Vévoda a já

Vévoda a já https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1365/bmid_vevoda-a-ja-63e6530cc0b32.png 4 1638 324

Rok 1813 Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep. Daphne brzy zapomene, že jejich námluvy jsou pouhá přetvářka. Snad za to může okouzlující pohled jeho pronikavých očí nebo to, co cítí v jeho objetí, ale postupem času se do temperamentního vévody doopravdy zamiluje. Musí však chtě nechtě zabránit tomu, aby jí pohledný vévoda, který se zapřisáhl, že zůstane navždy svobodný, nezlomil srdce.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Duke and I , 2000

kurama45
kurama45
25.03.2024 3 z 5

Oddychovka, kde on („pozrite, aký som mužný“), má traumu z detstva a ona („nie som ako iné ženy“) mu ju vylieči. Občas ma vytrhlo z kontextu Quinnovej nadužívanie „vyhrážok“. Niekto si z niekoho uťahoval? Ten druhý sľuboval, že ho zaškrtí. Niekto niekoho iritoval? Ten druhý si predstavoval, že mu jednu vrazí. Niekto s niekým nesúhlasil? Ten druhý už-už vyťahoval pomyselný nôž. Po treťom raze to prestalo byť aj nápadité, aj vtipné.
A oproti seriálu je to podstatne menej komplexné. Tretiu hviezdičku pridávam za Colinove a Hyacintine poznámky. Záver o lady Whistledown bol čerešničkou na torte.

MartinaCh27
MartinaCh27
13.03.2024 5 z 5

Kniha je příjemným a osvěžujícím historickým románem, který zaujme nejen milovníky romantiky, ale i ty, kteří ocení lehkost a humor v příběhu. Hlavní postavy, Daphne Bridgertonová a Simon Basset, vévoda z Hastingsu, nás provázejí světem londýnské společnosti v 19. století, kde hra o sňatky a intriky patří k běžnému dennímu řádu.

"Vévoda a já" je ideální knihou pro ty, kteří hledají romantický příběh plný humoru, dobrodružství a emocí. Je to kniha, která vás zaujme od prvních stránek a nechává vás s úsměvem na tváři. Doporučuji ji všem, kdo si rádi odpočinou s příjemným a zábavným čtením.

ZNellyZ
ZNellyZ
11.03.2024 4 z 5

Seriál jsem neviděla, ale samozřejmě se ke mně dostaly úryvky ze seriálu. Jsem zastánce názoru, že kniha > seriál, ale tady si myslím, že seriál má určitou jiskru, kterou jsem u knihy postrádala. Spousta věcí je v seriálu navíc, ale možná proto mě seriál více zaujal, už jen z ukázek. Přišlo mi, že kniha je takový velmi základní scénář pro seriál. Abych autorce jen nekřivdila, kniha měla vtipné momenty a četla se velmi rychle. Těch 300 stran skoro nešlo zaznamenat a v sérii budu ráda pokračovat.

Martina852
Martina852
10.03.2024 5 z 5

Ano, i já jsem propadla kouzlu Bridgertonových z Netflixu. Protože to bylo natočeno podle knižní předlohy, bylo jasné jaká bude moje další četba. Seriál trochu podléhá moderním normám, ať už je to hudba či obsazení, ale pořád je to pěkná oddychovka na deštivé dny.
Díky seriálu znám budoucnost našich hlavních hrdinů, ale stejně jsem přečetla knihu jedním hltem. Knižní Daphne mi byla sympatičtější než ta seriálová a ostatní postavy jako Simon, Violet a trio starších bratrů byly napsány velice dobře a vtipně.
Červená knihovna sice není můj žánr, ale občas si přečíst nějakou tu slaďárnu nikdy neuškodí a už se těším na další příběhy ostatních sourozenců.

haWranka
haWranka
29.02.2024 3 z 5

Já mám tenhle žánr moc ráda, proto se divím, že jsem Julii Quinn nečetla dávno, ještě před seriálovým šílenstvím. A ráda čtu nejdřív knihy, takže seriál jsem ještě neviděla. Musím přiznat, že jsem trochu zklamaná. Začátek byl super, opravdu jsem se nasmála a líbilo se mi, že se spolu hlavní hrdinové bavili a poznávali se. Ale pak to sklouzlo do hrozné nudy a patosu, posledních cca 20 stran bylo vyloženě utrpení. Jako kdyby měla autorka dobrý nápad, ale nějak nevěděla, jak pokračovat. Další díl si přečtu ráda, snad to bude lepší

roman9276
roman9276
28.02.2024 4 z 5

Jako většina jsem nejdříve viděl seriál a až potom četl knihu. Určité rozdíly tam jsou, ale žádné markantní. Kupodivu knižní Daphne mě bavila daleko víc než seriálová, byla vtipnější, odvážnější a drzejší. Fajn romantická jednohubka, ale jelikož jsem věděl zápletku knihy, tak jsem srazil jednu hvězdičku, ale o to víc se těším na další díly.

