Buzíčci

Buzíčci https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166110/bmid_buzicci-TbY-166110.png 4 250 75

Líbající se muži nebo dívky vedoucí se za ruce jsou dnes výjevy asi stejně pohoršlivé, jako když někdo nosí do sandálů ponožky. A to je dobře. Spisovatelé pak totiž nemusejí aktivisticky dokazovat, že gayové a lesby jsou „stejní lidé jako ostatní“, nebo naopak ostentativně vystavovat své nejrůznější úchylky. Důvodem k příběhu už zkrátka nemusí být fakt, že homosexuálové „jsou“. A právě to si velmi dobře uvědomuje Jan Folný ve sbírce povídek Buzíčci. Už sám název jako by naznačoval autorův postoj k jejich „hrdinům“, balancující mezi ironií a soucitem. Frustrovaný otec od rodiny setkávající se v gay baru s vietnamským mladíkem, slavný zpěvák, který nepřijede na třídní sraz, zamilovaný ligový fotbalista, starý muž chystající se do domova důchodců a řada dalších postav zde defi luje ve vzájemně provázaných příbězích. Folný přitom dokáže přesvědčivě střídat žánry a styly vyprávění, a jasně tak dokazuje, že toto téma konečně i u nás vykročilo z ghetta, aby se stalo literaturou. Seznam povídek: Buzíčci Box of Roses Supertalent Dán jen se dvěma rukama Neviditelný Dort pro Honzíka Změna času Poste restante, Bao Loc Post Office, Lam Dong, Vietnam Třídní sraz Slohové práce žáka páté třídy Jana F. Praha plná buzíčků... celý text

nvlik
03.09.2018 5 z 5

Jsem velmi rád, že jsem si mohl přečíst tak rozmanitou knihu, která je psána tolika různými styly. Jedná se o soubor zdánlivě nepropletených povídek, jež ve mne velmi často vzbuzovaly pocity smutku, ale i radosti. Dost emocionální záležitost, nad kterou se hluboce přemýšlelo.

Clea3112
01.09.2018 3 z 5

Zajímavý krátký vhled do (převážně) gay-komunity. Co možná trochu převapí, je bezprostřední promiskuita a lehkost, s níž (někteří) hrdinové žijí. I to je obraz doby a společnosti. Povídky jsou čtivé, decentní provázání příběhů posiluje knihu jako celek. Doporučuji každému, kdo má rád příběhy ze současnosti a nenechá se odradit peprností jazyka :)

ochwey
25.07.2018 5 z 5

Buzíčci byli povídková knížka, co mě bavila od začátku do konce. Miluju, když jsou povídky navzájem propojené. A jazyk byl taky úžasný - v každé povídce jiný, přesně ušitý na míru tomu, kdo ji vypravoval. Skvělý lgbt kousek.

DominaCZ
14.06.2018 odpad!

Homosexualita je dnes něco jako veganství: otravně cpané všemi vyznavači všude a všem a běda jak jejich názory a postoje nesdílíte.
V podstatě nechápu povídky na toto téma, hlavně ale nechápu ty jakože cool výrazy a větičky jako trapoŇ, ofiko, "já knížky nečtu, copak jsem lesba? ", visoň, "stiknete čudlík na zádech co vypadá jako obrovskej jebák" apod.
Patrně snaha o dnešní moderní free konverzaci, no v mých očích spíš trapná zbytečnost.
Ale jako jo, pro mladý asi z dnešního pohledu dobrý.

Jana_Hlus
20.05.2018 4 z 5

Zatímco název knihy „Buzíčci“ je podle mého názoru fajn, rozhodně přiláká čtenářovu zvědavost, zařazení stejnojmenné povídky hned jako první způsobilo, že jsem knihu málem odložila nedočtenou. Nesympatický hlavní hrdina, i to, jakým způsobem je povídka vyprávěna, mě nebavilo. Ale jsem ráda, že jsem nechuť překonala a prokousala se dál. Průběžně mi při čtení docházelo, proč je ta povídka napsaná tímto způsobem, texty byly hodně působivé, trošku depresivní, ale to se asi u takové knihy dalo očekávat. Naprosto mě ale dostala povídka „Neviditelný“, tu budu mít v hlavě ještě dlouho. A uvědomila jsem si, že by člověk opravdu neměl odkládat na "někdy" to, po čem skutečně touží. To "někdy" totiž nemusí nikdy přijít...

