Bukurešť: Prach a krev

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tématem knihy Bukurešť. Prach a krev není pouze jedno město, ale také rumunská společnost jako celek - se všemi jejími pohnutými osudy, historickými zvraty a traumaty, které pramení z meziválečného období i z nedávné minulosti. Autorka v řadě citlivě až lyricky načrtnutých příběhů kombinovaných s čistými fakty a statistikami dokáže jít až na dřeň, míří přímo do bolavého místa. Ceauşescův režim poznamenal životy Rumunů hlouběji, než by se z pouhého výčtu nedostatků v mnoha různých oblastech mohlo zdát. Velká část knihy je věnována také vzdálenější rumunské minulosti - zde hrají důležitou roli i motivy tradované v lidových baladách - protože bez ní by jen stěží bylo možné pochopit současnost se všemi jejími paradoxy. V závěrečné bilanci dochází Margo Rejmer k závěru, že na Bukurešti není snadné najít něco krásného. Je jako tamní nedělní zákusky: sice sladká, ale má hořkou polevu. Jakmile ovšem jednou ochutnáte, musíte se stále znovu vracet. Kniha byla v Polsku nominována mimo jiné i na cenu Niké....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271156/big_bukurest-prach-a-krev-LuZ-271156.jpg 4.544
Žánr:
Literatura světová, Literatura faktu, Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Dokořán, Jaroslava Jiskrová - Máj
Originální název:

Bukareszt. Kurz i krew, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Bukurešť: Prach a krev

lidunka1
06. února

Kniha mě oslovila i šokovala.

Hynek666
09.02.2019

Úžasná kniha!!!
Musel jsem jí přečíst najednou.
Doporučuji


Dandy1
03.01.2019

Očekávala jsem víc. Některé kapitoly mě velmi nudily. Některé naopak. Rumunsko má krásnou přírodu, ale nikdy jsem tam nebyla. A kniha mě nenavnadila tuto zemi poznat osobně.
My se tady máme dobře. Ale jak je vidět, stačí jeden ambiciózní psychopat a může jít vše na dlouhou dobu do kopru.

Nujeglo
22.04.2018

Velmi zajímavá

LordSnape
12.03.2018

Kniha nejen o hlavním městě Rumunska, ale i pohnuté historii jejích obyvatel a současném vnímání světa očima Rumunů. Vlastně ani nevím, kde začít, abych se tady zbytečně nerozplýval. Určitě to není čtení pro každého. Musíte mít aspoň trochu zájem o tuhle zemi. Já byl v Rumunsku zatím třikrát a pořád mě nepřestává uchvacovat svou nespoutaností, divokostí a přístupem k životu. Do Bukurešti bych se rád určitě někdy podíval, abych stejně jako Margo mohl nasát tu její úžasnou atmosféru.

bejan
18.02.2018

Všechno co jste kdy chtěli vědět o Rumunsku a báli jste se zeptat...
Přečtěte si tuto knihu a nemusíte do Rumunska vůbec jezdit. Anebo naopak tam vyrazíte, abyste ten zvláštní a osudem těžce zkoušený národ poznali. Další skvělý svazek z šedé edice z nakladatelství Dokořán, které vydává to nejlepší z polské školy "literární reportáže". Žánru, který dokonale dokáže skloubit reportáž a beletrii. A který tak zoufale v českých vodách chybí...

Anulean
25.07.2017

Naprosto boží!
Člověk by si řekl, že na Rumunsku nic není - Margo vám ale dokáže, že to rozhodně není pravda. Nabídne vám komplexní pohled na rumunský národ i s historickými souvislostmi, které na jeho vývoj měly vliv. To vše nádherně barevným jazykem, díky němuž se občas i navzdory těžkému tématu zasmějete.
Dala bych víc, kdybych mohla, je to rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla a odteď jsem autorčin největší fanda.

petra106
15.07.2017

Některé z příběhů byly napsány výborně, nicméně pak už mi ten styl přišel takový... jednotvárný? Tak jako tak je to relativně čtivě přiblížená historie a současnost Bukurešti, doporučuji minimálně k nahlédnutí.

1