Bůh ví

Bůh ví https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2086/bmid_buh-vi-sE1-2086.jpg 4 248 39

Hellerův román Bůh ví, pohybující se na půdě groteskní nadsázky, je příběhem Davida, muže, který zabil Goliáše, ale taky Davida, jakého jsme až dosud neznali. Je to román, jehož plynulé proplétání biblického a současného jazyka je opravdovým požitkem. Vyniká emocionální silou, bohatou obrazností a nevázanou komičností.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , BB art

God Knows , 1984

kropitko
kropitko
12.07.2018 5 z 5

Skvěle napsané a snad ještě lépe přeložené, neuvěřitelně zábavné a svěží. Kniha to rozhodně není pro každého, ale stojí za to. Vůbec nechápu, že se takováto kniha v Levných knihách prodává za 70 korun...

Kuža007
Kuža007
28.03.2018 4 z 5

Vtipný a lidský král David. Původně jsem měl strach tuto knihu číst, protože jsem ateista, ale krále Davida mám rád, protože je to zároveň i historická postava. Na tuto knihu a její humor dlouho nezapomenu, a to jsem ji četl již docela dávno. Král David nejlepší král Izraele, ať ten biblický nebo tento Hellerův.

DivnýJanko
DivnýJanko
27.02.2018 4 z 5

Trošku iný pohľad na Šalamúna, Dávida a vôbec.. akoby som naznačil? zo zákulisia jedákov macesu?

Zandy1
Zandy1
01.11.2017 5 z 5

Jedním slovem: Úžasné!

JohnnyBiker
JohnnyBiker
20.08.2017 5 z 5

Tahle kniha není pravdou o Bohu, ale o člověku! Heller obnažil Davida a ukázal především kým jsou muži a jak přemýšlejí, v dobrém i ve zlém. A to svým geniálním způsobem, podobně jako v Hlavě XX.

Beebee
Beebee
15.07.2017 5 z 5

Spolu s Hlavou XX dle mého jedny z nejlepších beletristických knih vůbec. Příběh Davida je velmi lidský a trefný, co kapitola, to strhující dialogy, ironie, humor, i bezradnost, věčná lidská hloupost, nelítostnost, touha a žár, i konce a začátky, nahuštěno do příběhu člověka a jeho boha, který je taky hodně polidštěn. "Mléko dám, strdí dám. Smysl dávat nebudu. K čemu smysl, Mojžíši?"
Rozhodně povinná literatura. Čtu jí opakovaně zas a znova. Obzvláště v horších chvílích dává humor a potěšení. Některé věty z ní se staly okřídlenými a s přáteli je používáme v určitých situacích...

Atanone
Atanone
21.04.2017 5 z 5

Kdo Bibli četl ví,že David není rozhodně černobílá postava i když jeden z největších králů Izraele. Úžasný básník,že..ale ty jeho ženské..no a děti taky nějak nedopadly..
Heller ho dokázal udělat úžasně živoucího. Vůbec nemám pocit,že by se touto knihou strefoval do Bible. Ono člověk kolikrát Bohu řekne všelijaké věci,to si přiznejme.
Pro mě jedna z antidepresivních knih. A taky jedna z nejvíc "evangelizačních" protože když ji někomu doporučuju,musím dodat,že pokud si nepřečte Bibli,bude z ní mít tak 60% a možná se ani moc nezasměje.

dadako
dadako
26.09.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Příběh staříka nad hrobem, který se snaží rekapitulovat, ale není si schopný přiznat vlastní vinu. Jen se obávám, že kdo nečetl bibli, ne všechny vtipy pochopí.

BLeeCraleek
BLeeCraleek
22.05.2016 3 z 5

Kniha se mi celkem líbila, hlavně začátek, který se mi zdál nejvíc vtipný. Vlastně na začátku bylo řečeno ve zkratce všechno, co jsme se dozvěděli, jen v dalších kapitolách se k tomu autor neustále vracel ale už ne ani zdaleka tak vtipně a ironicky jako na začátku. Jako při zmínce o králi Davidovi se směju stále :-)

Michla76
Michla76
07.12.2015 5 z 5

Kniha je relativně těžká (v obojím smyslu) a proto po ní nesáhne kde kdo. CHYBA! Je to nádherně, skvěle napsané, citlivé, citlivě ironizujicí čtení.

woodward
woodward
15.08.2015 5 z 5

U nás nemáme královny, kde myslíš, že jsi, v Anglii?

Je to úžasný čtení a docela určitě to není jenom o králi Davidovi a už vůbec nejde o nějaké "strefování se do Bible", jak jsem tu někde zahlíd. Je to prostě starej chlap na konci života, v podstatě nemohoucí, trávící dny na kanapi a přemílající v hlavě všechno, co život přinesl a odnesl - a taky to, proč s ním už Bůh nemluví. Typická Hellerovština. Pět hvězd.

tondavon
tondavon
21.02.2015 2 z 5

Číst, jak by David rád šukal s Batšebou, že má penis veliký jako osel, že stříká jako kůň, je "vtipné"(?) možná jednou a ne každých cca 20 stran! Jednoduše mi to přišlo ukrutně nevtipné, až na pár ojedinělých částí. Celkově je strefování se do Bible poměrně laciný humor. Kdyby možná kniha měla polovinu stran, tak by se to číst dalo, ale pro mě to byla hrůza.

Janek
Janek
13.04.2014 4 z 5

Nadhled a nadsázka. I bibličtí hrdinové mají své chyby. Stojí za přečtení, stejně jako Davidův příběh v podání svatopisců.

lenka777
lenka777
25.07.2013 4 z 5

Zajímavé a vtipné, zvláštní podání biblického příběhu. Jjen mi trochu chyběl nějaký kladný hrdina, se kterým bych se mohla ztotožnit. Král David nebyl zrovna adept na svatého.

Ronin Roujin
Ronin Roujin
18.06.2013 4 z 5

Velice vtipně podaný "životopis" krále Davida.

dusty
dusty
15.07.2012 5 z 5

Tohle je jedna z nejzáživněji napsaných "historických", ale hlavně je to srnada na pátou.

pauele
pauele
14.03.2012 4 z 5

Vtipne poňatá alternatívna história židovského národa a biblických príbehov v období okolo kráľa Davida a jeho synov.

kniholka
kniholka
08.12.2011 4 z 5

Bavila jsem se a věřím, že autor se při čtení taky bavil. Neberete-li Bibli smrtelně vážně, tuhle knížku si vychutnáte.

bezprezdivky
bezprezdivky
23.10.2011 5 z 5

Bible převyprávěná pohledem jednoho z aktérů, krále Davida, a převyprávěna velmi lidsky. Knížka je neuvěřitelně vtipná, výhodou je znalost biblických příběhů, nejlépe rovnou bible jako takové.