Buď, prosím tě, zticha

Buď, prosím tě, zticha

Výbor povídek amerického básníka, povídkáře a esejisty.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26300/bud-prosim-te-zticha-26300.jpg 4.240

Will You Please Be Quiet, Please? (1976)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Argo

mgeisselreiter

Carver je velmi dobrý povídkář, který píše přímo o životě, ze života. Tato jeho prvotina není ještě tak vybroušená, jako pozdější sbírky, ale rozhodně není slabá. Četbu je třeba přiměřeně dávkovat, vychutnávat, nikam nespěchat. 80%, 10.9.2018.

puml
24.03.2016

Vynikající povídky, ke kterým se po čase vždy rád vrátím. Civilní a minimalistické, bez zbytečného přešlapování. Pečlivý výběr slov a pozvolný děj. Na první pohled vcelku banální příhody, které ale mají silný spodní proud. Něco znepokojivého je v podtextu skoro všech Carverových povídek. Někdy se dá předpokládat, jak se bude děj ubírat, ale to je právě na těch povídkách pěkný, že i když víme a tušíme, jak to celé dopadne, tak zůstává pocit tajemnosti (nebo spíš tání a jemnosti). Jako krátký modravý zákmit světla, jako když se začíná zničehonic rozsvěcet pouliční lampa. Tak všedně a zároveň zázračně ty povídky působí. Doporučuji.

knedlik
28.02.2011

Skvělá, skvělá, skvělá! Až nečekaně. Příběhy s otevřeným koncem mám ráda a přímo u téhle knihy mě kolikrát úplně nadchly. Mohu jen doporučit (ikdyž určitě ne všem :-)).

Raymond Carver

Raymond Carver