Buzíčci

Buzíčci https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166110/bmid_buzicci-TbY-166110.png 4 250 75

Líbající se muži nebo dívky vedoucí se za ruce jsou dnes výjevy asi stejně pohoršlivé, jako když někdo nosí do sandálů ponožky. A to je dobře. Spisovatelé pak totiž nemusejí aktivisticky dokazovat, že gayové a lesby jsou „stejní lidé jako ostatní“, nebo naopak ostentativně vystavovat své nejrůznější úchylky. Důvodem k příběhu už zkrátka nemusí být fakt, že homosexuálové „jsou“. A právě to si velmi dobře uvědomuje Jan Folný ve sbírce povídek Buzíčci. Už sám název jako by naznačoval autorův postoj k jejich „hrdinům“, balancující mezi ironií a soucitem. Frustrovaný otec od rodiny setkávající se v gay baru s vietnamským mladíkem, slavný zpěvák, který nepřijede na třídní sraz, zamilovaný ligový fotbalista, starý muž chystající se do domova důchodců a řada dalších postav zde defi luje ve vzájemně provázaných příbězích. Folný přitom dokáže přesvědčivě střídat žánry a styly vyprávění, a jasně tak dokazuje, že toto téma konečně i u nás vykročilo z ghetta, aby se stalo literaturou. Seznam povídek: Buzíčci Box of Roses Supertalent Dán jen se dvěma rukama Neviditelný Dort pro Honzíka Změna času Poste restante, Bao Loc Post Office, Lam Dong, Vietnam Třídní sraz Slohové práce žáka páté třídy Jana F. Praha plná buzíčků... celý text

Povídky , Literatura česká

Vydáno: , Host

gutman
10.09.2023 4 z 5

I po deseti letech si několik povídek vybavuji. Právě za ty smutné dávám vysoké hodnocení. Od autora dosud to nejlepší, co jsem četl.

Rainbowdreamer
12.06.2023 4 z 5

Dobře napsaná kniha povídek, některé jsou lepší, některé slabší. Asi až v polovině jsem si všiml, že spolu volně souvisejí, což mě donutilo si je přečíst ještě jednou :-) Různé příběhy z pražského LGBT prostředí, autor toto prostředí asi dobře zná. Málokdy příběhy vyznívají pozitivně, někdy jsou až hluboce depresívní, často ale celkem dobře odrážejí realitu některých vztahů v části gay komunity.

Adele02
14.06.2022 4 z 5

Nečekala jsem, že mě sbírka natolik zaujme. Holt zbožňuju kompozici, kde se to všechno nějak nenápadně prolíná.

ClaireW
23.01.2022 3 z 5

Kniha povídek o LGBTQ+ komunitě. Povídky na sebe částečně navazují. Oddechové čtení.

tasculikem
14.01.2022 2 z 5

Po přečtení části první povídky jsem měla obrovskou chuť knihu odložit a už ji nikdy nevzít do rukou. Zařazení tohoto příběhu hned na úvod rozhodně nebyl autorův nejlepší nápad.
Nakonec jsem ale celkem ráda, že jsem se knihou pročetla, navzdory tomu, že množství slabých či slabších povídek převažuje ty obsahově silné. Oceňuji propojení jednotlivých příběhů postavami, ovšem jedna povídka mi v knize schází - ta, kde by byl pohled zpěváka xy a jeho přítele fotbalisty.
Suma sumárum - kdybych si knihu nepřečetla, tak by se taky nic nestalo.

NikolOt
02.01.2022 3 z 5

Celkem nenáročná oddechovka. První povídka by mohla sice případné čtenáře odradit od pokračování ve čtení, avšak další povídky již byly čtivější, líbivější. Po přečtení zanechají pocit k zamyšlení. Velmi se mi líbilo i autorovo střídání slohových stylů a propojenost postav mezi jednotlivými povídkami. Dávalo to knize svižný spád.

