Brnox. Průvodce brněnským Bronxem

Brnox. Průvodce brněnským Bronxem https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330485/bmid_brnox-Fjs-330485.JPG 4 141 30

Děti v Brnoxu se bojí much. Mladý klavírista Radek Bagar vyhrál několik mezinárodních soutěží. Bezdomovci v parku u Alberta navrhují rozdělení laviček: na některých by oni spali, na jiných by se provozovaly sexuální služby. Jeden z mála způsobů, jak se z vyloučené lokality dostat, je vstup ke svědkům Jehovovým. Mule straší v mnoha barácích v Brnoxu. Obyvatelé ubytovny Pohoda, která je nejlevnější v Brně, si pochvalují vstřícný přístup majitele. Pokud nemají peníze na svačinu, nepošlou rodiče své děti raději do školy. V ulicích Brnoxu roste řada léčivých rostlin. Čínský zemědělec si na nevyužívaném pozemku zřídil pole, kde pěstuje zeleninu. Podle deratizátora je výskyt štěnic v Brnoxu vzhledem k jiným brněnským čtvrtím zcela průměrný. Také černý odběr plynu nevykazuje zvýšená čísla. V rodinách se zde vaří řada romských specialit, romská restaurace však chybí. Při hraní fotbalu na ulici je třeba mít se na pozoru před projíždějícími auty.... celý text

JancaMia
10.11.2023 4 z 5

Svérázný průvodce po Cejlu a ukázka jeho obyvatel ať už Romů nebo dalších národností, úsměvné historky živnostníků a majitelů domů v této lokalitě, o lokalitě v době válečné . Půjčeno z knihovny.

frantisek0724
15.02.2023 2 z 5

Nic moc čtení, chvílemi sice lehce úsměvné,ale jinak rozpaky...Bydlel jsem na Francouzské,Brnox znám dobře,trochu jinak než autorka ... Dobře znám i Bedřichovice nad Temží, mám známé mezi místními účastníky projektu, když se Bedřichovice přestěhovaly do Londýna. Smysl tohoto projektu zůstal některým zúčastněným utajen, stejně tak i mně. A stejné je to i s touto knihou. Přečteno kvůli čtenářské výzvě,vracet se ke knize nebudu...

Romalu
21.07.2022 5 z 5

Jelikož žiji v Brně, tak jsem si to s chutí přečetla. Styl asi nesedne každému, ale mně to bylo blízké.

Benovo
19.08.2021

Knížka, o které jsem mnoho slyšel a říkal jsem si, že si ji musím přečíst, protože reference byly velmi rozporuplné. Kniha se pohybuje někde mezi literaturou faktu a čistou fikcí, mezi dokumentem a beletrií. Rozhodně bych se ji neodvážil zařadit mezi turistické průvodce, jak je někdy mylně chápána. K jejímu pochopení je třeba znát i kontext prostředí, o kterém pojednává a nemálo dalších souvislostí. Jen tak je člověk schopen zachytit, kde se sdělují fakta a kde je to myšleno s velkou nadsázkou. Určitě nejde o knihu pro každého, ale pro člověka obeznámenému s danou lokalitou a jejími reáliemi může jít o zajímavé čtení. Velmi oceňuji množství práce, která za vznikem této jedinečné knihy stojí i za neobvyklý styl jakým je zpracována. Kéž by knih, které by svým stylem a zpracováním vybočovaly z řady a přesto si zachovaly úroveň, bylo víc.

Arkagas
07.02.2021 5 z 5

Tohle kniha, kterou asi nepochopí nikdo, kdo nezná brněnský Cejl, nebo alespoň chvíli v Brně nežil a nezná zdejší komunitu. Kateřina Šedá několik let sbírala materiály, dělala rozhovory, fotila krásy romských obydlí a to vše, za doprovodu pohádek, receptů, historie, map, návodů atd vtěsnala do průvodce brněnského Bronxu a vznikl tak Brnox. Tato kniha je ucelená sonda do duší zdejších obyvatel, co je pro ně nejdůležitější, proč jich hromada nepracuje a končí ve vězení, ale třeba i o tom, že děti nikdy nedostanou do školy na svačinu obyčejný chleba, protože není vidět v televizi. Brnox je plný fotografií, ilustrací, skvěle designově zpracovaný, rozdělený na turistické mapy a najdete zde například odkaz na cikánskou svatbu v roce 2016, na kterou se můžete podívat na youtube a rozhodně se hodně nasmějete. Tato kniha je dokonalost. Jsem moc ráda, že jsem měla tu čest si jí přečíst a dlouho na ni budu vzpomínat.