Za pozitivní považuji parádní Folného vyjadřovací schopnosti, práci s češtinou a také to, jak se mu jednotlivé postavy prolínaly texty povídek a dávaly čtenáři možnost dívat se na ně z různých úhlů. Folného jsem zařadila do svých oblíbených autorů, jeví se mi jako jeden z největších talentů současnosti. (4/5)

joey19
23.04.2018 3 z 5

Oblíbené povídky
Supertalent
Neviditelný
Dán se dvěma rukama
Dort pro Honzíka

líbilo se mi, že se postavy objevují ve více povídkách.

Tesinka_Laufey
14.04.2018 5 z 5

Asi jsem jediná, komu se líbila i první povídka. Dokonce jsem měla hlavního hrdinu v celku ráda. Zbytek povídek byl už o dost mírnějších...Asi nejvíc se mi líbila ta se slohovkama. Šla z ní cítit ta dětská nezkaženost, ten milující pohled na obě maminky...Líbila jsem ta propojenost, která nutila všímat si malých detailů, které příběhy spojovaly.

greatbear
04.03.2018 4 z 5

Při první povídce jsem chtěl knihu odložit. U dalších povídek jsem se zasmál, byl smutný, nad jednou jsem seděl a uvažoval, že "neviditelných" seniorů není jen mezi gayi a lesbami, ale všeobecně jsou neviditelní....
Povídky jsou vzájemně propojené, člověk se neztrácí. O hvězdičku méně právě za tu první povídku, ta byla děs.

Měňavka
11.02.2018 5 z 5

Je jasné, že si autor nevybral zrovna snadné téma. Bylo totiž předem jasné, že se čtenáři rozdělí na dva tábory - ti, kteří budou na knihu plivat, protože mají problém s homosexuály a potom ti, co plivat nebudou, protože třeba zhodnotí knihu jako literární dílo nebo patří sami ke komunitě výše uvedené. Já rozhodně plivat nebudu!Naopak! Povídky jsou náramně povedené. Nevím, jestli je autor sám gay nebo má mezi nimi nějaké přátelé, ale já mám, a vím, že se v příbězích velice dotkl pravdivých osudů těchto lidí. Světu se nelíbí, že se mluví o sexu, a obvzlášť o sexu mezi lidmi stejného pohlaví, ale vidí taky někdo realitu toho, že se všichni snažíme jen najít někoho, kdo nás bude milovat? (viz. povídka Neviditelný a Slohová práce). Nechci se kluků zastávat, ale pravdou je, přiznejme si, že chlapi prostě mají sex rádi ať už jsou gayové nebo ne. Problém je ten, že heteráči to nedávají tak najevo a netroubí o tom do světa. Homosexuálové si trochu hází klacky pod nohy tím, že se za to prostě nestydí.....

Libkuci
29.12.2017

Narodila jsem se do doby, kdy jsem byla normální. Vzhledem k tomu, jak se dnes duhoví agresivně po celém světě prezentují, jsem možná nepostřehla, že třeba již hetero není normální. Ač ateistka, tady se přidržím ráda Bible. Bůh stvořil Adama a Evu a ne Adama a Pištu. Omlouvám se autorovi, že nehodnotím jeho literární skvost, bohužel o tomhle by se psát vůbec nemělo.

