Bůh a jeho lidské dějiny

Skrytou součástí každé náboženské tradice je sklon připisovat bohům lidské vlastnosti a city. Taková projekce má své následky: přisuzujeme bohu nejen to dobré v člověku, jako je soucit, spravedlivost, laskavost, ale i to zlé — závist, mstu, ješitnost, sklony k násilí. Každá z těchto vlastností přitom ovlivňuje podobu, kulturu a projevy náboženství, církví i států. „Ať už jsme si toho vědomi, nebo ne, to, co si představujeme za slovem bůh, je zbožštělá verze nás samých,“ vysvětluje Reza Aslan. Známý religionista a komentátor vypráví dějiny náboženství a kultů z lidské perspektivy a popisuje, jak se s proměnami chápání člověka měnily i představy o bohu. Aslanova kniha je proto něčím víc než prostými dějinami náboženského myšlení. Je to pokus uchopit tento zlidšťující instinkt v jádru každého náboženství a rozvinout jej v univerzální spiritualitu, vhodnou pro život v globalizovaném světě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398882/big_buh-a-jeho-lidske-dejiny-huW-398882.jpeg 4.412
Literatura světová, Náboženství, Literatura naučná

Vydáno: , Host

God: a human history

Kniha Bůh a jeho lidské dějiny

vakkets
03.07.2020

Kniha se čte velmi dobře a je to opravdu zajímavé čtení. Myslím si, že je však v některých místech až příliš stručná, což se autor (nebo původní nakladatel) snaží vynahradit velmi bohatou poznámkovou přílohou. Pohodlnější pro mě bylo mít informace obsažené přímo v textu, než - v těch pasážích co mě zajímaly - neustále listovat sem a tam. Takže výtky jednoznačně spíš formální, obsahově to pro mě i jako věřícího bylo velmi podnětné a obohacující čtení.

kirkpatrick
12.02.2020

Tato kniha je o začátku světa, jak to tady vypadalo v prvních okamžicích vývoje Země a pak jak se tu objevili Adam a Eva, co je vlastně formovalo a další přírodní podmínky jak vznikaly první lidské pospolitosti a s tím samozřejmě první chrámy k uctívání Bohů. Sporné okamžiky a vedené války pro Boha z nichž vítězily různá náboženství, ale kde je vlastně pravda si musí každý vybrat sám.

Elea
03.08.2019

Kniha se mi hodně líbila, je zajímavé sledovat vývoj názorů na boha a bohy i postupné "zbožštění pozemské politiky".

kuruteku
28.07.2019

V podstatě to náboženská kniha není. Velice rozumně vysvětluje, jak si člověk stvořil Boha k obrazu svému a jak ho v průběhu času měnil. Osobně bych ještě uvítal kapitolu o Bohu bez Boha, která by zpracovala taoismus a budhismus, které se indoafrickoevropské tradici vymyká.