Brnox. Průvodce brněnským Bronxem

Brnox. Průvodce brněnským Bronxem https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330485/bmid_brnox-Fjs-330485.JPG 4 141 30

Děti v Brnoxu se bojí much. Mladý klavírista Radek Bagar vyhrál několik mezinárodních soutěží. Bezdomovci v parku u Alberta navrhují rozdělení laviček: na některých by oni spali, na jiných by se provozovaly sexuální služby. Jeden z mála způsobů, jak se z vyloučené lokality dostat, je vstup ke svědkům Jehovovým. Mule straší v mnoha barácích v Brnoxu. Obyvatelé ubytovny Pohoda, která je nejlevnější v Brně, si pochvalují vstřícný přístup majitele. Pokud nemají peníze na svačinu, nepošlou rodiče své děti raději do školy. V ulicích Brnoxu roste řada léčivých rostlin. Čínský zemědělec si na nevyužívaném pozemku zřídil pole, kde pěstuje zeleninu. Podle deratizátora je výskyt štěnic v Brnoxu vzhledem k jiným brněnským čtvrtím zcela průměrný. Také černý odběr plynu nevykazuje zvýšená čísla. V rodinách se zde vaří řada romských specialit, romská restaurace však chybí. Při hraní fotbalu na ulici je třeba mít se na pozoru před projíždějícími auty.... celý text

Arlenka
22.03.2018 5 z 5

Autorka průvodce K. Šedá je nevšední osobnost, kdy to dokazuje nejen tímto projektem, ale mnoha dalšími, které mě vždy velice zaujmou ( Kateřina Šedá 1977, Jmenuješ se Josef Šedý atd) a jelikož jsem dlouhá léta pracovala přímo v Bronxu na Francouzské, tak jako bych mnohé věci viděla ze svého života a hlášky slyšela od obyvatel této části (jednou jsem se zeptala, proč naší organizaci nikdy nevykradli auto či nepoškodili a oni na to, to víte paní, jak my víme, že to není naše či někoho z rodiny, tady to máte v bezpečí ...) Tímto průvodcem se dá na danou "vyloučenou" lokalitu dívat jinýma očima, pokud člověk trochu chce.

Mánička178
21.03.2018 5 z 5

Naprosto unikátní a neotřelý úkaz na knižní scéně, řekla bych. Opravdu moc mě potěšilo, že taková publikace vznikla právě o brněnském Bronxu - přečtěte si ji, i když podobné čtvrti záměrně nevyhledáváte :D
Myslím, že autentičnost místa se autorům povedla zprostředkovat na jedničku s dvěma hvězdičkami. A to zejména díky tomu, že reálie z Bronxu se autorům povedlo pokrýt opravdu v mnoha vrstvách - od minulosti (historie a židovské stopy v této čtvrti) až po současný život a jeho rozmanitosti (duchovno, jídlo, děti a výchova, kultura, sport, noční život, fauna a flora).
Knížka překypující původními hláškami místních obyvatel, fotkami... prostě samé perly a navíc je to krásně graficky zpracované :) Paráda!

AnjaVCL
22.12.2017 5 z 5

Velice nekonvenčně pojatá záležitost. Je to mozaika všemožných možných i nemožných věcí, polyfonie hlasů z ulice i akademiků, obdivuhodně barevný obrázek lokality s pochybnou pověstí (nic ale není černobílé, Brnox má rovnou 10 barevných tras!). Uliční sběr neskutečně pobaví - některé výroky jsou až existenciální, některé suché, jiné poněkud lakonické.
"Vem si šalinu. Je jedno, jakou. Na konci je vždycky les."

maid
09.07.2017 4 z 5

Jiný pohled na neoblíbenou část Brna, některé hlášky mě hlasitě rozesmály. :-)

Finn69
02.06.2017 5 z 5

Povinná četba nejen pro všechny Brňáky.
Za mě plný počet bodů, moc jsem si to užil. A jelikož pracuji řadu let na Křenové a celkem často se pohybuji na Špitálce, Vlhké, Cejlu atd., můžu potvrdit, že je to všechno ze života. Takže neváhejte a vydejte se do Brnoxu, nebudete litovat :-)

OldaB
22.05.2017 5 z 5

Geniální projekt, díky tomuhle prostě budete chtít ten Cejl vidět. Některé hlášky se mohou stát opravdovým kultem. Až tam někdy zase zavítám, budu se na tuhle lokalitu dívat úplně jinýma očima.

Popko
11.05.2017 4 z 5

I když nejsem z Brna, zajímavý průvodce problematickou částí Brna.

HanKasp
21.04.2017 5 z 5

Bezkonkurenční a velmi nevšední průvodce brněnskou čtvrtí Bronx ukazující život v této čtvrti. Kniha vyvolávající diskuse. Kniha, při jejímž čtení máte chuť se do Bronxu vydat a bavit se s lidmi, zahrát si s dětmi fotbal.

Kniha je členěná do kapitol obsahujících jednotlivé trasy (bílá, červená, zelená, modrá, černá aj.) pojednávající o tématech, jako je kultura a sport, příroda, děti a mnoho dalšího. Obsahuje také originální, ručně kreslenou mapu lokality.

medialstar
22.03.2017 5 z 5

Nestandartní průvodce nestandartní lokalitou. Směsice různých postřehů, rozhovorů a informací, která tvoří skvěle fungující celek. Bezmála 600 stran jsem dala na jeden zátah. To myslím mluví za vše.

Druss
22.02.2017 5 z 5

Vždycky když sem zavítal do Brnoxu, cítil sem se jak ve Stínadlech bez žlutýho špendlíku na klopě kabátu. Teď se tam, spolu s tímhle šikovným průvodcem, chystám na pár výprav a jsem zvědavej jestli budou mít nějakej vliv na moje pocity z týhle vyloučený lokality. Chci najít Číňanovo pole!

Brno česká literatura literární místopis Magnesia Litera

Autoři knihy