Broučci

Broučci https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 1110 222

Medunkavera
Medunkavera
22.01.2022 3 z 5

Broučci se nám líbili. Jak mně, tak dětem.
Také Večerníček. Hlavně ten díl, kdy takový velký brouk (bohužel teď zrovna nevím, co to bylo za brouka) se jim vloupal do domečku a mlsně prohlížel jejich zásoby. Vždycky vzal jednu skleničku medu, pak vzal další a další a další - ale on nevěděl, že je to med - a bručel si pod vousy: "Samý sádlo, samý sádlo, to je ale divná rodina!"
A dětem se to tak zalíbilo, že pořád opakovaly: "Samý sádlo, samý sádlo, to je ale divná rodina."

Komentář jsem nakopírovala tam, kam patří: do Přiběhů včelých medvídků.

0124
0124
02.12.2021

Právě jsem dočetl. Poprvé v životě. Svým dětem. Ta slovní košatost byla pro mě nejprve velký problém, ale pak jsem si zvykl. Co jsem nečekal, že se dětem zalíbí natolik, že jsme ji četli každý večer kapitolu, až do smutného konce. Ten tedy neslyšely, usnuly o chvíly dříve. Nechápu proč tak smutný konec. Kniha má velmi hluboké a krásné myšlenky věřícího autora a velmi se mi vryly do paměti. Nemohl jsem spát. Za mě dílo hodné každé doby, jen ta všudypřítomná smrt ke konci nebude pro děti úplně jednoduchá.

helena8303
helena8303
25.10.2021 4 z 5

Na rozdíl od Moniky si myslím, že ta kniha je nesmrtelná.
Napsal jí věřící člověk, já jsem starý pohan, ale obdivuji jeho zobrazení světa.
V knihovně ji nemám, ale dobře si pamatuji ten příběh. A nerozpakuji se na diskuzích citovat některé pasáže, které mi připadají důležité.
Postava hodné kmotřičky Janinky je napsaná s velkým pochopení. Janinka byla singl, možná byla lesba, nebo transka, možné je cokoli. Každopádně se věnovala malým broučkům, měla pro ně chutné mlsky a broučínkové jí za to měli moc rádi. Biologickou potřebu nahradila tou duchovní, nepokračovala sice fyzicky, ale v mysli pozůstalých, všichni moc litovali, když je opustila.
Prskla jsem to do nějaké diskuse o LGBT, dotyčný aktivista sklapnul jako kudla.
Zřejmě si tihle zmatení sluníčkáŕi fakt myslí, že hlavní je to co má člověk v rozkroku a to to má mezi ušima jen podružná věc. A život není jenom o šu***í, dají se podnikat i jiné věci.
Pan Karafiát ve své moudrosti děti upozornil, že rodina je důležitá, ale důležití jsou i singlové. Zkrátka kmotřičky, tetičky a strýčkové jsou pro mnohé děti pravé požehnání. A nejenom pro děti, svoje úsilí často napřou do práce pro celé společenství.

monika9313
monika9313
25.10.2021 1 z 5

Ta kniha strašlivě zestárla. Číst ji dnes bylo poučné jedině pro pochopení tehdejších doby.

trynitrix
trynitrix
11.10.2021 4 z 5

Knihu jsem četla kvůli výzvě i když je to pohádka tak splněno.
Broučka mi bylo strašně líto jak se k němu všici chovali, nevím jestli toto budu někdy dětem číst a přesně častá zmíňka o smrti jako kdyby se nechumelilo jako by to nic nebylo mi příjde pro děti moc.
Jinak příběh se mi líbil.

4xbabča
4xbabča
17.08.2021 4 z 5

Docela milé a hezké čtení, ale nevím jestli by se to líbilo dnešním dětem. A je pravda, že častá zmínka o věcech jako je smrt, není pro malé děti vhodná. Ilustrace jsou krásné, ale kniha by měla obsahovat víc optimismu.

