Broučci

Koupit

Broučky, jediné umělecké literární dílo Jana Karafiáta (1846-1929), potkaly nejednoduché osudy. Roku 1876 anonymně vyšel skromný, neilustrovaný svazek - tehdy s názvem Broučci pro malé i velké děti – a zapadl vcelku bez povšimnutí. Až teprve po sedmnácti letech knížku objevil a zpopularizoval novinář Gustav Jaroš, který ji označil jako "snad nejkrásnější květ naší české literatury dětské" a jejího autora nazval "českým Andersenem. Poetická obraznost Broučků, citlivý přírodní lyrismus a ušlechtilý humanismus si dále uchovávají nepomíjející platnost. I jazykově, svým jadrným básnickým slohem šťastně spojujícím hovorovost lidové řeči s vytříbenými biblismy, je dílo Jana Karafiáta pozoruhodné....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/315231/big_broucci-CWr-315231.jpg 4.2945

Kniha Broučci

kaja9825

Broučci
Tuto knihu jsem jako malá milovala a díky čtenářské výzvě jsem se k ní opět „na stará kolena“ vrátila. Mamka mi jí v dětství musela stále dokola číst a já si knížku ráda prohlížela díky krásným ilustracím. Doma stále máme to staré vydání a já přemýšlela, že bych nechala knížku po těch letech opravit, protože ty léta jsou na ní znát. Samozřejmě bych mohla pořídit nové vydání, ale nějak beru tuhle knihu jako takové rodinné dědictví.
Každopádně jsem si nakonec stáhla e-knihu ze zdejších stránek, kde je zdarma k dostání a začala jsem jí před spaním číst. Taková neskutečná nostalgie.
Myslím, že tu není třeba se dlouhosáhle rozepisovat o ději protože jí určitě mnoho z Vás zná, ale myslím, že i v dnešní době je to krásná knížka pro děti, která zaznamenává i smrt broučků a tím připravuje děti na to, co nevyhnutelně přijde pro každého z nás.
Doporučuju každému, aby se jednou za čas vrátil ke své dětské knížce, protože v nich bývají moudra, které jako děti moc nevnímáme a to je škoda.

marcela3655

Hezké, milé, maminka nám je večer četla

Michelleee

Moje první audiokniha a bylo to hezké poslouchat.

morienhithwen

Jako malým nám to četla mamka před spaním. Tehdy se mi líbily všechny ty drastické pasáže - napadení chlapcem, pohádka o uhořelých kočkách, žluna, ten konec! Dnes z pohledu dospělého nevím, jestli bych to četla svým potenciálním dětem - samozřejmě kvůli té bezhlavé poslušnosti. Pamatuji si, že naše mamka taky říkala, že jí to vadí, ale kvůli souvisejícímu večerníčku, který jsme měly rády, to tak nějak tolerovala). Přijde mi to skoro jako ekvivalent trendu poutat děti do postroje na vodítko, aby jimi rodiče mohli v případě potřeby cloumat.

Eva193

Knížka by byla moc krásná, na 5 hvězd, nebýt toho konce, četla jsem jako dítě a tu bolest ze závěru jsem nevydýchala až do dospělosti, nikdy jsem se ke knize nevrátila a vlastním dětem ji nečetla. Vzpomenu si kdykoliv rozkvetou sedmikrásky...

Znedla

Krásné příběhy broučků nejen z chaloupky pod jalovcem.
Přečteno mým dětem jako usínací pohádky. U poslední kapitoly jsem brečela jak želva a děti taky, ale přesně takový ten život je....

a304

(+ SPOILER) Být v pohodě s dětmi s Broučky, doporučuji krásné příběhy.

makovec201

Broučci nikdy nepatřily mezi mé oblíbené knihy. Postavy se chovají, jako by neměly vlastní mozek, vždycky udělají, co musejí nebo co jim kdo řekne. Navíc je to celý tak divně tíživě smutné. Jestli byl Karafiát jen z části jako ten text, musely jeho "ovečky" hojně páchat sebevraždy... divím se, že se kniha čte ještě dnes, nespatřuji v ní nic aktuálního.