Deník Bridget Jonesové

Deník Bridget Jonesové https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7818/bmid_denik-bridget-jonesove-9u9-7818.jpg 4 1467 252

Bridget Jones série

V roce 1995 se na stránkách britského Independentu objevil deník svobodné třicátnice Bridget Jonesové, které dělají starosti hlavně vlastní váha, příjem kalorií, kariérní postup a „citové vydírání“ ze strany mužského pohlaví. Nikdo tehdy netušil, kam to tento literární text dotáhne. Neuplynuly ani tři roky a z Deníku Bridget Jonesové se stala přímo kultovní kniha. Deník, jehož pisatelka bývá nazývána „Adrianem Molem v ženské podobě“, vedl po několik měsíců žebříček nejprodávanějších titulů na britském knižním trhu a v roce 1997 získal prestižní cenu British Books Award za nejlepší knihu roku. Deník Bridget Jonesové nečekaným způsobem změnil život svobodných žen kolem třicítky, kterých jen v Británii žije více než milion, a k jeho obdivovatelům se dnes hrdě hlásí i někteří poslanci Dolní sněmovny, jejichž literární vkus se v posledních letech radikálně změnil.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Aurora (Praha)

Bridget Jones´s Diary , 1996

Tesset
13.12.2020 4 z 5

Klasika. Občas mi tam ale přišlo, že pár věcí nedávalo smysl, jakoby to bylo vytrženo z kontextu. Jinak ale Bridget nemůže zklamat.

baty
12.12.2020 3 z 5

Filmová podoba se mi líbí víc. Knihu jsem dočítala skoro násilím.

Petra@
08.12.2020

pobavila

Lucia1989
03.12.2020 4 z 5

Po mnohých rokoch som si znova prečítala denník Bridget Jonesovej. Pamätám si, že predtým ma kniha bavila viac. Teraz sa mi viac páči film. Je zvláštne, že sa kniha od filmu líši podľa mňa v 80% obsahu, ale aj tak ju stále považujem za fajn oddychovku a hlavne ako morálnu podporu slobodných a švihlých žien nad 30 :-D

huhuhu
06.11.2020 4 z 5

Knihy tohoto žánru obvykle příliš nevyhledávám, ale příběhy o Bridget už jsou vlastně taková skoro klasika. Přišlo mi to překvapivě čtivé a hlavně takové… hodně britské (humor, spousta narážek na britskou popkulturu, královskou rodinu apod.). A samozřejmě si nešlo při čtení nepředstavovat postavy z filmu.

Kniha je vlastně takovou moderní paralelou Pýchy a předsudku. Hlavním životním cílem Bridget (stejně jako žen z knihy Jane Austen) je najít toho pravého muže a vdát se. A tím pravým je (pro Bridget stejně jako pro Elisabeth z Pýchy a předsudku) samozřejmě dokonalý pan Darcy, kterého jí už od začátku všichni předhazují a kterého ona dlouho odmítá. Zajímavé je, že v knize jsou zmíněni i herci Grant a Firth, kteří pak ve filmu hrají hlavní mužské role, a knižní Bridget dokonce obdivuje Firtha v postavě pana Darcyho v seriálu Pýcha a předsudek.

A je třeba dodat, že Bridgetiny mindráky jsou naprosto zbytečné (její váha ve skutečnosti nestojí za řeč a jen během roku popisovaného v knize okouzlila poměrně dost mužů).

klaraj093
22.10.2020 4 z 5

Bridget mě baví.. Ale musím uznat, že tady jsem asi zastáncem filmové verze.. Nevím proč, ale bavila mě mnohem více.. Možná tomu ještě přijdu na chuť při dalších dílech.

Richard Skolek
04.10.2020 5 z 5

Celou dobu jsem se královsky bavil. A překvapilo mě, jak univerzální kniha to je - jistě by se v ní našla většina nezadaných mezi třiceti a čtyřiceti.

vladislav6610
28.09.2020 5 z 5

Jak pochopit duši ženy? Milovat ji.

Azala
24.08.2020 3 z 5

Ale tak jo. Mam vsechny 3 dily a nakonec asi prectu i ty dalsi. Ale chce to trpelivost. Ono je to psane formou deniku, tak se to obcas cte tak nejak blbe.