Fanda74
18.11.2021 5 z 5

Po přečtení první povídky jsme měl pocit, že půjde o podobný text jako je třeba Pražská buzna, ale není tomu tak. Je to soubor povídek, které jsou provázané některými postavami a je to možná takový kaleidoskop různých příběhů, osudů, ale i charakterů postav. Dobře napsané

JiříM
26.09.2021 3 z 5

Zajímavá provázanost jednotlivých povídek a dokonce i provázanost s předchozí knihou. Povídky ze života a spletitostí vztahů, ostatně tak, jak to v životě bývá. Pro mě byla nejsilnější povídka pátá - Neviditelný.

pleybe
06.02.2021 3 z 5

Nevím, zda zařazení první povídky na čestné úvodní místo knihy, byl dobrý nápad. Má v sobě potenciál spoustu čtenářů odradit, přestože další povídky jsou mnohem lepší a čitelnější. Soubor obsahuje dobré kousky, obstojné kousky a pak tuto nepovedenou úvodní povídku – za mě značně nešťastná volba.

Líbilo se mi, jak se povídkami prolínaly ty samé postavy. Ty, které jsme znali z předchozích příběhů, se najednou vynořily v menší roli či náznaku v těch pozdějších a dotvářely tak dojem celistvosti prostředí i samotných událostí. Osudy jednotlivých postav v sobě nesly hloubku, ale nejsem si jistá, zda na mě dokázaly dostatečně zapůsobit - v některých povídkách ano, ale v jiných jsem ke sdělení příliš nepřilnula.

Dávám tomuto souboru lepší tři hvězdičky. Kdyby měly všechny povídky stejně dobrou úroveň, mohlo to být i víc, ale bohužel ty "silnější" kousky byly spíše menšinovým úkazem.

janyska13
08.12.2020 3 z 5

První povídka mě skoro odradila, ale ty další už byli mnohem lepší. Ke konci i celkem náročné čtení, které příběh i propojovalo. Zajímavý vhled do tématiky LGBT, naprosto rozdílné od YA knih stejného zaměření. Reálnější.

Martin_Eli
25.10.2020 3 z 5

V zásadě mnohem lepší kniha, než jakou jsem očekával. Některé povídky jsou lepší, některé horší. Prolínájí povídek mezi sebou je skvělé, horší je nějaká celková nedotaženost celého příběhu. Čekal jsem třeba povídku od tlustého zpěváka, který tvoří pár s fotbalistou, ale kde nic, tu nic:). Tak třeba příště!:)

twigxi
30.09.2020 4 z 5

LGBT tematiku mam rada, takze kdyz se tady objevila tato e-kniha zdarma, precetla jsem ji okamzite a jednim dechem.
Je to prijemna, nenarocna oddechovka. Libilo se mi, jak se jednotlive pribehy lehce prolinaji a bavilo me rozklicovavat postavy. Doporucuji nezatracovat knihu po prvni povidce. Pribehy jsou totiz psany kazdy trochu jinak a z jinych pohledu.

jan8862
22.08.2020 5 z 5

oproti přepjatému názvu se jedná o soubor výborných povídek řešící problémy normálních lidí s jinou orientací.. doporučuji jak rodičům, kteří zjistili že jejích dítko je LGBT ale i většinové populaci ...

idkmaybejacob
11.06.2020 odpad!

Vím, že by toto mělo být satiricky pojato, bohužel jako člen této komunity se mi již při první povídce udělalo nevolno a odmítl jsem to nadále číst - možná až dočtu všechny knihy, který mám v knihovně, tak to znovu otevřu a dám tomu šanci, ale prozatím se štítím to vzít do ruky. Pokud někoho láká takové knihy, doporučuji Dělám si to sám nebo Pražská buzna. Taktéž satira, při které se nebudete stydět za to, co jste.