bod
13.11.2020 4 z 5

Nenáročné, zajímavé, chvílemi veselé čtení i když to byl podle mne dost smutný humor.

engelbert
11.09.2020 4 z 5

Pozoruhodný průvodce místy, které navštěvuji jen když opravdu musím. Zvláštní je už jen sám úvod, ve které se dozvíme, že autor zde už dlouho bydlí a nikdy se mu tady nic zlého nestalo. Jinde je to totiž považováno za standard, o kterém není nutné hovořit. Je tu spousta hlášek a vyprávění podaných dosti zábavně, přesto směřujících k zamyšlení.

lubtich
17.06.2020 4 z 5

Maximálně unikátní kniha, ten elán a um autorů je fakticky fascinují.
Lokalitu naprosto neznám, z hlediska obyvatele to musí být teprve senzační.
Analýza je neskutečně zevrubná, nic neopomenuto, ani jeden odpadkový koš nezanedbán. Autoři (a především asi Kateřina Šedá) mají k lokalitě vztah a přistupují k lidem s nadhledem, bez předsudků.
Typograficky úchvatné dílo rovněž - tolik fontů, fotek, barev, kdy se vše rozléhá v naprosté ledabylosti.
Za největší rarity považuji afghánského inženýra prodávajícího v potravinách, čínského zahradníka na plácku uprostřed města (ta identifikace rostlin byla famózní, celkově oceňuji zapojení i odborníků z různé branže), paní kořenářku a poštovní schránky.
Kéž by takový průvodce vyšel i o jiných lokalitách.

(Ukázka z uličního sběru Kateřiny Šedé)
ZNÁTE NĚJAKOU POVĚRU?
Muž, asi 60 let: Nevěru.
JAK TO MYSLÍTE? JAKO ŽE KDYŽ JE ČLOVĚK NEVĚRNEJ, TAK SE MU TO VRÁTÍ?
Tak se mu to nevrátí.

Yorika
04.03.2020 3 z 5

Cejlem občas projdu. Lokalita mi nepřijde jiná než ostatní. Rozhodně nemám pocit, že bych odtud musela utíkat.
Jsem ráda, že tato kniha v nadsázce popisuje, jak život na Cejlu probíhá nebo by mohl probíhat.
Mimochodem. Mají tam skvělé Muzeum romské kultury, s fajnovým pánem na recepci.

Márinka
17.02.2020 3 z 5

Při svém vydání jsem knihu pouze prolistovala a zase odložila. Můj zájem probudila až nyní před blížící se návštěvu Aleše Palána v naší knihovně. Zajímá mě totiž „Palán před Samotáři“.

V ohlasech na tuto knihu někdy čtu: to jsem se zasmál/zasmála! Ano, i mé koutky se často mimovolně zvedaly. Ale pod povrchem „veselých“ historek, průpovídek a hlášek se skrývá i závažnější sdělení - vyloučení a neschopnost nebo neochota státu tuto situaci řešit.

houbaaa
13.01.2020 3 z 5

Čtení pro lokální patrioty! Pro místní se asi jedná o netradiční a zábavný popis známé brněnské lokality. Pro lidi odjinud, neznalé poměrů v této části města, je zde alespoň několik zajímavých pohledů na nejrůznější menšiny a sem tam vtipná hláška nebo příběh. Nic víc, nic míň.

Kortez
05.01.2020 3 z 5

Takové mozaikovité čtení o části města které v mém případě celkem znám. Knížka pobavila a prozradila další zajímavosti které jsem nevěděl, nebo jen tušil. Výborné na čtení kdy nemáte čas věnovat se rozsáhlejšímu a hlubšímu dílu.

cirruska
31.10.2019 3 z 5

Přiznávám, nesdílím nadšení většiny. Co mě docela pobavilo, byly hlášky. Není nad to se zasmát hlouposti druhých... S velkou pravděpodobností jsem ovlivněna tím, že jsem v této lokalitě bydlela asi 6 let a tudíž jsem měla od tohoto "průvodce" větší očekávání.

Rozarka69
09.07.2019 5 z 5

Senzační kniha, u které jsem se zasmála až jsem brečela. Pár let jsem na kraji této nechvalné městské části bydlela a netušila jsem spoustu věcí. Autorku chválím za její originalitu. Ač teda si nejsem jista těmi krysami, tak se mi obsah velice líbil a troufám si říct, že pro zlepšení nálady budu číst určité odstavce dokola.