Sidonka3
Sidonka3
20.07.2021

Tato místy až nepříjemně působivá, slavná dětská kniha o rodině broučků nezapře, že byla napsaná farářem. Snad pokaždé, když vidím sedmikrásky, vzpomenu si na ni. Moc se mi líbily ilustrace, nezapomenutelná pohádka. Některé dětské publikace jsem měla raději, přesto se stala neodmyslitelnou součástí mého dětství. Zvláštní, posmutnělá kniha o životě a víře, která asi nemusí sednout každému dítěti. Krtečkovskou, všeobecnou líbivost v sobě nemá.

akdar72
akdar72
07.07.2021 5 z 5

Krásná vzpomínka na dětství...

85098211
85098211
17.06.2021 3 z 5

(audiokniha)
Tato kniha mne naprosto minula, když jsem byla dítě - a nyní nedokážu posoudit, zda to bylo dobře nebo ne? Spíš ale asi ano, protože v dětském věku bych ještě nechápala to, čemu rozumím teď. Audioknihu načetla Naďa Konvalinková, která se svého úkolu zhostila na výbornou a právě její zásluhou jednu hvězdičku přidávám ;-). Příběh jako takový by se mi i možná líbil, ale hodně mi vadilo neustálé moralizování a také opakující se smrt, která je poměrně často nelogická, a ani sám autor nedokáže přesvědčivě vysvětlit, proč k ní v konkrétním případě došlo. Když je někdo potrestán za svou neposlušnost, má to svoje odůvodnění, ale to se zde nestává vždy. Často jsou totiž potrestáni i broučci, kteří nic neprovedli. A to by se (aspoň v pohádkových knížkách) stávat nemělo. Předpokládám, že malé dítě bude knihu vnímat jinak, pravděpodobně optimističtěji, než jsem ji vnímala já jako dospělý čtenář. Ale nemám důkaz, protože svým dětem (a ani těm od mojí sestry, které jsou ve stejném věku jako ty moje) bych ji nikdy nedoporučila! Večerníčkový seriál ve srovnání s knihou vychází z tohoto klání jako jednoznačný vítěz, protože je mnohem umírněnější. Proto knize dávám pouze tři hvězdičky, dvě za styl psaní, který není úplně marný ;-), a třetí právě za interpretaci audioknihy. Ale už se k ní vracet nebudu a doporučení dát ani při nejlepší vůli nemohu...

Pivka1
Pivka1
24.05.2021 5 z 5

Za mě opět krásná knížka, kterou jsem jako dítě milovala a četla a četla. Měla jsem knížku ještě po mamince s modlitbičkami, které se potom někam vytratily a v dalších vydáních již nebyly. Bohužel, synovi už knížka nic neřekla a ani se mu nelíbila.
Spali a spali a spali - dobře se jim to spalo :-)

kristeen
kristeen
22.05.2021 4 z 5

Když trochu upravíte některé obraty a slova, bude knížka po textové stránce srozumitelná i dnešním dětem. Co ale moc nechápou je, proč je vlastně příběh tak smutný? A to je vlastně dobře. V současné záplavě happyendů zapomínáme na to, že proti přírodě někdy bojovat nejde a má svůj pevný řád. Ano, musí se to vysvětlit, ale smysl to má. Pořád.

Fontak
Fontak
21.05.2021 5 z 5

No jo no... To se tak holt někdy stává, že člověk neví co má říct nebo (v tomto mém případě) napsat. Tak napíšu jen - Pane Karafiáte, děkuji.

Lejčís
Lejčís
07.05.2021 5 z 5

Pro dnešní děti už je jazyk nejspíš trošku zastaralý, takže by to patrně chtělo nový překlad. Tato kniha je však legenda a věřím, že se ho dočká. Broučky jsem celé dětství poslouchala načtené na CD a dodnes je miluju celým srdcem.. jak jsem byla napjatá a vyděšená při souboji se žlunou.. rozplývala se při setkáních Broučka s Beruškou.. líbí se mi i,jak nenásilně autor zahrnuje základní křesťanské hodnoty, byť nejsem věřící. Nádherná kniha :)

