Bůh v troskách

Bůh v troskách https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287866/bmid_buh-v-troskach-XCf-287866.jpg 4 89 17

Ve svém skvělém románu Život za životem, jedné z nejprodávanějších knih pro dospělé v roce 2014, zkoumala Kate Atkinsonová možnosti nekonečných příležitostí – Ursula Toddová prožívala znovu a znovu převratné události dvacátého století. V Bohu v troskách obrací Atkinsonová pozornost k Ursulinu milovanému mladšímu bratrovi Teddymu – adeptu básnictví, pilotovi bombardéru RAF, manželu a otci – a sleduje ho na jeho cestě mezi nebezpečími a pokroky 20. století. Navzdory tomu, co zažil v bitvách druhé světové války, bude pro Teddyho nejtěžší prožít budoucnost, v niž ani nedoufal. Autorka získala za román Bůh v troskách cenu Costa Book Awards, stejně jako za předchozí knihu Život za životem.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: ekniha , Argo

A God in Ruins , 2015

lukas5373
dnes 2 z 5

Kniha mne vůbec nezaujala. Děj byl příliš zdlouhavý, nemastný a neslaný. A také bych vytkl určitou chaotičnost. Většinou jsem se v ději ztrácel a nevěděl, jestli daný odstavec je ze stejného času, jako ten předchozí. No a samozřejmě mi nebyli příjemné postavy, zvlášť teda Sylvie ne.

Ale co oceňuji je ten závěr. Ten byl opravdu překvapivý.

Janaves
01.05.2021 3 z 5

Náročné čtení, zdlouhavý děj. Předchozí Život za životem se mi líbil víc.

tamara1351
21.07.2020 5 z 5

Nádherný román,složité vztahy i postavy,překvapivý závěr.Zkrátka výborný a poctivě psaný román v tom nejlepším smyslu slova.

Šárka_D
16.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Mám ráda kladné hrdiny, a tím Teddy Todd je. V knize sledujeme celý jeho život od idylického dětství v Liščím zátiší přes životní poslání pilota bombardéru RAF, které ho natolik naplňovalo, že po konci války nemohl najít další směr, přes jeho roli manžela, otce a nakonec dědečka, díky kterému vnoučata Sunny a Bertie konečně poznají jaké to je, být milovaným dítětem. Racionální studená Nancy, jeho dětská láska, si čistě dle mého názoru Teda vůbec nezasloužila, jejich manželství bylo "přirozenou" volbou, a možná právě to bylo špatně. A nebo se nic z toho nestalo a Teddy skončil pohřbený na dně Severního moře, v troskách svého halifaxu F-Fox?

MatoLenka
28.05.2020 1 z 5

Velké zklamání. Dvě knížky od Kate Atkinson (V zákulisí muzea, Neuzavřené případy) mě dostaly tak, že jsem si je koupila a budu se k nim opakovaně vracet. Tahle je od první stránky úplně jiná liga - bohužel v tom špatném smyslu slova. Těžkopádná, kostrbatá, nečtivá... Je to opravdu stejná autorka???? Že by to bylo překladem? Danu Vlčkovou vystřídala Veronika Volhejnová a její styl mi evidentně vůbec nesedí.

Katka2382
01.05.2020 2 z 5

Pro mě malinko zklamání,čekala jsem že to bude víc podobné prvnimu dilu "Život za životem".Viola mi lezla příšerně na nervy, tento druh matek fakt nemusím.Toda mi bylo upřímně líto a ten konec no nevim co si o tom myslet.

petrarka72
08.04.2020 4 z 5

Pro mne první kniha autorky, jejíž znalost je podle některých nezbytná... Rodinná sága a cesta do hlubin duší bytostného letce Teda, věcné Nancy, do sebe zahleděné Violy, Sunnyho a Bertie a dalších. A co by bylo, kdyby nic z toho nebylo? - Závratné nadšení se nekoná, i když zpráva o válce (nejen) podle členů Královského letectva (a všech ostatních, jen o málo méně "spotřebního zboží") je působivá - a Život za životem si pravděpodobně časem dám.

makemake
23.11.2019 5 z 5

Chvíli mi to trvalo, to tedy jo. Knížce dám většinou tři dny až týden, ale tady jsem se prokousával od léta. Udělal jsem tu chybu, že jsem očekával to, co mě tolik zasáhlo u předchozí autorčiny knížky Život za životem. To vyprávění jsem miloval od úplného začátku, kdežto tady jsem měl problém přijmout fakt, že někdo jako Tod může mít tak nesympatickou dceru. Pasáže o ní jsem četl opravdu po stránce, protože mě mladá Viola strašně vytáčela a přiznám, že jsem knížku i přes svoje vysoký hodnocení na dva měsíce úplně opustil s tím, že na ní musí asi dozrát čas. Dozrál. Naštěstí, protože zpětně by mi bylo strašně líto nedočíst tenhle dokonalý opus stárnoucího a umírajícího Toda a znovu s ním prožít Světovou válku z pohledu pilota Královského letectva, který měl prostě jen trochu víc štěstí, než ostatní. Bylo mi přijemné vrátit se i zpátky do míst tak známých, jako Liščí zátiší a Domu u Kavek a potkat znovu lidi, co jsem miloval z každého předchozího Ursulina života. Za mě krásná knížka o zmaru lidskýho konání a o tom, že ač jsi pro svět důležitý a děláš všechno pro to, abys zajistil budoucnost dalším, stejně skončíš jako ti, kteří neudělali pro svět nic - sám, starý, nemohoucí ve vlastních výkalech....