Michelle13
Michelle13
21.02.2024 5 z 5

V porovnání se seriálem, který byl skvělej, byla kniha fakt super. Některé scény byly srandovní, že jsem u toho dostala výbuch smíchu a některé byly docela pikantní. Kniha se četla velice dobře a styl psaní mi opravdu sedl, příběh mě chytl tak, že jsem se nemohla odtrhnout od čtení. Doporučuji.

tereza5050
tereza5050
18.02.2024 4 z 5

Prvně jsem viděla seriál na Netflixu, ikdyž seriál jde spíš příběhem svým životem, tak mi kniha pomohla pochopit myšlení víc postav i vysvětlit co nebylo v seriálu vysvětleno.
Nebyla to sice kniha, kterou bych přečetla jedním hltem, ale spíš odpočinkové čtení. Neřadím ji ani k horším knihám spíš zlatý střed :)

ReziEngli
ReziEngli
06.02.2024 3 z 5

3,5 hvězdiček - Tohle bylo moje druhé přečtení Vévody a já, prvně jsem to četla hned po vydání, ale nikdy se nedostala k dalším dílům. Nedávno jsem zkoukla první sérii seriálu a musím říct, že mi seriál asi sedl o maličko více, než kniha. Nevím proč, ale dialogy v knižní podobě mi přišly takové začátečnické, nepromyšlené, hrozně ploché. Ale zase na druhou stranu je vidět, že se seriál dost držel knižní předlohy, protože je tu všechno, co se objevilo v seriálu, a i něco navíc. Nicméně, jdu se hned vrhnout na druhý díl.

KnihomolkaOli
KnihomolkaOli
02.02.2024 2 z 5

Tak tady se s hodnocením teda těžce neshoduji. Seriál jsem neviděla (po knize ani moc nechci), takže hodnotím pouze knižní verzi.
Vůbec jsem se do toho nedokázala vžít. Chyběla mi nějaká omáčka. Hlubší popisy postav, emocí, prostředí vyjímečně bych snad ocenila i podrobný popis večerních šatů, jak je podle mě u knih z 19. století běžné. Bylo to celé jakési ploché.
Také mě nebavily přiblblé dialogy, pusté tlachání, kdy chtěl pořád někdo někoho zabíjet.
Za mě teda zklamání a budu hooodně přemýšlet, jestli dát šanci dalším dílům.

bajulda
bajulda
11.01.2024 5 z 5

Dokonalá oddechovka z červené knihovny. Nic moc nepředá, ale čtenáře naprosto pohltí a 100 stran erotiky tomu dodá šmrc. Jen nová obalka mi přišla úsměvná, když jsem četla o Simonových ledově modrých očích (seriál jsem neviděla).

knihomolka_eli
knihomolka_eli
08.01.2024 4 z 5

V prvej časti série Bridgertonovci sú hlavnými postavami Daphne Bridgertonová (4. dieťa v poradí z 8 súrodencov a zároveň najstaršia dcéra) a Simon Basset (priateľ Anthonyho - najstaršieho brata Daphne). Daphne je vo veku, kedy by sa mala vydávať, no zatiaľ žiadosti o ruku vytrvalo odmieta. Jej nápadníci totiž nie sú žiadna výhra a tí prijateľnejší ju vnímajú len ako dobrú priateľku. Simon sa zas zaprisahal, že sa nikdy neožení a nikdy nebude mať deti (čo som pre jeho detstvo vedela plne pochopiť). Keďže zdedil titul vojvodu z Hastingsu, je pre slobodné ženy viac ako zaujímavým adeptom na sobáš.

