Bylo jednou zelené údolí

Bylo jednou zelené údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23376/mid_bylo-jednou-zelene-udoli-9vC-23376.png 4 3 1

Román - príbeh detstva a mladosti Huwa Morgana.Je istou obdobou ságy početnej proletárskej rodiny vo Walese, zviazanej pevnými rodinnými tradíciami a zvyklosťami, ako sa vyvinuli v rodinách, v ktorých sa banícke remeslo dedilo z pokolenia na pokolenie. Túto tradíciu však neupevňovala iba osobná hrdosť baníckeho povolania, ale aj prastaré zvyklosti, vyplývajúce z nepísaného práva...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Sfinx – Bohumil Janda

How Green was my Valley , 1939

Taťka Hraboš
20.06.2021 4 z 5

Ze začátku jsem si trochu zoufal, do čeho jsem se to pustil. Dlouho dlouho jsem si nemohl zvyknout na tu archaickou češtinu a ten patetický styl. Pokud se jednalo o popis děje a dialogy, to ještě šlo, ale když se autor pustil do nějaké lyrické pasáže nebo úvahy ... Nicméně musím poctivě přiznat, že když už se mi podařilo pořádně soustředit, musel jsem uznat krásu těch lyrických pasáží i hloubku úvah. Vytrval jsem ovšem a nelituji. Na děj a pěkné postavy nesmírně bohaté dílo. A jako bonus velmi zajímavé informace o životě a zvycích lidí v prostředí hornického venkova Walesu v prvních desetiletích 20. století. Žasl jsem třeba nad tím, jakou sílu si tu dokázalo uchovat zvykové právo a jak často dovolovalo použít i poměrně brutálního násilí, které bylo běžnou součástí života mužů. Nápadník dostal nakládačku od jejích bratrů poté, co si dovolil pozdravit mladou dívku, aniž předtím požádal o svolení jejího otce, bez zásahu státních policejních složek se obešlo i těžké ublížení na zdraví nebo dokonce usmrcení člověka, pokud se tak stalo z pohledu komunity z dostatečně závažného důvodu, žák za určitých okolností mohl zmlátit svého učitele, aniž ho za to vyhodili ze školy a tak dále.
PS: A ještě jedno pozitivum knihy - žádná pravopisná chyba a jeden jediný překlep. To už dneska člověk nevidí.

Autorovy knížky

Richard Llewellyn
britská, 1906 - 1983
1947  80%Bylo jednou zelené údolí

Kniha Bylo jednou zelené údolí je v