Budkáčik a Dubkáčik

Budkáčik a Dubkáčik https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104419/bmid_budkacik-a-dubkacik-pLE-104419.jpg 4 23 2

Tak, akoby nič, sa začínajú podarené zážitky dvoch dobráckych bravkov, ktorí pred premenou na jaterničky radšej zutekali do sveta. Nevodilo sa im zle: i kašu si našli, i ľudskú posteľ, a boli si istí, že keď bude človek taký múdry ako prasa, bude pod posteľou spávať. Naučili sa aj iné múdrosti: výhodné krajčírske remeslo, ba i muzikantské a kominárske. Putovalo sa im neveselo i veselo - veď knižka o nich patrí k najkrajším v slovenskej detskej literatúre.... celý text

incognit
13.02.2024 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knížek. Chytrá a zábavná analogie o světě prasátek ve světě lidí, s neopakovatelnou atmosférou, psaná s lehkou nadsázkou, až ironií.

hrdlickova_61
12.03.2021 5 z 5

Tak jsem se mohla tak trochu blejsknout, že si ještě po víc než 50 letech pamatuju svoji oblíbenou větu z téhle knížky, ale nemůžu, protože ta samá je i nahoře v anotaci: "Keď bude človek taký múdry ako prasa, bude pod posteľou spávať." Zrovna tohle mi tenkrát připadalo neodolatelně zvukomalebné a vtipné a přispělo to k mojí zálibě ve slovenštině. Bylo mi devět, byli jsme na dovolené v Tatrách a celou tuhle knížku, nalezenou na ubytovně, jsem přelouskla s velkou chutí. Navíc jsem z ní i předčítala rodině a byly to hezké chvíle.

Můj starší bratr zase dával k lepšímu úryvky ze slovenského Tarzana. Přičemž nás nejdřív poučil, co znamená slovo konáre. Jsou to větve, takže zrovna v Tarzanovi se o nich mluvilo opravdu hodně často : o)

Jozef Cíger Hronský
slovenská, 1896 - 1960