Byl jsem při tom

Byl jsem při tom https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8701/bmid_byl-jsem-pri-tom-osq-8701.jpg 4 203 32

Chance je zahradník, který desítky a desítky let žije jen v malém prostoru domu a jeho zahrady. O světě okolo nás neví téměř nic, zná ho jen z televizní obrazovky. Když jeho pán zemře, musí opustit bezpečnou zónu a poprvé od svých čtrnácti let vyjde mezi lidi. Automobily jsou úplně jiné, než přepychový Ford ze třicátých let, který Chance desítky let oprašoval. Není divu, že přehlédne limuzínu a stane se účastníkem dopravní nehody, jak se píše v protokolech...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Being There , 1970

Garik
18.02.2015 3 z 5

V skratke asi takto: Ľudia vám dokážu pripísať myšlienky, ktoré vôbec nemáte. Čokoľvek poviete, interpretujú to podľa vlastných preferencií a prianí. Dokážu veľmi dômyselne interpretovať aj mlčanie. Ak vás raz podľa oblečenia, výzoru a spoločnosti, v ktorej sa nachádzate, identifikujú ako dôležitého (vplyvného, bohatého, vzdelaného...) človeka, potom podľa nich jednoducho nemôžete rozprávať sprostosti.

Nezvládnuté, dej v podstate veľmi naivný, miestami sú situácie vyslovene preexponované a nijako to neospravedlní fakt, že má ísť o satiru. Kosinski si ma týmto určite nezískal, rozhodne ma to nijako nenadchlo. I keď to iste nie je úplná literárna tragédia a čitateľa to snáď pohne k zamysleniu, je to vyslovene neslané – nemastné. Púšťam z hlavy.

LenkaBA
21.10.2014 3 z 5

Kniha na mě tak nezapůsobila jako film. Marně si po týdnu vzpomínám na závěr knihy, který je jiný než film. Asi bych měla ještě jednou přečíst poslední 2 kapitoly. Kniha tři hvězdy, film 4 a Peter Sellers 5 :)

Serja
12.09.2014 4 z 5

Snad jediný film, co jsem viděl, který předčil knižní předlohu.
Peter Sellers je Bůh.

sachista
27.05.2014 4 z 5

Výtečná satira, která se velmi lehce čte. Usmíval jsem se celou dobu a náramně se bavil, vzpomněl jsem si občas i na nějaké drobné paralely k současné společenské a politické situaci a některým událostem, které zahýbaly naší malou republikou nebo celým světem. Bohužel to tak někdy chodí, že lidé, kteří nic neumí, nic neznají a opakují jen pár frází, dosahují těch nejvyšších met ve společnosti nebo politice. Hned si začnu shánět filmovou adaptaci, divadelní už ve vinohradském divadle bohužel nestihnu.

callahanh
06.05.2014 4 z 5

Parádní a nadčasová satira, která jednak výtečně ukazuje moc médií, která mohou ze dne na den udělat z prostého člověka hvězdu a jednak také fungování politiky, která vskutku spočívá jen v pár frázích a floskulích, které neříkají vlastně vůbec nic. Dovedu si představit, že by kniha klidně mohla být delší, na druhou stranu by asi ztratila část svého kouzla. Záhradníkovy příhody jsou vtipné i smutné zároveň, protože si při nich uvědomíme, jak moc je vlastně člověk omezený a vystačí si s určitou slovní zásobou, která se neustále opakuje. Postavy se samozřejmě nemohou moc rozvíjet, ale Příhoda aka Záhrabník je ve své zaostalosti vlastně roztomilý, žena, která mu nadbíhá, spíš k politování. Vynikající novelka, která nezabere moc času, pobaví, ale zároveň donutí k zamyšlení. A tak by to mělo u podobného žánru být. 85%

zuza.floderova
19.04.2014 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Přečetla jsem ji takřka za devět hodin a všechno v ní je pravdivé až běda. Lidé vážně slyší jen to co chtějí jak už psala Zorka.

Zorka
02.03.2014 5 z 5

Skvělá satira, která naznačuje, jak silná je moc médií, která mohou prakticky přes noc udělat z prosťáčka, jenž sotva chápe, co se kolem něj děje, vlivnou osobu. Zároveň poukazuje na omezenost politiky, v níž mají mnozí klapky na očích a vidí jen to, co vidět chtějí, slyší jen to, co slyšet chtějí, a v níž nemít minulost je výhodou, díky níž nelze člověka kompromitovat. Příhoda, neboli David Záhrabník, mi trochu připomínal Forrest Gumpa, situace, do kterých se dostával, byly rovněž obdobné, nicméně v důsledku mnohem, mnohem hořčejší.

asam
26.01.2014 5 z 5

Chance moc řečí nenadělá ale když promluví, tak je to trefné a pravdivé, i když je myšlenkami úplně jinde.
Velmi dobré i filmové zpracování

medvěd
03.08.2013 4 z 5

kniha skvěle ukazuje, že v jistých kruzích není důležité kdo jste ale s kým jste. Výborná satira, která je bohužel stále aktuální

Skjaninka
08.06.2013 3 z 5

Už len pohľad na útlu knižku vo mne vyvolal pochybnosti o tom, či budem zdieľať pozitívne ovácie na toto dielko. A tentokrát sa môj prvý dojem potvrdil.
Nemôžem tvrdiť, že to bolo zlé, to ani náhodou, ale na môj vkus až veľmi prefabulované. Je mi jasné, že knihu treba brať ako politickú paródiu, ale ja proste nemám rada tak zmyslené situácie ako nastávajú v tejto knihe.
Jeden prosťáček, jeden omyl a celá Amerika je v prdeli. Až príliš nadsadené, ale čítanie nikomu neuškodí, ani nezaberie veľa času, tak prečo nie?

RADOST
27.01.2013 5 z 5

Geniální! Hořká satira. Jednoduchost, nevědomost a přímočarost vítězí nad špičkami naší společnosti, protože střet s jinak smýšlejícím je pro ni jak z jiné dimenze.

Boboking
16.08.2011 5 z 5

Jedním slovem fantastické. Úžasné dílo!

satira zfilmováno americká literatura polská literatura USA (Spojené státy americké) rozhlasové zpracování

Jerzy Kosiński
polská, 1933 - 1991
2019  78%Nabarvené ptáče
1995  84%Byl jsem při tom
1996  73%Kroky
2005  74%Schůzka na slepo
2010  73%Kokpit

Kniha Byl jsem při tom je v