Sunday
27.09.2017 5 z 5

Jednotlivé povídky, kterými se "prolínají" stejné postavy. Každá povídka má ale svou specifickou atmosféru, podle svého protagonisty - jednou mladý kluk, jednou stařec na konci pozemské pouti, dospělý "vyhořelý" muž nebo 12ti letý chlapec, co má dvě maminky. Ještě mi to stále "běží hlavou". Určitě bude "druhé čtení".

tezzpoletsar
04.08.2017 4 z 5

Tak u téhle knížky jsem se opravdu bavila! Víc takových!:)

LaCoccinelle
11.07.2017 4 z 5

Na začátku mě knížka vůbec nebavila, ale chce to vytrvat. Povídky se dobře čtou. Doporučuji.

Chika
19.05.2017 4 z 5

Zajímavá, otevřená kniha s náhledem do světa, který je pro mě docela cizí. Nevěděla jsem, co od knihy očekávat. Přečetla jsem si ji na doporučení jedné blogerky. Některé povídky zaujmou více, některé jen tak přečtete a lehce vypustíte. Ale kniha jako celek je velice zajímavá. Každá povídka ukazuje jiný pohled na téma homosexualita. Na jednu stranu povrchnost, na druhou stranu láska. Líbí se mi, jak se příběhy proplítají. Ale jen tak nenápadně. U každé povídky jsem se snažila odhalit, kdo je kdo a kdo s kým a čím má co společného.
Asi ještě nějakou dobu budu mít tuto knihu v hlavě.

Kaaramelka
12.03.2017 4 z 5

Líbilo se mi, že povídky byly nenápadně propojené, ale přesto jsem jsem byla trochu zklamaná. Něco mi tam chybělo.

Markéta137
18.01.2017 4 z 5

Knížka se mi líbila. Je to taková rychlá oddychovka, ale dobře napsaná a pro hetero-ženu sonda do "jiného" světa. Líbilo se mi střídání stylů jednotlivých povídek a zároveň propojení postav.

ondras666
20.11.2016 4 z 5

Na doporučení jsem si knihu přečetl. No a nevím jako. Povídky vypadají, že jsou samotné, ale proplétání jednotlivých postav se mi nakonec moc líbilo. Jediné, co se mi nelíbilo je ta neskutečná promiskuita, která z toho přímo stříká. Nemyslím, že autor ukázal gay scénu zrovna v nejlepším světle a vzorku lidí. Zase povídka Neviditelný byla jedna z nejlepších. Oproti Od sebe k sobě se tu autor snaží alespoň zachytit tu osamělost a vlastně i možná prázdnotu postav celé knihy.
Ať to bylo myšleno jakkoliv, kniha je dobrá, ale znovu se k ní nejspíš vracet nebudu.

lushi
15.10.2016 3 z 5

Některé postavy z povídek jsem absolutně nenáviděla, štvala mě jejich promiskuita. Ve sbírce mi totiž chyběl šťastný mužský pár. Pár, ve kterém se oba milují a nepodvádějí se. Zápletka by i v takovém příběhu šla vymyslet (autor mohl třeba jednu povídku věnovat fotbalistovi a zpěvákovi). Zkrátka ve sbírce mi chyběli ti gayové, které znám já. Nakonec to bylo jenom samé podvádění, náhodný sex, pochybování o milování toho druhého. Těchto motivů tam bylo příliš. Naštěstí to do určité míry vyvážily jiné, milejší povídky.

zdenek5887
04.03.2016 4 z 5

Poněkud zajímavá sonda do společnosti... Zdánlivě různé a nesourodé příběhy se postupně neotřelým způsobem propojují v jeden celek. Po příšerném úvodu jsem si říkal, co to čtu za brak, fakt jo. Ale naopak příběh s názvem Neviditelný mi zase vyrazil dech. A všechny ty kousky dohromady nakonec daly zvláštní smysl.

Lenny33
08.02.2016 3 z 5

Neviditelný byla skvělé povídka. Bohužel zbytek povídek už mě tak nezaujal, o většině za pár dní ani nebudu vědět o čem byly. Hodnotím 3*. Ale knihu doporučuji přečíst! Už jen kvůli Neviditelnému.