Byl jsem Mengeleho asistentem

Byl jsem Mengeleho asistentem https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22418/bmid_byl-jsem-mengeleho-asistentem-XIG-22418.jpg 4 708 155

Autor, lékař z oblasti Sedmihradska, byl jako maďarský žid deportován v roce 1944 do Osvětimi, kde strávil osm měsíců. Díky své odbornosti a znalosti němčiny byl při selekci vybrán Josefem Mengelem, aby prováděl pitvy obětí jeho zrůdných experimentů. Jako prominentní vězeň poznal zblízka nelidské praktiky „anděla smrti“ při pseudovědeckém výzkumu dvojčat i nepopsatelné peklo, které představovala práce tzv. sonderkomand v krematoriích. Hned po válce (1946), možná jako jeden z prvních, Nyiszli vydal své svědectví knižně. Nejde o literární zpracování v pravém slova smyslu, spíš o šokující, naléhavý deník, psaný s jediným záměrem: podat zprávu světu. Tak jako mnozí ani on dlouho „své přežití nepřežil“, deset let po osvobození umírá na infarkt. Kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a rovněž zfilmována (Šedá zóna, 2001).... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Academia

Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az Auschwitz-I krematóriumban , 2007

Allla9
07.06.2018 5 z 5

Je těžké se vyjadřovat ke knize, která ve mě zanechala tak velký smutek.

jengibre
11.05.2018 4 z 5

Nemohu si pomoct, ale čekala jsem víc…víc detailů týkajících se experimentů dr. Mengeleho, víc emocí, prostě celkově výraznější čtenářský zážitek. Možná mi jenom nesedl styl psaní… I přes to jde samozřejmě o silné téma a nelze jinak než knihu doporučit. Je dobře, že autor podal své svědectví o hrůzách války - je důležité, aby těchto svědectví bylo co nejvíce.

nicole1990
29.04.2018 5 z 5

příběh popisovaný přímo lékařem,který aby si zachránil život pomáhal Mengelemu s pitvama :-( akorát bych čekala víc detailu,co se v koncentračním táboře dělo za hruzy,ale tak to je zase víc popsané v jiných knihách..

Taliane
10.03.2018 4 z 5

Asi je zbytečné říkat, jak moc je tato knížka důležitá pro každého, komu není historie utvářející dnešní svět (hlavně v Polsku a Německu) lhostejná. Asi to už každý ví, tak co se děje, že je tak málo čtená?
(4* za stylistickou stránku knížky, autor není primárně spisovatel a občas to trochu ruší, samozřejmě příběh je něco úplně jiného.)

kajusjoch
21.02.2018 5 z 5

Silný příběh, každý by si ho měl přečíst. Tato kniha ve mně zanechala opravdu moc.

Akula
04.02.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Lépe řečeno, za dva dny. Pak následovaly dvě noci s nočními můrami. Knížek s tímto tématem jsem již pár přečetl. U této knihy jsem měl několikrát slzy v očích a mnohokrát jsem se otřásl hnusem. Čím víc toho o holocaustu čtu, tím méně chápu kam až lze ve své nenávisti a zaslepenosti zajít. Další z knih, které by měly být povinnou četbou a to i za cenu nočních můr našich dětí.

venora
18.01.2018 5 z 5

silný příběh, další z mozaiky osudů lidí, kteří trpěli v koncentračním táboře...

kittlerka
14.12.2017 4 z 5

Asi jsem od knihy čekala něco trochu jiného, každopádně to byl silný příběh.

kannibal28
08.12.2017 5 z 5

viac krát počuté viac krát prečítané a naštastie ani raz nezažité. Nacisti to neboli ludia, ani neviem ako ich nazvať ale dufam že niečo podobné sa nebude nikdy opakovať.

Fenix188
12.11.2017 5 z 5

Nečekejte pohádku o šíleném vědci co dělal pokusy na lidech. Příběh je místy odvyprávěn skoro až bez emocí,nutí vás to knihu odložit ale zároven ji musíte dočíst až do konce,stáhne vás sebou až do hlubin nejtemnejší plynové komory.. Jedna ze slabších knížek o Auschwitzu, protože ty jiné jsem odložil a ještě neměl sílu se k nim vrátit. Ale i tak je to dost hrozné..doporučuji popíračům holokaustu a historikům

Dagmara36
08.11.2017 5 z 5

Co k tomu dodat...... Nechápu jak to mohl vůbec dát, všechny ty hrůzy kterých byl svědkem.

MartinV.
21.10.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Zatím nejlepši kterou jsem na téma Osvětim četl.Doporučuji přečist.

