Broučci

Koupit

Broučky, jediné umělecké literární dílo Jana Karafiáta (1846-1929), potkaly nejednoduché osudy. Roku 1876 anonymně vyšel skromný, neilustrovaný svazek - tehdy s názvem Broučci pro malé i velké děti – a zapadl vcelku bez povšimnutí. Až teprve po sedmnácti letech knížku objevil a zpopularizoval novinář Gustav Jaroš, který ji označil jako "snad nejkrásnější květ naší české literatury dětské" a jejího autora nazval "českým Andersenem. Poetická obraznost Broučků, citlivý přírodní lyrismus a ušlechtilý humanismus si dále uchovávají nepomíjející platnost. I jazykově, svým jadrným básnickým slohem šťastně spojujícím hovorovost lidové řeči s vytříbenými biblismy, je dílo Jana Karafiáta pozoruhodné....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/315231/broucci-CWr-315231.jpg 4.2831

Kniha Broučci

Pivka1

Za mě opět krásná knížka, kterou jsem jako dítě milovala a četla a četla. Měla jsem knížku ještě po mamince s modlitbičkami, které se potom někam vytratily a v dalších vydáních již nebyla. Bohužel, synovi už knížka nic neřekla a ani se mu nelíbila.
Spali a spali a spali - dobře se jim to spalo :-)

kristeen

Když trochu upravíte některé obraty a slova, bude knížka po textové stránce srozumitelná i dnešním dětem. Co ale moc nechápou je, proč je vlastně příběh tak smutný? A to je vlastně dobře. V současné záplavě happyendů zapomínáme na to, že proti přírodě někdy bojovat nejde a má svůj pevný řád. Ano, musí se to vysvětlit, ale smysl to má. Pořád.

Fontak

No jo no... To se tak holt někdy stává, že člověk neví co má říct nebo (v tomto mém případě) napsat. Tak napíšu jen - Pane Karafiáte, děkuji.

Lejčís

Pro dnešní děti už je jazyk nejspíš trošku zastaralý, takže by to patrně chtělo nový překlad. Tato kniha je však legenda a věřím, že se ho dočká. Broučky jsem celé dětství poslouchala načtené na CD a dodnes je miluju celým srdcem.. jak jsem byla napjatá a vyděšená při souboji se žlunou.. rozplývala se při setkáních Broučka s Beruškou.. líbí se mi i,jak nenásilně autor zahrnuje základní křesťanské hodnoty, byť nejsem věřící. Nádherná kniha :)

Ann58

Jako dítě jsem přečetla Broučky několikrát. Po mnoha letech jsem ji četla i svým dětem. Ale bohužel je nijak nenadchla. Jazyk už je pro dnešní děti zastaralý, ale já jsem si z nostalgie přečetla znovu a i přes smutný konec se k ní zase jednou ráda vrátím

Marika Vanova

Přečteno s pětiletým synem. Příběhy broučků a berušek nám zpříjemnilo pár večerů před spaním.

alimraj1

Jako malá jsem nepochopila, oč přesně v knize běží. Vůbec mi nevadila - naopak jsem Broučky měla moc ráda.
Dnes si ji, i přes pochmurný děj, vždy ráda znovu přečtu.

Barabora

Celkem dobrá kniha, ale tohle není to, co bych si nějak výrazně vyhledávala.