Brno, drahé Brno

Brno, drahé Brno https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71613/brno-drahe-brno-71613.jpg 3 10 2

Román je příběhem dvou sester a sondou do soužití Čechů, Němců a Židů v moravské metropoli na sklonku monarchie a mezi dvěma světovými válkami. Čtenář souběžně sleduje jak individuální lidské osudy, tak i obrazy doby, která předjímá, jak se bude jejich následný životní příběh odvíjet. Je konfrontován s otázkou, kdy a jak se člověk stává obětí a kdy spoluviníkem. Postačí, když se jen nezúčastní dění? Nebo je vinen i tím, že se nepokusil zabránit?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lukáš a syn (Barrister & Principal)

Große, kleine Schwester , 1998

Richisa
08.01.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Ukazovala pro mě ve zcela novém světle soužití Čechů a Němců v Brně na začátku 20. století... Myslela jsem si, že národnostní nevyváženost a nacionalismus v Brně před 1. světovou válkou více méně neexistoval, ale kniha mě vyvedla z omylu.

Lehké spoilery!
Velmi mě zaráželo nadšení Helly pro Němce na začátku 2. sv. války, obzvláště s přihlédnutím k tomu, že Otto už na začátku 30. let tušil, co bude postupně následovat. Trochu by mě zajímalo, jak by se Hella chovala, kdyby se její manžel války dožil a celou dobu prožíval vznikající politickou situaci.

Toffee
13.03.2018 3 z 5

Zase trochu jiný pohled na život v Brně od roku 1914 do cca 1949 prostřednictvím osudů členů jedné německé rodiny, jejich českých a židovských příbuzných a přátel. Je zajímavé sledovat jejich vztah ke vznikající republice a později k protektorátu, ale i to, že určité neviditelné bariéry existovaly i ve smíšených manželstvích. Výstižný je moment, kdy matka s dcerou radostně vítají příjezd německých vojsk, přestože druhá dcera je vdaná za Čecha a jejich nejlepšími přáteli je židovská rodina.
Knížka ale není moc čtivá, střídají se časové roviny a právě část ze současnosti působila občas rušivě a neorganicky, když autor na relativně velkém prostoru líčí soužití už zestárlých sester v Německu, jejich vzájemnou nevraživost, žárlivost, neustálé hádky.

Peter Härtling
německá, 1933 - 2017