Ann58
Ann58
27.04.2021 5 z 5

Jako dítě jsem přečetla Broučky několikrát. Po mnoha letech jsem ji četla i svým dětem. Ale bohužel je nijak nenadchla. Jazyk už je pro dnešní děti zastaralý, ale já jsem si z nostalgie přečetla znovu a i přes smutný konec se k ní zase jednou ráda vrátím

Marika Vanova
Marika Vanova
25.04.2021 5 z 5

Přečteno s pětiletým synem. Příběhy broučků a berušek nám zpříjemnilo pár večerů před spaním.

alimraj1
alimraj1
22.04.2021 5 z 5

Jako malá jsem nepochopila, oč přesně v knize běží. Vůbec mi nevadila - naopak jsem Broučky měla moc ráda.
Dnes si ji, i přes pochmurný děj, vždy ráda znovu přečtu.

Barabora
Barabora
03.04.2021 3 z 5

Celkem dobrá kniha, ale tohle není to, co bych si nějak výrazně vyhledávala.

Hebrey
Hebrey
27.03.2021 1 z 5

Chtě, nechtě se holt řadím mezi ty, komu se Broučci nezalíbili. Jako dítěti mi přišel ten závěr až moc krutý, jako dospělá jsem sice asi pochopila, kam tím Karafiát směřuje, ale ani tak mi to nesedne.

nikikostadinova
nikikostadinova
23.03.2021 3 z 5

tenkrát mi to bylo jedno, ale dnes vidím jak krutá kniha to byla :-D trošku jako antické drama

DK197
DK197
20.03.2021 2 z 5

(SPOILER) E-KNIHA: Pro ty, kdo knihu ještě nečetli, se pokusím shrnout své hodnocení pod odpověď na následující otázku: "Doporučuji, nebo nedoporučuji tuto knihu ke čtení?" Inu, čekáte pohádku, těšíte se na svůj oblíbený večerníček... a dostanete kvantum náboženství (to dokážu skousnout i jako nevěřící), řečí až o fanatické pokoře, nabádání až k iritující nevšímavosti ke všemu a všem, slepé poslušnosti... (což jsou všechno vlastnosti dobrého křesťana snad z doby kamenné, čehož hojně využívala vrchnost a dělala si z lidu hloupé nestěžující si otroky - a nevím, zda zrovna o tom chci číst svým dětem) a v neposlední řadě je to plné starých zažitých a přežitých zvyků (například domluvených svateb, které se tady absurdně kombinuje s pokorou, že mě to zvedalo ze židle (ano, pořád mluvím o Broučcích - téma domluvených svateb je i v jiných pohádkách, ale podáno jaksi lidštěji, hřejivěji, ne tak diktátorsky), někoho popíchne i brutální pohádka v pohádce (kterou ale omlouvá to, že dříve pohádky kruté byly) a vrcholem budiž spousta zbytečných mrtvol v úplném závěru, kdy autor vyznívá až příliš sektářsky a odevzdaně).

Pokud bych měla najít nějaká pozitiva, pak je to jazyk a styl psaní, několik málo pohádkových mini zápletek a povedená snaha o přiblížení koloběhu života a smrti (tím nemyslím mrtvoly v závěru), ale musíte si být jisti, že na toto přiblížení je vaše ratolest zralá. Poměr plusů a mínusů tedy u mě způsobil dojem, že čtu mnohem starší knihu, než jak staré dílo doopravdy je. Také jsem pocítila údiv, jak z něčeho takové vykřesali večerníček. A nakonec došla k závěru, že nedoporučuji. Pouze v případě, pokud byste chtěli zkoumat, nakolik je kniha skutečně závadná a nakolik je jí jen proto, že v ní dospělí hledají asociace a motivy, které by děti neškodně přešly.

Pokud vám nevadí spoilery, jako doplněk mého názoru doporučuji komentář uživatelky Eeve, která mi mluví z duše a spoustu přešlapů knihy vypsala i s příklady. A věřte napadají mě i další. Broučci rozhodně zklamali. Jednu hvězdičku navíc nechávám z ohledu na to, kým a kdy byl text sepsán.