Bůh jako psychický virus

Bůh jako psychický virus https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32392/buh-jako-psychicky-v.jpg 3 13 3

Cílem publikace je kritická analýza tří hlavních náboženských monoteistických systémů – judaismu, křesťanství a islámu. Ti, kteří mají pro svoji víru silné důvody, by se neměli bát analýzy a kritiky. V případě věřících se však s tolerancí setkáváme jen výjimečně. Nejspíš to ukazuje na vnitřní nejistotu. (zdroj: betaknihy.cz)... celý text

Momana
29.12.2020 1 z 5

Kritice se nebráním, proto jsem se s chutí pustila i do této knihy. Bohužel z autora nečíší poznání ani intelekt, jako spíše arogance a opovržení, a po přečtení této knihy nejsem o nic moudřejší. Pravdou ovšem zůstává, že by kritické otázky měly být církví zodpovídány, nikoli schovávány do pozadí, to ale nemění nic na tom, že ani tato kniha neposkytuje žádné takové vysvětlení své strany argumentu. Pro mne proto nesplnila účel.

herdekfilek
24.05.2011 2 z 5

Čekal jsem něco podnětných myšlenek na téma - Bůh není a kdo si myslí, že ano, je minimálně hlupák. Ale Bakalář jen plkal do pletiva blbosti předpokládatelné argumenty bez jakékoliv inovace. Čekal jsem inteligentní knihu na způsob Tabu v sociálních vědách a našel jen výkal vystříkaného pera.

Garik
03.04.2011 2 z 5

alebo Trafený Dawkinsovým memplexom

Teraz vážne. Autorova argumentácia má príliš veľa faktických aj logických nedostatkov, občas cítiť manipuláciu a zavádzanie. Navyše, pán Bakalář pozná možno tisíc sociologických a iných poučiek o náboženstve, ale nepozná náboženstvo. A to je dosť zarážajúce, keďže práve náboženstvom sa rozhodol v tejto knihe zaoberať. Áno, áno, prečítal si pár knižiek. Aj ja som prečítal dve jeho a niekoľko ďalších, no mám podozrenie, že napriek tomu moje tvrdenie o sociológii ako pseudovede pán Bakalář asi neuzná.
Nahliadnuc na to z iného uhla, autor sa tu s úprimným presvedčením odvážne pustil do citlivej témy a vzhľadom na fakt, že diel tohto razenia zas nie je na našom trhu veľa, možno túto prácu hodnotiť ako prínos do diskusie. K tomu si uvedomujem, že zďaleka nie každý zdieľa môj svetonázor, ktorým je môj kritický postoj nutne ovplyvnený. A tiež boli časy, kedy by som s nadšením dal 5 bodov už len kvôli tomu pocitu, že tí kresťania zase raz od niekoho dostali poriadne na frak.
Dnes sa však musím pýtať: Možno veriť tvrdeniam ľudí, ktorí sa rozhodli to, čo sami podľa svojho presvedčenia považujú za rozprávky, vyvrátiť nie dôkazmi, ale svojimi vlastnými rozprávkami? Možno veriť ľuďom, ktorí sa vysmievajú veriacim v Boha, ale ich vlastná viera v mémy im nepríde nijako „smiešna, trápna a infantilná“?

ateismus věda a víra kritika náboženství

Petr Bakalář
česká, 1970
2003  77%Tabu v sociálních vědách
2004  68%Psychologie Romů
2008  52%Bůh jako psychický virus
2003  88%Cvičebnice psychologie
2001  95%Kniha otázek: kniha, která zpříjemní čekání

Kniha Bůh jako psychický virus je v