Vesper001
14.08.2020 2 z 5

Na straně dvěstěněco jsem po dvacáté zvažovala, jestli pokračovat, protože jsem se pořád ještě nezasmála, a co hůř, nenarazila na žádný děj. Ale nemám v povaze věci vzdávat, takže jsem si řekla, že Deník dočtu, a třeba mě na konci čeká třeskutě vtipná tiráž. Spoiler alert: tiráž je tiráž. :) Pro někoho "jednou a dost", pro jiného "jednou je moc".

MagdalenaSlaba
12.08.2020 3 z 5

Bridget je prostě taková trochu potřeštěná třicítka, která řeší úplně normální věci, jako jsou váha, vzhled, rodina, touha po romantickém vztahu... Kniha je trochu zdlouhavější. Většinou mě nebaví číst knižní předlohy k filmům, protože jsou téměř dějově identické a postrádám v nich tak napětí a moment překvapení, ale tady se oproti filmovému zpracování najde poměrně dost rozdílů. Film asi vždycky budu mít raději, ale ztráta času to rozhodně nebyla.

Madi
30.06.2020 1 z 5

Film mám ráda, ale tohle bylo tak nevtipné a nudné, že jsem měla co dělat abych dočetla.

PavkaM
27.06.2020 5 z 5

Já Bridget prostě miluju. Sedí mi její humor, lehký sarkasmus, i to, že si umí udělat legraci sama ze sebe. Lehce se to čte, idealní knížka na dovolenou.

janqa410
22.06.2020 2 z 5

Kupodivu se mi četba ve stylu deníku, docela líbila. Čtivé, vtipné, odpočinkové. Postava Bridget i ostatních se příjemně prolínala s tvářemi herců z filmu a to úplně automaticky, přesto že děj se místy značně lišil. Kniha neurazí, ale dle mě stačí přečíst jednou a dost. Film je v tomto případě, ale vtipnější a lepší.

d.a.s.a
14.06.2020 2 z 5

Film je skvělá vtipná oddychovka,ale kniha se mi nelíbila, přišlo mi to příliš vulgární a málo vtipné. Film naopak vytěžil ty nejlepší scénky.

Bibionyka
07.06.2020 3 z 5

K přečtení knihy mě inspirovalo shlédnutí filmu a ač knihy většinou převyšují filmová zpracování, tentokrát to vidím trochu naopak. Filmové zpracování mě bavilo o trochu víc, ale to neznamená, že při čtení bych se taky nezasmála.

Katka2382
06.06.2020 4 z 5

I mě se líbí že je Bridget taková obyč holka jako vy nebo já,řeší normální problémy.Prostě taková oddechová knížka a navíc vtipná.

Kopec91
02.06.2020 3 z 5

Bridget = mé druhé já... :)
Filmy miluju, knížka je trošku zdlouhavější, ale nasmála jsem se u ní jako u filmu.. Některé pasáže jsou trošku jinak, než ve filmu, ale to je jasny. :)
Vůbec mi nevadilo, že Bridget pořád řešila jak vypadá, kolik vypila alkoholu, vykouřila cigaret a snědla kalorií, naopak mi to občas přišlo taky vtipný (-- velmi dobře -- :D)
Těším se, až se dostanu k dalšímu dílům je to super oddechovka :)

Maevie
02.06.2020 3 z 5

Bridget je představitelkou normální třicetileté ženy, která pod tlakem společnosti a zdánlivých dokonalých a úspěšných životů svých kamarádek začíná mít pocit, že nestojí ani za starou belu. Rozjede tak kolečko počítání kalorií, cigaret a skleniček alkoholu s přesvědčením, že pokud se u všech položek dostane na nulu, docílí požadované sebedůvěry a konečně natrefí na toho správného muže. Závěr této nenáročné knihy, jejíž filmové zpracování s Renée Zellweger, Colinem Firthem a Hugh Grantem dal trapným situacím nový rozměr, ukáže, že se naprosto mýlila.

n.ezn.amy
06.04.2020 4 z 5

Bridget Jonesová není moc úspěšná žena, která navíc bojuje se svou váhou a špatným výběrem partnera. Kniha psaná formou deníku mě bavila, hlavně jsem si užíval ten správně suchý anglický humor autorky, neboť tento mám moc rád. Životních trapasů Bridget je v knize hodně, ale nejsou nějak přehnané. Celkově mě tahle kniha příjemně překvapila