Brooklyn

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román irského autora Colma Toibína Brooklyn vypráví prostý příběh obyčejné mladé ženy, která na popud rodiny odejde za prací do New Yorku. Dobrý úmysl sestry a matky podpořený tou nejlepší vůlí ze strany samotné Eilis vede k tomu, že dívka nastoupí cestu do neznáma, do světa, který s ní nemá (alespoň zpočátku) nic společného, do života, který si sama nevybrala. Eilisina ztráta je tím palčivější, že se jí bolestně stýská po něčem tak žalostně omezeném, jako bylo její dosavadní živoření v rodném Enniscorthy. Brooklyn však není jen naléhavým příběhem jednoho smutného osudu. Toibínova tichá, vyrovnaná a přesto bezprostřední próza podává detailně prokreslený obraz minulosti, konkrétně irského maloměsta a několika málo ulic ve starém Brooklynu první poloviny padesátých let minulého století. Samozřejmým kořením tohoto obrazu je humor. Humor bezděčný, nucený i bláznivý, ale vždy nevtíravý, tak jak jej přináší sám život. Dotisk....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/281778/brooklyn-qGJ-281778.jpg 3.8208
Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Mladá fronta
Orig. název:

Brooklyn (2009)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (57)

Kniha Brooklyn

Přidat komentář
Cari
03.12.2018

Jazyk Colma Toibína je prostý a jednoduchý. Žádné kudrlinky, ani metafory v jeho psaném projevu nečekejte. Přesto, nebo spíše proto se kniha čte velmi dobře. Román je vyprávěn z pohledu vypravěče - pro mě tak akorát na míru. Příběh není náročný na přemýšlení, čtenář se lehce orientuje, a stránky ubíhají rychle. Avšak není jednoduchý... Je to především pocitové dílo. Pokud ovšem hledáte něco, kde děj graduje a oplývá nečekanými zápletkami, tak se tomuto čtivu vyhněte. Brooklyn je jako skutečný život... většinou plyne pokojně, jen občas do něj vtrhne bouře, která změní náš směr.

Někomu se toto všechno může jevit nudně, ale asi chápu, proč je tento román tolik oceňovaný. Brooklyn je jako závan dospělosti. Kdy stojíte na prahu něčeho nového, a máte strach, ale zároveň je to příslib čehosi vzrušujícího... Je o tom, jaké to je, když opustíte svůj nudný život, a někde tam daleko si uvědomíte, jak moc jste ty bezpečná místa milovali. O tom, jak moc se vám může stýskat ve městě plném lidí, kde je vám i počasí cizí. O tom, jak moc se v něm můžete cítit ztracení, dokud se nenajde někdo, kdo vám domov připomene. O tom, že někdy jsou nejtěžší cesty zpátky...

Je to kniha o niterných pocitech každého, kdo opouští svůj starý svět pro nový... A vždycky, když se pro něco rozhodujeme, za sebou něco necháváme. Minulost, lidi, místa, vzpomínky. Zvyknout si, je zpočátku to nejtěžší, ale potom není nic jednoduššího. Na knize Colma Toibína se mi nejvíc líbilo to, že je vše tak reálné. Je to příběh, který se může stát každému. Je to vyprávění o skutečných lidech, ve skutečném světě. Příběh o tom, že kde se zabydlí naše srdce, tam je náš domov... to je Brooklyn.

Opatov
07.11.2018

Krasny pribeh irske divky, ktera se vydala na popud matky a sestry za stestim do Ameriky. Prvotni nejistotu a tapani diky jeji povaze nahradi laska. Prijemne cteni.

marvarid
26.09.2018

Když teď o knize přemýšlím, tak vlastně vypráví velmi jednoduchý a zcela uvěřitelný příběh. Ani jedenkrát mě nenapadlo, že by se některá ze situací vyvíjela nepravděpodobně, že by některá z postav jednala tak, jak bych to od ní nečekala. A v tom je asi to kouzlo – autor je skvělý znalec lidských charakterů a proto je každá z postav skutečná, je výborný vypravěč a tak se příběh odvíjí tak hladce. Líbilo se mi, že Eilis není žádná superhrdinka, nedrží svůj osud pevně v rukou. Řada opravdu důležitých momentů v jejím životě dopadne tak nějak sama od sebe, okolnosti ji prostě někam nasměrují a ona tím směrem jde, jak nejlíp umí. Je to tak lidské, její postava mi byla opravdu blízká.

