Anonymita

Anonymita https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433402/bmid_anonymita-uoi-433402.jpg 4 200 59

Buchholz a Salomonová série

1. díl

První společný případ zavede komisaře Daniela Buchholze a jeho kolegyni Ninu Salomonovou na stopu tajemného internetového fóra Morituri, které se nachází v obtížně přístupné části internetové sítě, jíž se přezdívá darknet. Jeho členové mohou navrhovat jména potenciálních kandidátů a následně o nich hlasovat. Vítězové jsou předem odsouzeni k smrti. Jenže uživatelé fóra umístěného v anonymní části internetu přicházejí a odcházejí jako stíny a nenechávají za sebou žádné stopy. Naproti tomu smrt je velice reálná a číhá blíže, než si Buchholz a Salomonová dokážou představit…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kalibr

Anonym , 2016

Jessybelle
17.03.2022 5 z 5

Tak tohle nebylo vůbec špatné, styl psaní i střídání pohledů mi sedlo. Detektivové se mi docela líbili, občas byli na ránu.
Je to zajímavý začátek série, určitě si přečtu další díly.

Biba_with_Book
14.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Precteno jednim dechem. Prakticky az do konce jsem nedokazala poznat kdo je tim vrahem, coz je dost osvezujici po serii urcitych "detektivek" kdy vraha tusite uz po otoceni treti stranky. Ve vysledku se ale da rict, ze krev na rukou meli hlavne hlasujici, protoze "kde neni zalobce, tam neni soudce".
Byly tam sice nejake chyby - nakonec uverejneni IP adres vsech hlasujicich, coz neni mozne, protoze jednotlive IP adresy uzivatelu se v urcitych intervalech meni prave proto, aby nebyli dohledatelni.
Taky bych mozna trosku ubrala v popisech, jak jsou vysetrovatele unaveni - ano, my vime.
Celkove ale skvely pocin, ktery si zaslouzi pet hvezd.

alzbeta4340
16.02.2022 4 z 5

Doporučuji nijak zvlášť nehloubat nad zcela nereálnou zápletkou a vyvrcholením celé knihy, protože pak najdete bílá, neobjasněná místa. Zato dvojice detektivů, oba se zajímavou minulostí, k sobě pasuje a táhne celý příběh dál. Jako první díl série to bylo celkem fajn, uvidíme, co bude dál. 3,5 hvězdičky

Mili01
11.02.2022 4 z 5

Tak tohle můžu! Skvěle popsané detaily vražd, rychle jsem se začetla, ani jsem ji nechtěla odložit. Po dočtení knihy jsem si říkala, že bych byla ráda, aby děj pokračoval. :)

Monyel
31.01.2022 4 z 5

Kriminální zápletka se odehrává v rozmezí několika dnů, čtení knihy tedy odsýpalo a bylo napínavé, bez výrazně hluchých či nudných míst.
Kapitoly jsou vyprávěny z pohledů ústřední dvojice - Daniela a Niny. Nechybí ani pár kapitol z pohledu pachatele, což mi k vyřešení případu moc nepomohlo a do poslední chvíle jsem vraha neodhalila. Přiznám se, že mi byli hlavní protagonisté v první polovině knihy děsně nesympatičtí. Naštěstí se to v druhé polovině trochu vyrovnalo, a byli snesitelní :)
Knih s podobnou zápletkou jsem v poslední době přečetla hned několik, naposledy Jeden za druhým od Cartera, která se mi líbila o něco více. Knihu nicméně hodnotím kladně, pokračování série si určitě přečtu. 3,5⭐️

moudivlacek
26.01.2022 4 z 5

Příběh velice reálný a pro mne představitelný, zvlášť v dnešní době. Nové pracovní soužití komisaře Daniela a inspektorky Niny není od začátku snadné, přesto se oba vrhnou po hlavě do nového brutálního případu vražd. Tady mi ani nepřišlo ukázat vraždy jako takové, ale spíš na upozornění autorky, že vrahem nemusí být nutně člověk "držící zbraň" fyzicky, může tuto zbraň držet i tímto způsobem - zamaskováni identitou na síti a doufající, že tak se mohou zbavit svého nepřítele, a přitom být doma v teple a jen se dívat na výsledek "hlasování". Kdo je horší - nemyslím si, že by to byl (alespoň pro mne) rozdíl. Skvělý začátek slibné série. Těším se na další případ této dvojice.

SimonaP
23.01.2022 4 z 5

Knížka mě bavila. Napínavý děj je zajímavě vyprávěný z pohledu dvou vyšetřovatelů. Co mi vadilo, byly časté překlepy a chyby v textu, snad v každé kapitole. Ale za to pochopitelně autoři nemůžou.

