Budeme mít dobrého psa

kniha od:

Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Budeme mít dobrého psa

Přidat komentář
BabaJaga11
07.12.2020

Z dobročinného bazaru, čekala jsem, že knížku po přečtení pošlu dál – a také se tak stane, poputuje do obecní knihobudky.

Je vidět, že knížka byla napsána před 30 lety, za tu dobu se některé názory na výchovu psů dost změnily, podstatně víc se dnes používá metoda pozitivní motivace, byť názory se mezi odborníky mohou různit. Je zde samozřejmě určitý základ, který zůstává, užitečné jsou autorovy osobní zkušenosti, které krásně ilustrují fakt, že každý pes je jiný, nelze tedy očekávat, že "návod" z jakékoli knihy bude vždy bezchybně fungovat. Pozitivní je i to, že autor neláme hůl ani nad staršími psy, např. osvojenými z útulku, byť výchova je u nich obtížnější. A kreslené vtipné obrázky knížku příjemně oživují.

Co mi trochu zkazilo celkový dojem, byly sice drobné, ale zarážející chyby, jichž se mohl dopustit překladatel. Např. přecházení ulice se psem na červenou, nikoli na zelenou, chůze se psem po pravé straně silnice (podotýkám, že autor žil ve Francii, tedy v zemi, kde se chodí či jezdí po stejné straně jako u nás) a ještě pár podobných nesmyslností by se našlo. Nevěřícně jsem zírala na popis toho, jak psa naučit povel "lehni" – to mi připadalo, že pes spíše dojde k úrazu. A nad nápadem, že můžeme vzít psa s sebou, když chceme poobědvat ve městě – necháme ho pak zavřeného v autě – jsem se hodně mračila. Když už, ocenila bych varování, že se tak nemá dít v teplém počasí.

Když to shrnu – jestliže se psem začínáte a už jste se rozhodli si ho pořídit, doporučuji opatřit si nějakou novější literaturu, např. S. Cohena. začátečníky tato kniha. Pokud si nejste jisti, tak i tato knížka vám podá shrnutí toho, co všechno pořízení psa obnáší. A samozřejmě chcete-li si nastudovat různé úhly pohledu i zkušenosti různých autor§ (nikdo neví všechno), tak i zde určitě získáte některé užitečné informace, jen je třeba ke knize přistupovat dostatečně kriticky. Ale hlavně nespoléhat jen na literaturu, rady zkušených pejskařů, kteří nemají na psaní knih čas, takže je získáte jen při osobním kontaktu, jsou často neocenitelné.

JancaMia
11.06.2019

skvěle napsaná knížka s krásnými ilustracemi