Daphne a Simon sa prvýkrát stretnú na plese ešte skôr než sú oficiálne predstavení. Neskôr uzavrú medzi sebou dohodu. Simon sa bude tváriť, že má o Daphne vážny záujem, začne jej dvoriť. Predpokladajú, že Daphne vďaka tomu získa lepších nápadníkov a Simon sa zbaví dotieravých, vydajachtivých žien a ich matiek.
No človek mieni...a nebýva všetko tak, ako si naplánuje :) Medzi Daphne a Simonom to začne iskriť. Odolá jej Simon aj keď netúži po manželke a deťoch?

Priznám sa, že seriál ma zatiaľ obišiel a do kníh som sa pustila len na základe pozitívnych ohlasov. Určite si ho ale po prečítaní celej série pozriem. Kniha ma bavila, bolo to ľahké romantické čítanie. Dala by som jej aj 5*, no čo mi najskôr nevadilo, to mi už neskôr trochu liezlo na nervy - teda to, ako veľa priestoru autorka venovala tomu, ako Daphne túži po rodine, možno by sa tam hodilo dať aj trochu inú zápletku, alebo proste menej tlačiť na pílu s touto...mala som pocit, že sa to rieši 2/3 knihy.
Z postáv mi okrem hlavných hrdinov bola veľmi sympatická Violet. Presne tak si predstavujem mamy z tej doby :). Páčil sa mi aj Anthony a jeho ochranársky inštinkt voči svojej sestre, jeho dialógy so Simonom ma bavili počas čítania celej knižky a tiež sa mi páčil nezbedný Colin, ktorý sa na všetkom dobre bavil :)

Knižku určite odporúčam a hneď sa púšťam do pokračovania.

vercatko20
vercatko20
29.09.2023 4 z 5

SPOILER. Dala bych 5 hvězdiček, ale ten konec, kdy se řeší Daphne a její snaha o početí, mě trochu otrávil :D
Ale jinak super, jsem spokojená. Nejdřív jsem viděla seriál, takže kniha mi nemohla dát asi nic wow, ale jsem ráda, že je příběh přece jen bohatěji vykreslený. Jen mi tam chybí královna!

bárbra13
bárbra13
24.09.2023 5 z 5

Jeden z mála případů, kdy jsem nejdříve viděla seriálovou adaptaci, než jsem četla knihu. A je pravda, že bez Netflixu, bych si tuto knížku pravděpodobně nekoupila.. Nejsem úplně na tyhle romantikou překypující slaďárny, ale Bridgertonovi jsem si jednoduše zamilovala!

Nifgai
Nifgai
10.09.2023 5 z 5

První jsem viděla seriál a až potom zjistila,že má předlohu, kterou jsem si potřebovala hned přečíst. Tak mi trochu dělalo problém přenášet se k ledově modrým očím Simona, ale rychle jsem to překonala. Knížka se četla skoro sama a velmi se mi líbili charaktery postav. Těším se na čtení dalších dílů.

michaela.97
michaela.97
27.08.2023 4 z 5

Tahle knížka mě vytrhla ze čtecí krize. Četla se prostě báječně!

Loni jsem viděla seriál, takže jsem si při čtení představovala postavy z něj - problém nastal ve chvíli, kdy autorka popisuje Simona jako vysokého bruneta s modrýma očima, zatímco v seriálu je to černoch s tmavýma očima :D - ale jinak jsem byla opravdu zvědavá, jak moc se bude seriál lišit od knižní předlohy. Byla jsem docela mile překvapená, protože děj v knize samozřejmě rychleji odsýpal, ale od seriálu se moc nelišil. I tak mě čtení vůbec nenudilo - naopak. Nemohla jsem se odtrhnout, i když jsem tušila, jak každá kapitola dopadne.

Trochu jsem se bála sexuálních scén - seriál byl místy docela "hard" a v knize by mi to přišlo nevhodné - je totiž napsaná tak nějak něžně a příjemně - naštěstí se mé obavy nepotvrdily, takže juch juch.

K hlavním postavám jsem si vybudovala vztah - fandila jsem jim - a skvěle rozehrané jsou i vedlejší postavy, jejichž příběhy si ráda přečtu v dalších autorčiných knihách :)

adela.hol
adela.hol
24.08.2023 5 z 5

Hlavními postavami příběhu jsou Daphne Bridgertonová a Simon Basset. Daphne je čtvrtá v pořadí z osmi sourozenců a nejstarší z dcer. Má věk na vdávání, ale doposud všechny nabídky odmítla.
Simon je přítel Anthonyho, nejstaršího bratra Daphne. Po smrti otce na něj přešel titul vévody z Hastingsu, čímž se ve společnosti stal nejlepší partií pro svobodné dcery všech vdavekchtivých matek.
Poprvé se Daphne a Simon setkají na jednom plese ještě předtím, než si jsou oficiálně představeni. O něco později dojdou k tomu, že si mohou vzájemně vypomoci. Simon se Daphne začne naoko dvořit, čímž k ní přiláká zajímavější nápadníky. On se zase díky ní vyhne pronásledování ohledně možné svatby, protože se nikdy nehodlá oženit. Daphne mu ale jeho plán poněkud zkomplikuje.