Simstr
05.01.2022 2 z 5

Na knížku jsem se těšila, lákavá obálka knihy. Ale obsah už moc ne. Střídání vyprávění hlavních aktérů po dvou třech stránkách mi nevyhovoval (ani jedna postava nebyla sympatická a jejich jednání nepochopitelné). Celkově děj byl plytký a ani napínavý. Už nikdy více.

iLuciferie
11.12.2021 2 z 5

Po cizinci (kde se mi líbil styl střídání autorů, ale už ne příběh) jsem byla na Anonymitu upřímně zvědavá. Bohužel ani tento druhý společný počin mi nesedl. Nesympatické mi byly obě hlavní postavy a ani děj se mi nečetl ani zdaleka tak dobře, jak jsem u Ursuly zvyklá. Navíc po letošním přečtění (vyposlechnutí audioknihy) Dokonalé kořisti od Helen Fields (která je ovšem mnohem lépe napsaná - doporučuji), mi celý námět knihy přišel tak neskutečně podobný, že jsem v něm pro mě bohužel nenašla žádnou přidanou hodnotu.

85098211
27.11.2021 5 z 5

Tuto autorskou dvojici jsem neznala a musím říct, že jsem byla příjemně překvapená. I když na začátku si čtenář na tak trochu nesourodé duo Daniel Buchholz a Nina Salomonová musí chvilku zvykat. Ani jeden z nich není doslova sympatický, ale jako partneři ve vyšetřování brutálních vražd si přece jen časem sednou. A i já jsem si je docela oblíbila ;-). Knihu jsem poslouchala jako audio v jazyce originálu a byla opravdu výborně načtená. Několik čtenářů přede mnou upozorňuje na určitou podobnost s jednou knihou Chrise Cartera - když uživatelé internetu odhlasovávají, kdo z kandidátů má být zavražděn. Jsou zde ale také nemalé odchylky, proto bych za sebe řekla, že se zároveň jedná o dvě hodně odlišné knihy. A mně se líbily obě stejně ;-). Kromě toho musím přiznat, že konečné odhalení pachatele, ke kterému přispěla hlavně Nina, mne překvapilo - a jak! :-) Knihu tedy ve finále hodnotím jako zdařilou, je výborně napsaná, napínavá a závěr je doslova jedna velká jízda! Dávám tedy plný počet a doufám, že do češtiny bude brzy přeložena i další kniha s Buchholzem a Salomonovou...

Barbora.M
24.11.2021 5 z 5

Tady Ursula a Arno nezklamali. Příběh napínavý a rozdělení kapitol na pohled Niny a Daniela byl zajímavé zpestření. Konec trochu "zanedbaný"... není vysvětleno, proč to záporák dělal.
Jaká bude další kniha o těch dvou, se nechám, snad mile, překvapit.

Tereza137
14.11.2021 4 z 5

Kniha se mi opravdu líbila. Rozdělení kapitol na hlavní hrdinku a hlavního hrdinu byly zajímavé a neobvyklé. Mělo to pomalejší začátek, ale potom to bylo čím dál víc napínavé, že jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Konec mě ale celkem zklamal, protože nebyl moc vysvětlený, tudíž jsme se nedozvěděli, proč to ten vrah udělal atd... Jinak čtení opravdu zajímavé a napínavé.

Dasa1313
05.11.2021 5 z 5

Kniha mi velice sedla a vtáhla mě do děje. Rozdělení kapitol z pohledu Niny a Daniela mě osobně neskutečně bavilo. Je to jiný pohled, něco nového a o to byl celý děj zajímavější. Ač jsem konec čekala, nevadilo to ničemu, jelikož to bylo bravurně podané. Za mě naprostá spokojenost.

JitkaHambi
13.10.2021 3 z 5

Z knihy jsem tedy moc nadšená nebyla.V této knize mi vadilo to "přepínání mezi Ninou a Danielem(než jsem si uvědomila vždycky koho vlastně čtu), chvílemi až nuda a konec na můj vkus až moc akční a přitažený za vlasy.Ursulu mám ráda, ale tato kniha tedy za mně opravdu NE!S bídou dávám 3*

Tereyciiik
20.09.2021 5 z 5

Perfektní čtení. Ursula je sama o sobě skvělá spisovatelka, ale kdyz se spoji s Arnem, je to to pravé.. Nemohla jsem se odtrhnout a stále číst. Dej, samotné činy nebo vyšetřování.. Do poledni chvíle jsem netušila, kdo za temi všemi brutálními činný může stát a to rozuzlení bylo fakt nečekaně.. A hlavní postavy jsem si taky oblíbila, i když bych je místy taky profackovala, ale nemůzou být perfektní, to by byla přeci nuda. Těším na na další společnou knihu.