Y.F.N.
02.01.2020 3 z 5

Má první skušenost s LGBT literaturou, snad ji tak mohu zařadit. Knihu jsem dostal od kamarádky, neb jsem jí prý přišel homofóbní. No dejme tomu, že sem tam nějaký nejapný vtip o homosexuálech utrousím, ale to také o židech, katolících, Řecích, ženách atd. Dělá to ze mě snad homofoba, sexistu, šovinistu?! Patrně ano.
Ale zpět k Buzíčkům. Autor nasazuje vysokou laťku již v první povídce, která je vtipná, uvěřitelná i smyslná. Škoda moralizujícího konce, jinak bych ji mohl hodnotit velmi kladně. Rovněž druhá povídka drží vysoký standard, třebas anebo právě proto, že je psána v úplně jiném duchu.
Žel následně jsou tu velmi slabé příběhy, kterými nebylo řečeno vůbec nic a jejich charaktery byly vykresleny banálně a prvoplánově (dopis do Vietnamu, Třídní sraz, Slohová práce).
Propletení charakterů jednotlivých povídek je sice pěkný nápad, ale jaksi nedokončen. Škoda.
Sakum prásk jsem rád, že jsem se k této literatuře dostal. Určitě mi dala mnoho náhledů do života této minority.
Celkově vzato - slabší 3.

Tereza299
28.08.2019 5 z 5

Hned na začátku, kdy mi první stránky přinesly osobité postavy, myšlenky a nahlédnutí do jejich životů, jsem věděla, že v rukou držím něco co mě bude neskutečně bavit. No ještě aby ne, povídky z pražského prostředí a s hlavními hrdiny jimiž jsou právě buzíčci, je pro mě jedno z ideálních kombinací jak se zabavit (ačkoliv chápu, že vzhledem k tématu to nebude čtení úplně pro každého). Nebylo to jen o profláknutých barech, seznamkách a nezávazném sexu (které měly někteří hrdinové obzvlášť rádi), byla tam hloubka, byl tam život, zamilovanost i zklamání, proto mě to tak bavilo. A to, že byly příběhy ještě navzájem propojené, udělalo z knihy ještě mocnější zážitek.

milan.krimsky
08.06.2019 5 z 5

Soubor gay povídek; tady si každý 4%ní jedinec určitě najde sám sebe

gleti
19.03.2019 4 z 5

Těžko napíšu lepší komentář než anna0480, která přesně vystihla kvality povídek.

Vychutnávala jsem si různorodé charaktery hrdinů povídek, jejich vzájemnou provázanost, která z jedenácti povídek dělá celistvý román.

anna0480
22.11.2018 5 z 5

Tak tohle mě fakt bavilo. 11 povídek, které vás dokážou do děje vtáhnout tak, že nevnímáte nic kolem. Několik pohledů na svět homosexuálů - mladým sebestředným gayem Michalem, který si myslí, že mu patří svět a starým homosexuálem, loučícím se s Prahou před odchodem do domova důchodců, konče.
Jak je první povídka o již už zmíněném Michalovi neurvalá a snad i (víc než míň) vulgární, tím jsou další povídky klidnější, hlubší a hlavně - po několikáté povídce čtenáři dojde, že jsou spolu povídky vzájemně provázané a to dostává příběh zas do vyššího "levelu". A sama za sebe musím říct, že díky tomuto zjištění mě pak zbývající povídky bavily snad ještě o něco víc.

roman9276
19.11.2018 4 z 5

Praha plná buzíčků, název poslední povídky, kterej v podstatě vystihuje celou knihu. Bavilo mě to, protože se tady najdete, vlastně každej z gay komunity se tady najde. Od první povídky, kde aktér osouloží celou Prahu během chvíle, přes ublíženýho třicátníka, lesby a la happy family, naivní puberťáky až po osamělýho důchodce. Četlo se to samo, samej vulgarismus a čuňačiny, a to mám rád???? A ačkoli to může bejt šokující (možná pro někoho), tak je to pravdivý. Všem buzerantům, homokládám a teplometům vřele doporučuju.