horečkách. Sny jsou sice stále hravé, ale v realitě Péťův život visí na vlásku. Těžko říct, jestli to měla být metafora něčeho, co mi uniklo, či jen prostá blízkost smrti, nebo obojí - třeba rozmáhajícího se fašismu, kde lidé žili své zdánlivě stále stejné životy, nicméně smrt byla vždy nablízku - ale rozhodně v tom byla jakási tíživá naléhavost. A už samotný fakt, že tomu autor dal skoro půlku knihy, dává tušit, že nějaký důvod asi měl - nezapomeňme, že to byla jeho poslední (posmrtně vydaná) kniha, než odešel do koncentračního tábora, odkud už se nevrátil.
Určitě doporučuji.

verka5083
09.04.2020 5 z 5

Velmi pěkná knížka plná skvělého humoru. Když jsem tuto knihu četla, vzpomínala jsem na své dětství. Rozhodně jsem ho neměla tak živé, ale také jsem nemohla sedět na zadku. Zároveň mi bylo trochu smutno, když člověk ví, že dnešní děti už takové dětství nemají, neboť dávají přednost technologií před dobrodružstvím. Myslím si,, že tuhle knihu by si mělo přečíst každé dítě, aby vědělo, jaké to je, žít jinak.

MíšaK23
11.03.2020 5 z 5

Nádherná knížka plná laskavého humoru Karla Poláčka. Příběh nás zavede do jiných časů, na maloměsto, kde má každá figurka své místo. Knihu miluji z hlediska jazykové vytříbenosti a kráse českého jazyka, kterou Poláček uměl komicky namixovat s nespisovnými prostředky jazyka. Jen se mi zdá trochu zvláštní závěr, jak kdyby to Poláček nestihl dopsat (psáno krátce před tranaportem do Terezína). Zárověň velmi dlouhá a obsáhlá část Péťovy nemoci na mě působí zvláštním dojmem a asi jen Bůh ví, co chtěl Poláček touto částí říci. Klenot české literatury.

gab72
04.02.2020 5 z 5

Klasika, která asi neomrzí :).

los
19.01.2020 3 z 5

zaujala mne jen první polovina knihy, druhou (snovou) část považuju za slabou obsahově i kompozičně, asi autor už text nestihl redigovat - a vlastně ani ukončit, což je škoda

Vercah
12.01.2020

Hlavní příběh této knihy je o Petrovi Bajzovi a jeho nejlepších kamarádech Antonínovi Bejvalovi, Čeňkovi Jirsákovi, Josefovi Zilvarovi Eduardovi Kemlinkovi, kteří spolu vyvádějí spoustu lumpáren a naschválů.
U knihy se rozhodně nudit nebudete. Je totiž naplněna spoustou zábavných příhod a zážitků. Nejvíce mě pobavilo když se chlapci spolu vydali místo na hodinu houslí na vosy, které je však velice pobodaly.
Tato knížka se mi opravdu líbila. Byla napsána velmi poutavě a s vtipem. Myslím si, že stojí za to si ji přečíst.

Venda32
08.01.2020 5 z 5

Vtipné, perfektně napsané. Knížka si najde své čtenáře, jak mezi dětskými čtenáři, tak mezi dospělými. Mě osobně jen nebavila kapitola, kdy má Péťa Bajza horečku. Ale to je subjektivní faktor.
Kniha také posloužila jako předloha neméně výborného seriálu.