kytarka
10.08.2018

Eilis žije s matkou a o mnoho starší sestrou. Sestra Rose se jednoho dne setká s otcem Floodem, kterého pozve domů na večeři. Tam nabídne Eilis možnost odejít pracovat do Ameriky. Vše Eilis zařídí a ona odjíždí. Dostane práci v obchodním domě, studuje účetnictví. Jednoho dne na farní zábavě se potká s Italem Tonym a rozjíždí se jejich příběh, který doprovází lásky a strasti s tím spojené...
Velmi krásně napsaný milostný příběh. Skvělá kniha, u které nemusíte moc přemýšlet. Řekla bych, že ideální letní čtení. Musím i uznat, že film byl taky skvělý, což se moc nevidí.

inkatenysek
29.07.2018

Děj této knížky je zasazen do Irska a USA 50.let 20.stoleti. Čtenář zastihuje hlavní hrdinku Eilis nejprve u ní doma, v malém irském městečku, kde je ovšem nedostatek pracovních míst, díky čemuž odchází většina mladých lidí za prací do zahraničí, především do Anglie. Takovýto osud se nevyhne ani samotné Eilis, jež je však matkou a sestrou zmanipulována k odcestování až do daleké Ameriky. Stesk po domově se zde Eilis snaží zahnat usilovnou prací, návštěvou večerních vzdělávacích kurzů a flirtováním s milým italským mladíkem Tonym. Jednoho dne ovšem dostane dopis z domova, na jehož základě se rozhodne, že se tam vypraví. A právě tehdy učiní jedno zbrklé rozhodnutí, které ovlivní celý její další život...

Ačkoliv se nejedná o žádný, příliš napínavý příběh, tak musím napsat, že se mi celkem líbil a to hlavně kvůli tomu, jak je v něm vykreslená tehdejší doba. Ocenit bych chtěla také psychologické vykreslení Eilis, kdy se z šedé myšky stala sebevědomou mladou ženou. Jediné, co mě na ní mrzelo, bylo to, jak se nakonec vždycky nechala zmanipulovat k rozhodnutí, které zásadně a celkem negativně ovlivnilo její budoucnost...

Annkag
25.06.2018

Velmi krásne napísaný príbeh o jednom z temným období Irska.Pretože na pozadí príbehu stála myšlienka ,,Bramborového hladomoru,, ktorý Irsko postihlo.
Začlenovanie sa do novej spoločnosti,ktorá sa trodila v útrobách Ameriky.Boj so samou sebou.Dohánanie vlastných snov,myšlienok,rozvoj osobnosti,ktorá sa začala rodit okamihom ked hlavná hrdinka vstúpila na palubu lodi,ktorá ju mala odviest do Ameriky-krajiny splnených snov.
Je len samozrejmé že láska ju musela navštívit...a že to bola láska.Objavovanie niečoho tak krásneho a čistého čo sa rodilo v hlbinách jej myšlienok a srdca....krásna oddychovka ktorá poteší,pohladí dušu a zanechá stopu vo vašom srdci i po jej zatvorený.

Anna.Ure
06.08.2017

Kniha se mi líbila svoji lehkostí a zajímavým členěním, ale překvapivě plynula až moc. Myslím tím, že i v okamžiku zvratu autor situací pouze proplul, jakoby to byla jen další běžná věc. K dané době se to nejspíš hodí, ale nevadilo by mi více akčnosti a jednoznačnosti (mluvím o konci, který je hodně na čtenáři - jak si ho přebere). Jinak pěkná kniha, kterou ale ze své knihovničky asi víckrát nevytáhnu.

Staef
05.08.2017

První knížka, kdy se mi víc líbí jeho filmové zpracování.


Štítky

irská literatura zfilmováno

Autor a jeho další knihy

Colm Toibín

Colm Toibín
irská, 1955

Podobné knihy

Kniha Brooklyn je:

v Právě čtených2x
v Přečtených251x
v Čtenářské výzvě54x
v Doporučených15x
v Knihotéce89x
v Chystám se číst234x
v Chci si koupit34x
v dalších seznamech3x