Byla jsem tu

Byla jsem tu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304808/bmid_byla-jsem-tu-IKr-304808.jpg 4 350 85

Cody a Meg spolu vyrůstaly téměř jako sestry. Byly nejlepší kamarádky, věděly o sobě všechno… nebo si to Cody alespoň myslela. Megan je totiž mrtvá. Spáchala sebevraždu. Zdrcené Cody zůstane jen hluboký smutek a plno nezodpovězených otázek, protože nemá nejmenší ponětí, co se muselo dít, aby to Meg donutilo k tak tragickému, definitivnímu činu. A co víc – jak je možné, že ona sama neměla nejmenší tušení, co kamarádka prožívá? Pouští se tedy do složitého rozplétání motivů, které Meg k sebevraždě přiměly. Postupně vycházejí najevo nové skutečnosti, s nimi se však vynořují i další otázky. Kdyby Meg věděla, jak její sebevražda zasáhne rodinu, spáchala by ji? A může vůbec člověk v tak bolestném stavu, kdy mu možnost, že si vezme život, připadá jako jediné řešení, pochopit následky svého činu?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

I was here , 2015

Plativa
04.11.2023 4 z 5

Zajímavý námět, kniha byla čtivá i když místy jsem čekala asi něco trochu jiného.

Vampirosa
01.08.2023 3 z 5

Autorka pracuje s psychicky náročným tématem, které se jí podařilo vcelku zdárně uchopit. Avšak za celou knížku jsem si nebyla schopná vytvořit vztah k hlavní hrdince. Ani romantická linka mne příliš neoslovila. Nejedná se o špatný počin, ale pocit mám pouze průměrný.

AriaLovesBooks
23.08.2022 4 z 5

Na začátek bych chtěla pochválit YOLI za (opět) překrásný přebal knihy. V tomhle toto nakladatelství válí. Ale teď už k příběhu jako takovému... Jedná se o knihu určenou primárně teenagerům, avšak by si ji mohl s klidem přečíst i někdo starší, jelikož je dané téma celkem náročné na psychiku. Knížka je neskutečně svižná, téměř každou chvíli se v ní něco děje, a to nutí čtenáře číst dále. Dle mého názoru si autorka vybrala velmi zajímavé téma a příběh zpracovala velmi dobře. Jediné, co mi na příběhu nesedělo byl konec. Myslím si, že rozuzlení bylo velice slabé a urychlené. Je to škoda, protože větší část knihy mě ten děj opravdu zajímal, ale jakmile došlo k rozuzlení, již jsem neměla velkou motivaci číst dál.

Co z toho tedy vyplývá? Kdyby byl jiný konec, stala by se tato kniha jednou z mých nejoblíbenějších knih. Stále se dostala mezi mé oblíbence, ale rozhodně není tak vysoko jako mnoho knih, které jsem četla.

Knihu bych doporučila všem, kterým nevadí číst o ponurejších tématech a těm, kteří mají v lásce knihy od nakladatelství YOLI.

Bettybook
13.08.2022 3 z 5

Jakmile jsem se začetla do první stránky, věděla jsem, že tohle pro mě nebude pětihvězdičková kniha. Zkrátka jsem od knihy očekávala průměr.
A to jsem více méně dostala.
Způsob, jakým Gayle Forman píše mi celkem sedl a knihu jsem přečetla za jediný den. Ačkoliv se příběh nevěnuje pozitivním tématům, tak mi zpříjemnil odpoledne.
Co je tedy nutno podotknout, hlavní hrdinka nebyla příliš sympatická a ani k vedlejším hrdinům jsem si nevybudovala žádný vztah.
Moc bych od tohoto neočekávala a třeba vás to mile překvapí.

Jana283
10.08.2022 3 z 5

Slušná YA kniha. Zajímavé téma i pro mne mimo tuto věkovou kategorii. Jak dalece známe své přátele a rozumíme jim?

E.T.007
10.06.2022 4 z 5

Veľmi pekné napriek ťaživej téme, ktorá je nosným pilierom celého príbehu. No depresie, ktoré môžu viesť až k samovražde, sú súčasťou života, hoci sa nás možno priamo nedotýkajú, a určite pred nimi netreba zatvárať oči.

