Brooklynské panoptikum

Brooklynské panoptikum https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/4222/bmid_brooklynske-panoptikum-JRI-4222.jpg 4 48 12

Román u nás už dobře známého amerického spisovatele Paula Austera je ukázkou autorova vypravěčského umění. Stejně jako v předchozích knihách Auster dovedně spřádá příběhy jednotlivých postav a rychle plynoucí, přesvědčivý děj zároveň obohacuje o další dimenze a souvislosti: do sebe vložené příběhy, exkurzy do literární teorie a historie a esejistické vložky. Tyto momenty ovšem autor zakomponovává do příběhu způsobem nenápadným a nepoučujícím, takže působí hladce a nerušivě i na čtenáře, který se soustředí jen na primární děj. Osudy několika sympaticky pošetilých postav, zavátých do Brooklynu z různých částí Spojených států i světa, se vzájemně střetávají a prolínají v posledních letech 20. století. Za životními zvraty, připomínajícími karnevalové výměny masek, se nenápadně skrývá Smrt. Obchází permanentně kolem všech postav ať již v podobě choroby, deprese či závažné změny životních podmínek avšak zároveň ruku v ruce s možností nového života. Jednotlivé bizarní příběhy, vypovídající o individuální historii, jsou v závěru románu překvapivě konfrontovány s něčím vskutku nadosobním: do newyorského mikrosvěta příběhů jeho postav náhle, na počátku nového tisíciletí, vpadne jakýsi větší příběh, který ty malé zásadně přesahuje.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Prostor

The Brooklyn Follies , 2005

Majto
Majto
včera 4 z 5

Druhý kontakt s tvorbou Austera úspešne za mnou. Spočiatku mi síce chvíľu trvalo ponoriť sa do deja, no potom už to bol pôžitok čítať dejové zvraty a príbehy pribúdajúcich postáv. Načo ďalšie slová. Treba čítať a užiť si to.

debreno
debreno
21.01.2024 4 z 5

Presne ako už niekto napísal, je tam istá podoba s filmom "Smoke", i keď ten mal oveľa melancholickejší nádych, ktorý sa podarilo trochu autorovi rozptýliť bez zbytočného sentimentu.
Pri "Brooklyn Follies" by som povedal, že takto nejak si predstavujem rozprávku pre dospelých. Je to veľmi odpočinkové čítanie "pred spaním", "na dobrú noc", ale inteligentné, miestami poučné, a hoci je to na hranici ľahkej literatúry, Austerovi sa podarilo neprekročiť tú hranicu, kedy by naozaj spadol do nejakého braku. Každý si občas potrebuje odpočinúť, a môže to robiť inteligentne, či už ide o autora alebo o čitateľa.

JP
JP
10.08.2021 3 z 5

S Austerem se to má tak, že buď je na 100% a je to úžasný literární ponor (první část Newyorské trilogie, Kniha iluzí, nebo třeba Portrét neviditelného muže z Vynálezu samoty), zkrátka něco, co vás neskutečně baví číst... a nebo je to opravdu nudný průměr, který působí jako sešlá klasická literatura, co vás nezajímá, která je vám vnucována. 'Brooklynské panoptikum' bylo většinu času spíše to druhé, i když se sem tam malé uchvacující momenty našly a vzbudily ono nadšení. Relativně dlouhé a pomalé čtení na to, že nejde o nijak velkou knihu... ale čím hlouběji jsem byl, tím víc mě to nebavilo a pomaleji se to četlo. Paul Auster je prostě jak kdy. Někdy mi připadá geniální a jindy zase, že už nemůže být nudnější.