000nugatovej
01.04.2018 4 z 5

Nutnost být jedním z miliónů aktérů velkých dějinných údalostí (Teddyho účast v bombardovacích akcích Královského letectva patří k nejsilnějším okamžikům románu - odvaha, hrdinství, smrt, pochybnosti, nevíra, že ho čeká nějaký život i po válce), ale i poválečný život, který měl být klidný a prostý, přináší složité situace, které je nutno řešit (je přitom Teddy laskavý, jak si usmyslil?). Takový je lidský úděl.

Podobně (ač ne tak intenzívně) jako v předcházejícím románu Život za životem si tu autorka pohrává s možnými variantami života svých hrdinů. Aktuální vyprávění se tu propojují s trsy "vzpomínek na budoucnost". A nakonec je ta možná budoucnost zpochybněna závěrem. Jako by autorka chtěla zdůraznit, že jde o uměleckou fikci. Čtivou fikci, která vypovídá o zákrutách života a jeho složitostech ve XX. století.

salamandrina
17.03.2018 5 z 5

Kniha, která chytne a nepustí. Příjemné překvapení - Život po životě mě moc nebavil a do této knihy se mi moc nechtělo. Jsem ráda, že jsem jí dala šanci. Vzor, jak bych chtěla umět psát.

kalache
21.02.2017 4 z 5

..."Všichni jsme v hloubi duše primitivové,proto jsme si museli vymyslet Boha,aby mluvil hlasem našeho svědomí,jinak bychom se zabíjeli napravo nalevo"...moc to nepomáhá,což.Ale kniha se čte,jako když plyne klidná voda...

MichelleS
31.12.2016 3 z 5

Začátek jsem měla hodně roztříštěný, díky předvánočnímu chaosu a svátečním návštěvám. Když jsem měla konečně klid do knihy se ponořit, začetla jsem se a příběh Teddyho se mi líbil víc než ten Uršulin z Života za životem. Zase tu bylo to, co se mi líbilo, mistrovská práce s detaily, užívala jsem si především scény z válečného období, vzpomínky na Liščí zátiší, vztah Teddyho a Nancy. Bohužel v poslední čtvrtině mě čekalo veliké zklamání díky částem z roku 2012 a celkovému závěru.

bookcase
20.08.2016 5 z 5

Hodně náročné díky přeskakování v časových rovinách. Celkově čtivé, mám ráda tyhle "britské" rodinné příběhy.

martanci2
07.08.2016 4 z 5

Vůbec nevím, co k této knize napsat. Snad jen, že je zdlouhavá a špatně se mi četla. Příběh je určitě krásný, ale nebavilo mě to. Dávám 4 hvězdy za příběh.

Raysee_97
20.07.2016 4 z 5

Prvních pár stránek jsem byla rozhozena z přeskakování času během samotných odstavců (nahlédutí, co se s postavou skutečně stalo na základě myšlenky někoho jiného) - na můj vkus až příliš často. Pak se to ale urovnalo, já si na na to dějové skákání zvykla (i autorka to začalo používat střídměji) a zjistila jsem, že každá událost z těch mnoha má vliv na ty další - proto se mi postupně tak zalíbilo řazení kapitol. Navíc komplikované rodinné vztahy, popis války, osudy lidí okolo Teddyho a Nancy.., Dílo bylo promyšlené, každá postava rozebraná z několika pohledů jak jí samotné, tak ostatních členů rodiny a Teddy, i když se mu během příběhu dostalo vypravování nejvíce, si stále udržel něco, do čeho ani čtenáři něbylo nahlédnuto. A proto byla takhle kniha tak krásná.

ambasador
09.04.2016 5 z 5

Me prvni setkani s autorkou, necetl jsem Zivot za zivotem, ale Ursula me v tehle knize zaujala, takze si ji urcite prectu. Buh v troskach ... zivot jednoho cloveka a jeho rodiny napric 20. stoletim. Mam moc takove rodinne sagy a tahle se mi take zalibila. Moralni dilemata, vyrovnavani se s hruzami valky, nase pošahane rodiny a psi, to vse a vice je v teto knize, ktera me mnohokrat dojala a zamackaval jsem slzu, protoze jsem Todduv zivot doslova hltal a prozival s nim. Konec je celkem zajimavy, ale nejsem fanda (polo) otevrenych koncu

Pett
31.03.2016 3 z 5

Příběh Teddyho mi moc srdeční chlopní nezahýbal, a to jsem za předchozí Ursulu byla schopná i dýchat... střídáním velkého časového rozmezí vám děj prozrazuje víceméně už na začátku, co s kým bude a to mi postupně ubíralo chuť do čtení... chybělo mi gradující poodkrývání jejich životních peripetií... chybělo mi to zběsilé hltání písmenek... jakékoli emoce... ALE... ten konec je naprosto geniální! Ta myšlenka dokonalá! Jen to tentokrát bohužel nestačilo k celkovému nadšení... škoda!