Evus
25.08.2017 3 z 5

Po dočtení mám vcelku smíšené pocity. Původně jsem čekala popisy Mengeleho šílených pokusů, je ale pravda, že to autor nikde nesliboval. Naopak od začátku prohlašuje, že se pokusí vydat objektivní svědectví o tom, co dělal sám. Což se mu, myslím, povedlo. Za co srážím knize hodnocení, je ale "grafická" stránka. Nevím, jestli bylo zpracování textu přejato z originálu, nebo je výsledkem nějakého nemožného překladatele/editora nebo kdo o tomto při vydávání rozhoduje, ale tolik vykřičníků snad není ani ve článcích z Blesku. Opravdu hodně mě to při čtení rušilo až rozčilovalo. Jako by šlo o nějakou senzaci, myslím ale, že právě takto vážnému tématu by prospěla spíš decentnejší forma.

Romanka89
04.08.2017 4 z 5

Možná to bude znít trochu morbidně, ale čekala jsem něco víc, čekala jsem víc experimentů dr. Mengeleho, popsaných do detailů. Další věcí byl styl psaní, nevím jeslti je to jen můj pocit, ale přišlo mi tam převykřičníkováno, působilo to divně. Čekala jsem že to pro mě bude silnější zážitek z knihy, i když samozřejmě hrůzy tam byly...

Čtenářská výzva 2017: Kniha psaná formou deníku.

ankaras
02.08.2017 5 z 5

Nedoporučuji jako "první" zdroj informací, mám za sebou návštěvu Auschwitz, knihy jako V pekle plynových komor, Narodily se aby přežili a mohu říct, že některé informace nesedí, ale je na to na konci knihy upozorňováno.

Thevar
13.07.2017 4 z 5

Kniha plná napětí a hrůzných svědectví 2. světové války, které vedou k zamyšlení nad hranicí lidskosti. Některé kapitoly jsou tak emocionální, že jsem knihu musel občas na chvíli odložit a vrátit se k ní po několika dnech. I přes skutečnost, že kniha není psána zcela čtivou formou, alespoň pro mne, dokáže zcela autenticky vtáhnout do děje, což je chvílemi až děsivé. Doporučil bych tuto knihu všem, kteří si neváží toho, v jak zhýčkaném prostředí dnes mohou žít.

FemmeFragile
11.07.2017 4 z 5

Velmi silná kniha, jako svědectví neocenitelná, i když se autor často plete v různých faktografických informacích, což se ale dá omluvit časem, kdy knihu napsal - takřka okamžitě po skončení války, takže neměl možnost fakta ověřit. Oceňuji hlavně jeho odvahu promluvit nejen o cizích, ale i o svých zločinech, jeho přiznání k tomu, že s Mengelem byl relativně zadobře a požíval výhod, které mu Mengele poskytoval, oceňuji jeho sebereflexi v momentech, kdy se zachoval jako lékař a ne jako člověk, kdy někomu nepomohl k sebevraždě - a dnes toho lituje... Jediný důvod, proč dávám jen 4 hvězdičky z 5, je ten, že mi byl relativně nesympatický styl psaní, spousta vykřičníků, zvolacích vět, strohých popisů střídaných snahou o literární jazyk... Nejsem si jistá proč, ale relativně špatně se kniha místy kvůli této nekonformitě stylu textu četla...

MeteliceJin
25.05.2017 5 z 5

Tato kniha nepotřebuje komentář...

cori
02.05.2017 4 z 5

Unikátní svědectví maďarského lékaře, který byl v květnu 1944 s manželkou a dcerou deportován do Osvětimi, kde se stal patologem pod přímým vedením doktora Mengeleho, líčí život v bloku krematorií a osud dvanáctého sonderkommanda, které se 6. října 1944 pokusilo o ozbrojený odbor a povstání proti svým katům. Mráz mi šel po zádech, když jsem četla o dívce, která jako jediná přežila pobyt v plynové komoře.
Doktor Nyiszli měl štěstí, že jeho rodina holocaust přežila a po válce se zase shledali. On sám již nikdy povolání lékaře nevykonával.

t.adm
28.04.2017 3 z 5

Tři hvězdičky jsou kvůli stylu psaní, některým pasážím a chybám. Na druhou stranu, toto není kniha spisovatele, ale člověka, který to všechno zažil, podává nám svědectví o hrůzách, kterých se účastnil zpovzdálí, nebyl SS-manem, ale ani přímým vězněm, přestože byl Žid. Kniha je silná a je dobrým seznámením s chodem tábora mimo baráky a také s "Andělem smrti". Doporučuji, určitě stojí za přečtení.