Na úvod chci říct, že jsem neviděla seriál, takže pocitově hodnotím jen jak na mě působila kniha. A já si ji nesmírně užila. Zamilovala jsem se do těch postav, užívala si ten oddechový humor. Daphne nebyla naivní hrdinka, právě naopak od třech starších bratrů byla zocelená a se Simonem si uměla poradit, když bylo třeba. Simon byl typický bručoun, který dokázal zjihnout až díky Daphne. Ale nebylo to tak jednoduché, obzvlášť kvůli jeho pošlapanému sebevědomí, které si s sebou táhl z dětství.

Oblíbila jsem si i další postavy. Violet, která sice dokázala srovnat své tři nejstarší syny do latě, jak malé kluky, ale s Daphne nedokázala přes nervozitu mluvit o svatební noci. Anthony jako velký bratr měl permanentně chuť Simona zabít a Colin se nad všemi výborně bavil.

A ten abecední pořádek jmen byl dobrý nápad, hned jsem si je zapamatovala.

kaja9825
kaja9825
23.08.2023 4 z 5

Předpokládám, že nikoho z Vás neminul seriál Bridgertonovi na Netflixu.
Já seriálu naprosto propadla a hned jsem potřebovala přečíst i předlohu, ale bohužel jak to tak každý z nás zná, tak nebyl až do teď čas. Ale teď jsem si přečetla první díl a neskutečně se mi líbil. Tím teď myslím už někdy v únoru, ale já se snad polepším.

Daphne je nejstarší dcera Viktorie Bridgertonové a je tak akorát zralá na vdávání. Bohužel jí okolní nápadníci vnímají spíše jako dobrou kamarádku než jako vhodnou partii. Ve městě se ale naštěstí objeví nový vévoda z Hastingsu Simon. Daphne by pro něj neměla být ta pravá. Je to sestra jeho nejlepšího přítele a kromě toho se nechce nikdy ženit ani mít děti. Bohužel jejich přitažlivost je čím dál tím větší a tak se stane to, čemu se oba ze začátku brání.

Kniha je svižná a miluju slovní přestřelky mezi Simonem a Anthonym.
Taky teda musím říct, že jiskření mezi vévodou a mladou Bridgertonovou je naprosto elektrizující a hned bylo jasné, že se k sobě hodí.
Pokud tedy hledáte oddechovku z prostředí aristokracie a jak probíhali jejich námluvy, tak tohle je kniha přesně pro vás. Taky bych to doporučila někomu, kdo má rád Jane Austenovou, i když tady je to již brané trochu uvolněně.
4/5

mia.com
mia.com
18.08.2023 3 z 5

Do serie jsem se puvodne poustet nechtela, protoze jsem si rikala, ze mi bude stacit serial. Ale byla jsem nakonec moc zvedava a ted nevim, jestli se vubec pustim do dalsich dilu. Je to jen prumerna cervena knihovna a serial (az na to trapne multi kulti, ktere se tady vazne nehodi) je za me mnohem lepsi. Je barevny, vesely, tajemny, zajimavejsi a dozvidame se toho vic, nez v knize. Tam totiz resime pouze hlavni par a ostatni sourozenci tu skoro vubec nejsou. Coz v serialu je zpracovano mnohem lepe. Takze bohuzel, vyjimecne je za me serial mnohem lepsi nez predloha.

knihomolkaMist
knihomolkaMist
12.08.2023 4 z 5

Tak tohle bylo skvělý! Poté, co jsem viděla pár dílů seriálu jsem se toho trochu bála, ale to bylo o tolik lepší! Neskutečně dobrá styl psaní, kdy stránky doslova mizely pod rukama! Taky neskutečně vtipné postavy (paní Bridgertonová, koukám na vás :D) a fakt skvěle vykreslené jak už sourozenecké, tak i milostné vztahy. U knížky jsem se nasmála a už se těším na další díly :)