Lucc93
07.06.2022 3 z 5

Přečteno za víkend, taková young adult rychlovka. Rozuzlení příběhu pěkné, trošku zvedl můj dojem z celé knihy.

Eddemi
15.05.2022 4 z 5

Pubertálna rýchlovka/jednorazovka. Ľahko čitateľné... Potešilo.

erined
05.03.2022 2 z 5

Kniha nebyla nejhorší, ale ani nejlepší. Takový průměr. Mě osobně nebavila romantická linka a jak zde již někdo zmiňoval, ani hlavní postava knihy mi nesedla. Ale sto lidí, sto chutí. Věřím, že někomu se líbit může.

Angie.D
03.02.2022 4 z 5

Púšťala som sa do toho s malo dušou a očakávaním, že preplačem celú knihu, keďže anotácia knihy sa ma osobne dotýka.
Avšak, našťastie, dej knihy sa uberal úplne iným smerom, ako som čakala. Každopádne, i keď to bola ťažká téma, čítalo sa to ľahko, príbeh bol zaujímavý. Nie vždy som s hlavnou hrdinkou a jej rozhodnutiami súhlasila, ale dokázala som pochopiť jej pocity.
Autorka zvládla skvelo opísať/chovaním ukázať, tie pocity viny, smútku, beznádeje, snahy ignorovať realitu, hnevu..., ktoré pociťovala Cody po strate Meg.
Romantická dejová linka mi tam spočiatku prišla trochu navyše, ale nakoniec mi to nevadilo a ich vzťah mi prišiel uveriteľný.
Knižka stojí za prečítanie, odporúčam.
Ak však hľadáte oddychové čítanie, toto nie je tá správna voľba.

ciniminisek
30.01.2022 4 z 5

Musím říct, že si člověk vždycky myslel, že sebevrazi jako takový, mají zkrátka trápení a skoncují s ním podle svého. Jen tak, dobrovolně a přesně v tu chvíli, ve které se k tomuto činu rozhodnou. Ovšem do detailu sepsaný příběh mě vyvedl z omylu. Cody postupně odkrývá každičký sebemenší krok před onou situací a sestavuje tak perfektně promyšlený plán její již mrtvé kamarádky, nad kterým zůstává rozum stát.

Ději nechybí ani romantická linie, která ovšem zůstává lehce v pozadí a neruší tak dojem pochmurného tématu. Avšak musím podotknout, že samotná hlavní hrdinka často jednala a především přemýšlela v hádankách, což mě lehce rušilo. Seč svižně a jednoduše sepsaný text, ovšem odpočinkový rozhodně není a to nejen díky námětu deprese, smrti a zrady.

Suma sumárum úplný vrchol tato kniha není, nicméně hodnotím velmi kladně a jistě se na zbylé počiny této autorky více zaměřím.

Kllara
20.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Z této knihy mám smíšené pocity. Romantická linka mi nepřipadala tolik uvěřitelná, spíše falešná a divná. Nevěřím osobnostní proměně Bena v rádoby dokonalého partnera a ani v to, že by takový partnerský vztah, jaký spolu Cody a Ben mají, mohl vydržet.

Návštěva All_BS byla zvláštní a nicneříkající. Navštívit člověka pomáhajícího páchat lidem sebevraždy, jet za ním tisíce kilometrů a vlézt mu sama do domu s tím, že mu asi vynadám a morálně ho tím vychovám, je silně naivní představa. I když chápu, že si Cody možná jen chtěla emočně ulevit, stále to byl hodně zcestný čin.

Celá kniha byla napsaná hodně jednotvárně, některé pasáže se často opakovaly, příliš se toho nedělo. Ale přesto ji nechci jen kritizovat. I přes všechny mínusy, které zde uvádím, to nebylo špatné odreagování. Hodně se mi líbil doslov autorky na konci knihy, kde vysvětluje, jak román vznikl a které okolnosti ji inspirovaly. Rady jak postupovat v případě podezření na depresi zde byly také na místě. Nakonec uděluji 3 hvězdy.

elidlo
29.08.2021 3 z 5

Když jsem si přečetla anotaci, říkala jsem si, proč si rozhodla vzít život? Co se Meg stalo? Věděla jsem, že si knihu musím hned přečíst. Ovšem zklamala mě. Cody mi byla nesympatická a romantická linka mi vůbec nesedla. Každopádně za nápad a těžké téma dávám 3/5.

