Bůh a příroda. Filosofické úvahy o náboženství a vědě

Bůh a příroda. Filosofické úvahy o náboženství a vědě https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436713/bmid_buh-a-priroda-filosoficke-uvahy-o-n-T5A-436713.jpg 4 4 1

Tato kniha obsahuje eseje a studie biologa a filosofa Zdeňka Neubauera (1942–2016) s náboženskou problematikou z let 1979–1983. Jeho jádro tvoří nová edice dvou souborů s tituly Deus et natura (1979) a Nový Areopág (1983). Jedná se o časově a tematicky související texty, které byly v různých podobách neoficiálně šířeny již v době svého vzniku. V prvním souboru autor pojednává o velkých tématech křesťanské tradice jako mariánská zjevení, dědiční hřích či víra v zázraky ze svého filosofického stanoviska „ontologie subjektivity“. V druhém rozpracoval a prohloubil některé otázky týkající se vztahu náboženství a novověké vědy. V příloze je připojena dosud nevydaná autorova rozsáhlá studie z r. 1983 o pojetí ducha v křesťanské tradici.... celý text

roman9739
15.07.2020 5 z 5

Nádherná, ale nesmírně složitá a náročná kniha.
Zdeňka Neubauera jsem objevil díky Anně Hogenové - a bude to trvalejší vztah. Ačkoliv jsem knihu nedočetl, neboť mi hořela výpůjční doba, nestýskám si, neboť jsem si v průběhu čtení pořídil Neubauerovu knihu další, o Františku z Assisi; na níž se obzvláště těším, neboť se zde střetává jeho neotřelý myšlenkový aparát s mým oblíbeným světcem a tématem.
Právě mnohdy překvapivá myšlenková třeskutost je na jeho díle tím nejzajímavějším. Nevím, co bych mohl, z toho, co jsem stihl přečíst, vypíchnout, ale zajisté to bude naléhavost a originalita pojetí cesty k sobě samému.

eseje filozofie náboženství víra filozofie přírody

Kniha Bůh a příroda. Filosofické úvahy o náboženství a vědě je v