Bůh tomu chce: Češi a Moravané na 3. křížové výpravě do Svaté země

Bůh tomu chce: Češi a Moravané na 3. křížové výpravě do Svaté země https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345239/mid_buh-tomu-chce-3N9-345239.jpg 4 27 10

Na základě historických dokumentů a studia pramenů autor odhaluje málo známou kapitolu z dějin křížových tažení – účast českého vojska na Třetí křížové výpravě, vyhlášené papežem Řehořem VIII. v roce 1197. Jako první z evropských vládců přijal výzvu císař Friedrich zvaný Barbarossa, na jehož plán osvobodit křesťanský Jeruzalém reagoval tehdejší český vládnoucí kníže Konrád Ota II. po svém: vyprázdnil všechny žaláře a do čela kontingentu postavil nevlastního bratra, knížete Děpolda...... celý text

Elea
20.11.2023 3 z 5

Kniha dost podrobně popisuje 3. křížovou výpravu, o Češích a Moravanech tam toho moc není (i když nevím, jestli to není vlastně dobře).

soukroma
14.11.2020 3 z 5

Zbeletrizovaný dějepis konce 12. století: stručné dějiny tehdejšího známého světa kolem prvních křížových výprav (a vysvětlení jejich důvodů) a podrobný popis třetí výpravy pod vedením císaře Barbarossy. O Češích a Moravanech jsou v knize jen krátké zmínky, nehráli nijak významnou roli - tenkrát se účastnil kdekdo. Autor připojuje na závěr měnící se pohled na křížové výpravy až do dnešních dnů.
Pro milovníky té doby a vojenských tažení (nelze říci rytířských) dobré čtení. Čtivé, ale román to není.

uhoř49
11.08.2020 5 z 5

Já to vždycky říkal že Češi se nikde ve světě neztratí a tato kniha je toho důkazem.Jsem hrdý na to že jsem potomek těch největších vyvrhelů nejen té doby.

Bolomsson
05.09.2019 5 z 5

Kniha, kterou ocení spíše fanoušci této části historie než nahodilí čtenáři historických románů. Já se řadím do té první sorty lidí, takže pro mě to bylo zajímavé čtení, okořeněné účastí Čechů na této okázalé výpravě do Svaté země pod vedením mocného císaře "rudovouse" Fridricha Barbarossy.
Jak je známo dle kronik a záznamů, jednalo se z pozice Čechů a Moravanů povětšinou o nucenou účast z řad vyvrhelů a žalářníků. Ti však tuto volbu upřednostnili před téměř jistou popravou a jejich činy při tažení (časté rabování a chabá disciplína) není povětšinou nic, na co by měl být český čtenář, vyjma nucené chrabrosti, nijak zvlášť hrdý. Ale i přesto všechno, díky této české stopě má kniha o to větší kouzlo a četbu jsem si náramně užíval.

a.k
17.08.2018 3 z 5

Velmi podrobný popis průběhu 3. křížové výpravy pod vedením císaře Barbarossy. Kniha se čte dobře, ale je náročná obsáhlostí historických reálií. Lépe ji ocení čtenáři, kteří hledají historické detaily rozšiřující jejich dějepisecké znalosti.

JanzPardubic
12.07.2018 3 z 5

Čtivě napsaná snaha o popularizační výklad průběhu třetí křížové výpravy, kterému ale chybí vědecká erudice autora (kritický přístup k pramenům, prostě historikovo řemeslo). Podtitul je poněkud zavádějící, neboť hlavními postavami knihy rozhodně nejsou čeští bojovníci na třetí kruciátě, ale císař Fridrich Barbarossa. Ostatně o nich prameny opravdu moc neříkají, takže se autor někdy uchyloval k fabulaci. Tím se kniha chvílemi lehce dotýkala žánru historického románu. Osobně bych dal přednost, kdyby se býval Karl von Wetzky rozhodl napsat čistě historický román o Češích na třetí křížové výpravě. Základní ponětí o pramenech a průběhu tažení měl, ty by mu dobře posloužily pro historický rámec příběhu, ale na plnohodnotnou popularizaci to prostě nestačilo. Knížku však neodsuzuji, byla to příjemná a hezky napsaná oddychovka.

Macek58
19.05.2018 5 z 5

Výborná kniha a velmi zajímavé téma. Ucelený pohled na křížovou výpravu , ale ne suché zesnamování s historickými údaji, ale čtivý historický román.

raidmnoid
08.04.2018 5 z 5

Velice působivá kniha, která přibližuje průběh třetí křížové výpravy a smrt císaře Rudovouse. Opravdu jsem si knihu užil (asi tak, jako český kontingent při tom všem drancování :))

Richie1
13.03.2017 3 z 5

V časopise Živá historie jsem si přečetl zajímavý článek o křižácích od našeho historika Jiřího Kovaříka. Mimo jiné se tam zmiňuje i o chybách, které kolují internetem v souvislosti s třetí křížovou výpravou a účasti českého vojska. Za vinu to dává právě této knize od Wetzkyho, neboť se z ní často v těch článcích na internetu cituje. Kovařík si prostudoval stejné prameny, ze kterých čerpal Wetzky a zjistil, že si do své knihy plno údajů vymyslel nebo upravil. Wetzky prostě napsal čtivý román, nikoli literaturu faktu - takto je třeba při čtení jeho knihy k historickým údajům přistupovat.
Jinak se mi kniha docela líbila, vzhledem k historické nevěrohodnosti ale nemohu dát lepší hodnocení. 60%

Mafian
27.06.2014 5 z 5

Kniha se čte jedním dechem. Spojil se zde vyjimečný vypravěčský talent autora s jeho ojedinělými znalostmi ohledně stopy, jež zanechali vojáci ze zemí tehdy ještě ne tak docela koruny české v dějinách křížových výprav.

12. století křížové výpravy Češi Moravané náboženské války

Karl von Wetzky