Bellsinka
24.08.2021 5 z 5

Krásná, dojemná kniha.. Trošku oddechovka.. Osobně se mi kniha moc líbila, takže ji doporučuji))

Knihomolka97
21.01.2021 3 z 5

Přiznám se že nerada čtu příběhy o sebevraždě. Na druhou stranu mě ale zajímá, co člověka dokáže dohnat k tomu, aby si sáhl na život. Navíc, když je to tak mladý člověk...
Myslím, že o tom budu ještě pár dní přemýšlet, protože mi příběh nedal úplně to, v co jsem doufala. Jako odpočinkové čtení je to fajn, ale takové vážné téma by si zasloužilo o něco lepší a rozsáhlejší zpracování. Třeba místo milostné linky, která mi tady moc neseděla. A že to říkám já, která romantiku vyhledává třeba i v hororu, je co říct. :D
Nevím, nevím víc než 3⭐/5⭐ asi nedám, byť se to četlo dobře, bylo to zajímavé, mělo to myšlenku, ale "něco" tomu zkrátka chybělo. Některé části mi přišly nedořešené a chybí mi odpovědi.

Mišule_11
31.10.2020 3 z 5

Oddechová průměrná knížka jejíž děj je zaměřený na jedno velmi vážné téma! Rozhodně nikdo z nás nechce přijít o někoho blízkého, natož druhou polovičku, ale pokud se člověk rozhodne sám, je to smutná volba!
Já jsem se bohužel nemohla pořádně do knížky začíst, chyběla mi čtivost a smutný příběh tomu také moc nepřidal! Rozhodně jsem, ale ráda, že se Cody nerozhodla udělat to stejné jako její kamarádka Meg a i přesto všechno jí nakonec vysvitla přece jen naděje na lepší pokračovaní! :)

Pulp_catastroph
25.07.2020 3 z 5

Když se mldá dívka plná života znenadání rozhodne ukončit svůj život. Místo u psychiatra hledá pomoc NA INTERNETU! Narozdíl od emo - maniaků, co se JAKOBY chtějí zabít, to myslí (smrtelně) vážně. Hlavní postavou je tu její kamarádka, co to nemá v životě snadný, nemá žádnou budoucnost, je sama a právě ztratila jedinou a nejlepší kamarádku. Zkusit přesně zjistit, co jí k tomu vedlo je asi jediné, co může teď udělat.

Lily-fairy
06.06.2020 2 z 5

Téma je velmi důležité a zajímavé, takže je mi opravdu líto, že nemůžu dát vyšší hodnocení. Kniha se čte krásně, přečetla jsem ji za jeden den. Ale samotný příběh? O ničem. A postavy, které vás ničím nezaujmou, patří do takové té armády ,,náhodných amerických puberťáků, jejichž jména a osobnosti zapomenete hned po dočtení poslední věty". Je to škoda, nosné téma bylo skvělé. Ano, dala jsem jí původně 4*. Ale to jen z takového toho nadšení po dočtení knihy však to znáte...

Lucuschka
02.06.2020 3 z 5

Velice zvláštní kniha. Dokazuje, že ani nejlepší přátelé o sobě neví úplně všechno. Příběh byl jednoduchý, ale o to poutavější, neboť jsem se chtěla dozvědět víc a víc.
Odkazuje také na to, že pokud má někdo problém, neměl by jej držet v sobě, ale měl by se svěřit okolí. A také si dávat pozor na to, jak jsme někdy ve svém stavu naivní, a že ne každy to s námi myslí jen dobře a v našem zájmu. Rozhodně nelituji, že jsem si knihu přečetla.

Terka93
25.04.2020 3 z 5

Autorku knihy mám moc ráda, předešlé knihy jsem přečetla skoro jedním dechem a moc mě zaujaly. Ovšem začátek téhle knihy mě celkem dost zklamal, nezaujal, ale i přesto jsem ve čtení pokračovala a nelitovala jsem toho. V půlce knihy se příběh začal rozvíjet a konec byl pro mě teda překvapivý, nečekala jsem ho takový. Téma knihy mi rozhodně rozšířilo obzory, protože o toto téma jsem se nikdy nezajímala. Takže za mě dobrý, pohodový čtení, s kapkou napětí, jak to teda dopadne :)