Bull-Dog Drummond

Bull-Dog Drummond https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40906/bull-dog-drummond-40906.jpg 4 9 3

Bull-dog Drummond série

Dobrodružství demomobilisovaného důstojníka, který se v míru nudil.

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Gustav Voleský

Bulldog Drummond. The Adventures of a Demobilized officer Who Found Peace Dull , 1920

tomasblazek
27.05.2022 4 z 5

Britský armádní důstojník a spisovatel Herman Cyril McNeile (1888 – 1937), psal své dobrodružné romány pod přezdívkou Sapper, stejně tak i svůj první a zřejmě nejúspěšnější román Bull-Dog Drummond (anglicky 1920), v němž přivedl na svět postavu vysloužilého důstojníka Hugha Drummonda, veterána první světové války. Drummond je postavou fyzicky velmi zdatného britského patriota, neúnavného svůdce žen a pronásledovatele zločinců se svébytným typem inteligence, vcelku asi ideálním typem pro poválečné unavené a vyhladovělé čtenářstvo. Aby se Drummond zbavil nudy v poválečném Londýně, zadává si inzeráty, hledající dobrodružství. Ozve se mu žena, jejíhož otce mají v moci podezřelí zloduši Henry Lakington a Carl Peterson, z nichž se posléze vyvinou zločinci mezinárodního formátu, usilující o nadvládu nad světem. Drummonda případ zaujme a ujme se pátrání. Nemůžeme si nepovšimnout občasného vypravěčova antisemitismu a rasismu, zřejmě součást dobového koloritu, který nicméně svobodomyslného čtenáře nepotěší. Kromě toho Sapper nezapře antikomunismus a jen slabě skrývanou zášť k Němcům a k dalším národům. To jsou však víceméně jen kosmetické přísady, které nemají žádný zvláštní (natož pozitivní) vliv na jinak dobře vybudovaný napínavý příběh. Sapper Drummondovi věnoval celkem deset románů, které byly dramatizovány i filmovány, později v sérii pokračoval další autor Gerard Fairlie. Zlosyn Carl Peterson se stále znovu do románů vrací, zda byl někdy opravdu dopaden, není mi zatím známo. Je pozoruhodné, že na anglické wikipedii jsou jak o McNeillovi, tak o jím stvořeném Drummondovi velmi obsáhlá hesla, kde si lze dovodit, jak velké popularity se autor a jeho hrdinové v Anglii po roce 1920 těšili. Onoho času byl McNeill - podle této wikipedie - dokonce jedním z nejúspěšnějších a nejlépe placených spisovatelů Velké Británie meziválečné doby. Román Bull-Dog Drummond lze doporučit ke čtení. A kromě toho má krásné ražené desky. Drummond vznikl pod vlivem Sherlocka Holmese a sám se stal vzorem pro postavu Bigglese a - podle samotného Iana Fleminga - také pro Jamese Bonda.

encyklopedie
23.09.2020 5 z 5

..celý život znám, ale nikdy jsem nic neměl v rukách...tak ted si užívám .... dvě knihy už mám, další tři jsou na cestě /a budou i ty další/
Buldoka přečtu i kdyby na jiné knihy nezbylo.... to je Sapper, král 20-tých let .....spolu s Wallacem bude Sapper určitě patřit k mým oblíbencům
A zase 100%

Disease
02.01.2019 5 z 5

Pravzor Flemingova Jamese Bonda. Nutno přiznat že daleko vtipnější, navzdory starému vydání se to dá číst pořád.

Kniha Bull-Dog Drummond je v