Vašek56
31.05.2019 4 z 5

Je to docela dobrá kniha, ale autorka by se tam mohla na čas nastěhovat, napsala by to ještě líp.
Romské muzeum super doporučuji navštívit, věznice, divadlo Radost.... Spousta míst kam jít přes den, v noci bych šla se staženým zadkem, ale stejně, pamatuji si Cejl a okolí ještě z dřívějška, smrad a špína, počurané rohy baráků, křik, šeď, člověk se tam bál vkročit i přes den. Teď tam mají spoustu domů opravených, žijí si v centru, no, dobrý ne? A neplechu dělají stále.

DK197
07.01.2019 4 z 5

O brněnském Bronxu si šušká kdekdo. Tahle knížka byla potřeba. Ukazuje tuto lokalitu jako celek. Se všemi špinavostmi, zvláštnostmi, kuriozitami i okouzlujícími drahokamy. Nad něčím znechuceně nakrčíte nos, nad jiným užasle otevřete pusu. Stránky vás nutí zoufat si i usmívat se. Učit se, tolerovat i chtít naučit a pomoci. Nic není jen černé. Ani brněnský Bronx. Základní otázka však zůstává - jak s touto lokalitou žít tak, aby aby z ní cizí neměli obavy, ale zároveň nezmizelo to dobré z dané mentality a kultury?

Hvězdičku dolů za Ordinaci a Polreicha. Prostě mi to pokazilo subjektivní dojem, omlouvám se. Ačkoli to vlastně ukazuje, že televizní produkce ovlivňuje i zdejší dění...

Jizi
30.12.2018 5 z 5

Tak to bylo, tak to je. Autoři průvodce brněnským Bronxem nechávají mluvit čtvrť samotnou a čtenář má tak unikátní možnost ponořit se do nesmírně plastického a poutavého portrétu místa a komunity, před níž obvykle raději přechází na druhý chodník (ale já nejsem rasista! To víte...). Unikátní grafické provedení učinilo z Brnoxu lahůdku na konec roku. Díky za knižní výzvu, bez ní mě tahle kniha bezesporu minula a byla by to obrovská škoda. Smekám před nesmírnou porcí práce, jež je za celým projektem vidět.
"Myslíte si, že je Bronx vesnice?
Úředník: Není. Je to Brno-střed.
To já vím, ale myslím chováním lidí.
Chováním je to spíš ZOO." (s. 422)

(Jen drobná poznámka pod čarou, jež celkový, navýsost pozitivní dojem nedokáže zkazit: chtělo to nainstalovat arabskou jazykovou sadu a ověřit si, co píšu - naštěstí je tam toho minimum, nicméně to, co tam je, je fakticky blbě).

KrystofJuzko
07.07.2018 5 z 5

"Demonizovaná čtvrť", "brněnská vyloučená lokalita", "místo, kam se raději nechodí" .Tím vším se snaží Brnox Kateřiny Šedé provést. A to celkem po 10 trasách. Ukazuje všední život obyvatel této "vyloučené lokality". Vznikl tak umělecký a netradiční pohled. Který také upozorňuje na mnoho problému v České republice, jako například segregované školství a neschopnost státu zajistit romským dětem alespoň stejné podmínky jako mají ostatní děti. Projekt Kateřiny Šedé doopravdy oceňuji, kéž by v Čechách podobných smysluplných věcí vznikalo více.

anntine
11.04.2018 5 z 5

Průvodce Brnoxem mě nadchl. Bavily mě různorodé popisky, fotografie i útržky rozhovorů. Brněnským Cejlem občas procházím, ale nikdy mě nenapadlo, že se na takovém místě může nacházet tolik zajímavostí. Kromě "turistických" tipů ale průvodce brněnským Bronxem zachycuje i situace, díky kterým je čtenář schopný podívat se na tuto lokalitu z různých úhlů pohledu. Sociální situace obyvatel Brnoxu, jejich specifická kultura i pro běžného Čecha neobvyklá mentalita jsou autory vylíčeny s určitým odstupem tak, aby si čtenář mohl utvořit svůj názor, ovšem názor založený na podložených faktech a originálních postřezích.

WexxAr-ka
11.04.2018 odpad!

Tak tahle kniha byla fakt utrpení... Nebýt výzvy, tak bych ji odložila po pár stránkách.
Působí to na mě jako "chci dotaci, tak něco slepím"...

Brno česká literatura literární místopis Magnesia Litera

Autoři knihy