Rankl
Rankl
31.10.2019 5 z 5

Moje první a rozhodně ne poslední setkání s tímto autorem. Při čtení knihy jsem si přišel jako při sledování nějakého nezávislého filmu, takže mě ani nepřekvapuje zjištění že Auster napsal scénář k filmu Smoke. Autor se drží hlavního příběhu, a zároveň odbočuje k mnoha vedlejším postavám a jejich mini příběhům, ale manévruje v tom natolik šikovně, že tyto odbočky nepůsobí vůbec rušivě, ba naopak. Za povšimnutí stojí vykreslení toho jak v kontrastu s jakoukoliv životní tragédii či nepříjemností jde ruku v ruce naděje.

freejazz
freejazz
06.10.2018 5 z 5

čítalo sa to samé...
určite to nie je prvoplánový popis a ak človek chce pri knihe premýšľať, má tu dosť inšpirácií. našťastie Auster neskĺzol do radoby filozofických úvah, ani nás neobšťastňuje sériou bonmotov a aforizmov. je to jednoducho príjemné čítanie vzdelaného autora, ktorý hovorí o tom, aký je život zvláštny a v konečnom dôsledku dobrý a fajn, hoci si občas myslíme, že je to presne naopak.

000nugatovej
000nugatovej
14.01.2018 4 z 5

Život jako houpačka: jednou nahoře, jednou dole. Panoptikum lidí a událostí. Přes všechny zákruty žijí hrdinové románu svůj obyčejný život (bohatější než u Čapka). Ale pak ... na konci Austera podezírám, že to vše zosnoval jako jakousi dlouhou předehru k něčemu většímu, ke změně, která přichází a která může dát všemu dřívějšímu, ač to bylo sebebizarnější, příchuť sladké normálnosti.

hanap
hanap
01.04.2015 3 z 5

Zajímavé .

puml
puml
08.12.2014 4 z 5

Velmi dobrý román se spoustou bodrých postaviček z Brooklynu a okolí. Líbila se mi ta atmosféra, rozhovory a úvahy, obšas mi román přišel jako volné pokračování filmů Kouř a Vztek.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova
18.05.2014 3 z 5

Lehce uplývající čtení, na můj vkus trochu přehnané zvraty a situace - a v kontrastu s tím všudypřítomný motiv ztráty. Pesimista i optimista si vybere :o)

Renava
Renava
06.07.2012 4 z 5

Zo začiatku zdanlivo jednoduchý príbeh človeka, ktorý sa po viacerých životných prehrách a ťažkostiach rozhodol pokojne dožiť svoj život na mieste, kde sa narodil... Jeho plán sa však vplyvom nepredvídateľných okolností postupne začína meniť a všetko sa vyvíja trošku inak, ako pôvodne predpokladal. Jeho život v Brooklyne sa zdá byť všetkým, len nie pokojným :-) Toľko v skratke k deju, aby som nepovedala viac ako je potrebné...

Pre mňa ďalšia Austerova lahôdka, ktorá ma presvedčila o tom, že s každou ďalšou novoprečítanou knihou mu začínam byť viac a viac oddaná. Jeho vety vo mne často vyvolávajú pocit, akoby boli napísané priamo pre mňa (obávam sa, že zrejme nás takých bude viac:-))
Oceňujem do medziriadkov ukryté odkazy na iné knihy, či autorov, čím nepriamo nasmerováva na stopu ďalších zaujímavých vecí, rovnako, ako to robí môj obľúbený Murakami... A pre úplnosť dodávam, že vďaka Brooklynským fraškám som si do značnej miery poopravila moje osobné dojmy z F.Kafku, jeho diel a svojského štýlu.. Auster ho okrem iného opisuje v situácii, ktorá ho viedla k napísaniu poviedky "Bábika" a musím sa priznať, že moje oko pri týchto riadkoch nezostalo suché :-). Inými slovami - stojí za prečítanie!

zuzulique
zuzulique
21.11.2011 4 z 5

Auster patrí medzi mojich najobľúbenejších autorov, takže pri hodnotení jeho kníh som viac subjektívna :-) Táto kniha patrí medzi tie, ktoré sa ľahšie čítajú, no zaručene spoznáte rukopis autora :-)

Matej
Matej