marcela0282
09.09.2021 5 z 5

Vyborne cteni, kniha mela vse, co jsem ocekavala. Humor, napeti, zabavnou formu a styl, zajimave postavy, necekane rozuzleni a pro me i netradicni motiv. Premyslela jsem, jak autori knihu davali dohromady, ale at uz to bylo jakkoliv, povedlo se a nezbyva nez doufat, ze tento detektivni tym jeste nejaky ten pripad ceka :)

čef
24.08.2021 4 z 5

Briskně napsaný román o divných věcech, které dokáže človíček udělat, když si myslí, že je v anonymitě. Samozřejmě je vše vyhnáno ad absurdum s pomocí různých triků a náhodiček, ale tak to být asi má, aby to určitě věci dostalo do všeobecného povědomí. Takový je dnešní svět, plný nových věcí k prozkoumání a prožití.

soukroma
10.05.2021 3 z 5

I když to bylo lepší než Cizinec, kterého jsem vůbec nemohla (do)číst, tak mne to stále více popuzovalo: námět mi připadal značně neoriginální, navíc technologie a "záliby/zábavy/hry" tohoto typu na Internetu jsou asi za pět let, co uplynuly od vydání originálu, zase o dost dál, a navíc se autoři nevyhnuli takovému množství klišé (nová policistka = rebelka, její nadřízený = na první pohled suchar, nesnášející tzv. samostatnost v konání, politika v policejním vedení, volavka, drsné vraždy, odhalení zabijáka... - předvídatelné, na všech frontách), a ještě to korunovali takovým akčním závěrem, že by se to hodilo rovnou jako scénář k (béčkovému?) filmu. Ještě že úvodní kapitoly s doslova zrcadlovým pohledem, tedy plně zdvojené, byly opravdu jen na rozjezd a dál se opakovalo jen pramálo ve střídavých promluvách dvojky hlavních hrdinů. Nakonec tedy pouhých 50%.

Téma zvolené je sice stále platnější, tedy jak snadné je cokoli nekalého provádět, "veřejně" promlouvat, poňoukat, nebo třeba zavinit smrt po síti, když to jde úplně anonymně a nikdo není sám za sebe, ale nezdálo se mi, že by se to snažili autoři víc než zužitkovat, neřku-li nějak obrátit.

Autorčiny samostatné rakouské detektivky se mi povětšinou velice líbily, tady se asi s tou hlavní dvojkou nesmířím, zejména s jejich uměle udržovaným napětím prostřednictvím nastavovaných pohledů z jedné a druhé (ani ne vyslovené mužské versus ženské) strany.
Hamburk je tak bohaté město, i co se reálií týče, že je až ostuda, jak málo nás jím oba autoři provedli a jak málo z něj k ochutnání nabídli.

Lumír23
01.03.2021 4 z 5

Spolupráce dvou autorů, kterou si jest možno vysvětlit i formou předloženého textu, kdy je část podána mužským pohledem, část ženským, je velice povedená. Líbilo se mi to, i tu nablblost eko mudrlantů autoři ukázali, zároveň s tím, však nedotáhli do úplného konce figuru vraha. Však, on měl určitě moc dobrý důvod... Ne, teď rejpu, je moc dobře že knihu ukončili včas...

JessieEx
02.02.2021 5 z 5

4,5*
Další povedená krimi/detektivka z pera této spisovatelské dvojice. Sice mě málem odradil prolog, ale jsem ráda, že se tak nestalo a že jsem pokračovala ve čtení. Toto bylo ještě lepší než Cizinec.

Já jsem ještě asi nikdy nic s takovým námětem nečetla, proto nemohu říct, že by to bylo předvídatelné a neoriginální. Naopak jsem byla při čtení velmi napjatá a ke konci už byl případ natolik vyhrocený, že jsem se nervozitou skoro klepala :)

Ústřední vyšetřovací dvojice mi byla velmi sympatická, dohromady lepší než zvlášť :) Daniel byl totiž dost na facku, třeba v tom, co mu vadilo na ženách atd. Naopak Nina byla skvělá od začátku až do konce. Líbilo se mi, jak si sedli.

Protože mi odhalení vraha připadalo malinko nedotažené a není tu nakonec ani ta spojitost s prologem (nebo ji já nevidím), strhávám půl hvězdičky - ačkoliv, možná si to autoři ještě nechávají na další díl...

Každopádně tuhle knížku ale moc doporučuji a mrzí mě, že tak rychle po vydání zapadla, není nikde vidět. Velká škoda.

Autoři knihy

Ursula Poznanski